Peter Schutz, a Porsche akkoriban frissen megválasztott igazgatója és Helmuth Bott főmérnök egyetértettek abban, hogy a márkának szüksége van egy olyan sportautóra, mely bátran kiállhat a Lamborghini Countach és a Ferrari 288 GTO, valamint a közelgő F40-es ellen. Persze, az is fontos szempont volt, hogy sikeres legyen a versenysportban is, így rögtön Gruppe B néven indult meg az összkerékhajtású szupersportautó fejlesztése a ‘80-as évek elején, a szériaváltozatot pedig az 1985-ös Frankfurti Autószalonon mutatták be.
Akármennyire is szeretnénk hinni az internetnek, az alábbi képen nem David Bowie dolgozik egy Mini-gyárban: a kép valószínűleg 1959-ben készült, Bowie ekkor 12 éves volt. Ráadásul civil állása nem is volt, már 15 éves korától a show-biznisz előszobájában gürizett - a képen egy hozzá nagyon hasonló úr szerepel egy csodálatos frizura társaságában.
Igazi négy keréken guruló dolce vita a ‘60-as évek Ferrari 250 Californiája, de az az alig több mint száz példány, amit gyártottak, eszelős pénzbe kerül már. A legutóbb 16 millió dollárért kelt el egy aukción, de még az 1986-os Meglógtam a Ferrarival című film béna replikája is megért valakinek 400 ezer dollárt, pedig azon messziről látszik a hamissága. Az angol GTO Engineering viszont megtalálta az aranyközéputat, így azoknak is lehet már 250 Californiája, akiknek csak 1 millió dollárig ér a takarójuk.
A járványhelyzet miatt már többször elhalasztották a legújabb James Bond-film premierjét. A Nincs idő meghalni az utolsó olyan 007-es mozi, amelyben Daniel Craig játssza a főszerepet. Nehéz lenne megtippelni, hogy az újabb és újabb elnapolás egyre csigázza az érdeklődést, vagy épp ellenkezőleg. Mindenesetre most egy rövid videóban engednek betekintést a készítők a kulisszák mögé, nevezetesen egy üldözéses jelenetbe.
Idehaza a keleti blokkos autók köré valóságos kultusz épült az évek során, amit nagyrészt a nosztalgia hajt. Vannak persze vágyottabb márkák és kevésbé népszerű modellek, itt az ízlésen kívül nyilván az számít rengeteget, hogy kinek melyik kocsihoz fűződnek fiatalkori élményei, gyermekkori emlékei. A Trabantokat egyenesen imádják, a Ladákért sokan megvesznek, de Škodával is szívesen veteránoznak, ezekből egy-egy igazán szép darab ára már vastagon milliós.
Áprilisra végre minden tervezett módosítás, felújítás elkészült. Már írom a következő felújítási listát, többnyire motor ügyben kell intézkedni, elkezdte csipegetni az olajat, és gázadásra szépen füstöl, remélem "csak" hegerfej felújítással orvosolni lehet.
William Woodward a tetoválóasztalon világosodott meg. Az illinois-i gépészmérnök éppen Portlandben varratott magára egy újabb motívumot, amikor beszélgetésbe elegyedett a művésszel. A tetováló arról mesélt neki, hogy van egy öreg Volkswagen Transportere, amelyet el is nevezett Rubynek. Azt tervezi, hogy fiával együtt végigjárják az oregoni partvidéket, és szörföznek.
Egy lassú, csöndes szeptemberi napon, 2021-ben elhunyt Jean-Paul Belmondo. A francia mozi legendája 88 éves volt, és egy dolgot biztosan nem lehet rá mondani: hogy lassú, csöndes életet élt volna. Rengeteg emlékezetes filmet adott a világnak, és ezen a ponton alighanem mindenki más-más felsorolásba kezdene. A Profi, Kellemes húsvéti ünnepeket, Zsaru vagy csirkefogó?, Kifulladásig, Az arany bűvöletében... Lehetne sorolni. És számos nagy filmjében feltűntek gyönyörű, gyors autók, a látványos üldözéses jelenetekben sokszor ő maga ült a volánnál, nem kellett kaszkadőr.
A 24 órás verseny egy furcsa hely, az ember a felkészülés során rengeteget dolgozik, javítja az autót, próbál előre gondolkodni, mi romolhat, törhet el, mi legyen a kaja, milyen szerszámot vigyen, milyen pótalkatrészt kell vinni. Aztán jön az élet, és az ember az arcába nevet.
Miután beköltöztünk, a szomszédtól tudtuk meg, hogy van a közös padláson egy nyestcsapda, és a kapást a padlásról származó éktelen csörgés-zörgés jelzi - jellemzően az éjszaka közepén. Nem is a zörgésre ébredtem, hanem arra, hogy ahogyan a feleségem a nappaliban a nyúllal veszekszik, hogy mi az anyjáért kell éjjel zörögnie, majd feljön, és közli, hogy ugyan a nyulat lecseszte, mint a pengős malacot, az igazából békésen aludt a lépcső tetején, szóval a nyestcsapda lesz az, úgyhogy mozduljak meg. Mintha fél négykor ez olyan könnyű lenne.
Második virágkorát éli a Lamborghini Countach, de nem volt mindig állat leejtő újdonság vagy sokkal később millió dolláros veterán, aminek tökéletesre restaurált darabjai már csak két aukció között mozognak. Volt viszont egy korszak, a 2000-es évek eleje, amikor néhány helyen egy Audi TT áráért hozzá lehetett jutni Lamborghini Countach-hoz.
A kevés fennmaradt forrás egyike sem említi, így mára már nehéz megmondani, hogy a szovjet mérnökök csak kísérletezgetni szerettek volna, vagy tényleg teljesen komolyan gondolták a KhTZ-12-es, tápkábelről működtethető elektromos traktor megvalósítását. Ami igazából inkább egy rendszer volt, amelynek egyik eleme volt a KhTZ villanytraktor.
Az elmúlt egy hétben többet voltam a garázsban, mint nem. Volt, hogy tizennégy órát szereltem, volt, hogy csak tízet. Hétvégén is természetesen. A huszonnégy órás verseny nehézsége, hogy hiába gondolod, hogy megtettél mindent, erre nem lehet teljesen felkészülni. Kerülhetsz karambolba, kilökhetnek, ennek következtében lehet egy rendkívüli szerelés, mialatt a többiek folyamatosan köröznek. Onnantól kezdve drasztikusan csökkentek az esélyeink. Meglátjuk, mi odatesszük magunkat, az biztos. Szombaton 14 órakor rajt, vasárnap 14 órakor már okosabbak leszünk és tapasztaltabbak. A versenyről huszonnégy órás live adás lesz a Becsületesnepper Youtube csatornán, mindenkit várunk szeretettel.
Átkozott megalománia, hogy mindig mindenből a nagyobb, az erősebb és a gyorsabb kell. Sokáig volt védjegye egy igazi sportautónak a kézi váltó, aztán ahogyan az automaták egyre élesebbek lettek, egyre többen nézték a tizedmásodpercekkel jobb nullaszázakat a katalógusokban, és fedezték fel, mennyivel egyszerűbb kihozni belőle a maximumot kuplungpedál és hadonászás nélkül.
A német nemzetközi autószalont, az IAA-t hagyományosan Frankfurtban rendezték meg ilyentájt. A koronavírus, illetve az autóipar átalakulása kérdésessé tette, van-e még egyáltalán szükség ilyesmire, a szervezők azonban úgy érezték, adnak még egy esélyt az autószalon formátumnak – ezúttal Münchenben. A helyszínen úgy tűnt, elsősorban magukat akarták megnyugtatni a német gyártók arról, hogy minden rendben, hogy még mindig ők a legfontosabb játékosok a porondon. Csakhogy olyan komoly a távollévők listája, és annyi ellentmondással találkoztunk a megjelent márkák viselkedésében is, hogy bennünk pont ezzel ellenkező érzés dominál. Riportunk a több helyszínes, kísérleti Müncheni Autószalonról:
A szokottnál rövidebb formában, de kijött a legújabb civil pofátlantanítós videó. A főszerepben megint a közutak tahó és/vagy nagyon figyelmetlen sofőrei, akik ellen a lakossági fedélzeti kamerák felvételei alapján indult hatósági eljárás.
Újra összegyűlt a csapat, hogy több lépéssel közelebb kerüljünk a végéhez. Befejeztük az autó becsövezését, legalábbis ekkor még azt hittük. Rögzítettük az akkumulátort, az elektromosság is halad előre, de még a kész messze van. A futómű a helyére került, meglepő hasmagasságot sikerült elérnünk. A kartervédő kész lett, már csak le kell festeni. Tartsanak velünk.
Csak remélni tudjuk, hogy nincs még elege az olvasóknak a restomodokból, mert itt egy újabb darab, igaz, nem akármilyen. Az Alfa Romeo Giulia GT-re épülő Emilia GT Velocét a német, klasszikus autókra szakosodott Emilia Auto és a VELA Performance építi, 2022-ben második negyedévében tervezik gyártásba küldeni. 22 darabot készítenek belőle, az ára 400 ezer euró (140 millió forint) lesz, ez ebben a kategóriában teljesen átlagosnak mondható.
A királyi családok élete kívülről igazán irigylésre méltó: fényűző rendezvények, gyönyörű ruhák, méregdrága autók. Persze megvannak a maga nehézségei, a rengeteg írott vagy íratlan szabály, sokszor idejétmúlt normák, kellemetlen korlátozások. Nem mehetsz mindig oda, ahova akarsz, nem öltözhetsz úgy, ahogy akarsz. És sokszor nem vezethetsz olyan autót, amilyet szeretnél – már ha egyáltalán vezethetsz. Bár nem király, de az amerikai elnöknek mondjuk megválasztása után le kell tennie a slusszkulcsot. Máshol azért nagyobb a szabadság, az idén tavasszal, csaknem százévesen elhunyt Fülöp herceg például nem olyan régen, egy balesetet követően adta vissza jogsiját.
Sokan egyetértenek abban, hogy a személyes nagyság kiváló gyűjtőlencséje egy szép, nagy, feltűnő autó. De mi van, ha valakit annyira magasra dob fel az élet, hogy a konfekció már nem passzol az egyéniségéhez?
Ha nem emlékszünk a Lancia 037-re, akkor itt egy kis frissítő, bővebb infóért pedig katt a linkre: az autó egy középmotoros hátsókerekes konstrukció volt, ami csak nyomokban tartalmazott Lanciát, a hírét pedig azzal szerezte, hogy az összkerekes Audi Quattrók elől 1983-ban behúzott egy márkavilágbajnoki címet.
Az elmúlt időszakban rengeteg gyártó jelentett be elektromos pickupokat. Közülük néhányan azóta is a fejlesztés csendjébe burkolóznak, néhányan pedig lassan közelítenek a csőd felé, de mind közül talán a Rivian az egyetlen, ami kézzelfogható eredményeket tud felmutatni. Bár a forgalmazás megkezdését ők is többször eltolták már, a mostani céldátum, a szeptember nem tűnik lehetetlennek.
Augusztus 30-án tekinthették meg a londoniak azt a 174 autóból álló magángyűjteményt, amit éveken át tároltak egy raktárban. Az autók között nincsenek kiugróan drága ritkaságok, de szinte mind mára igazi klasszikus gép és biztosan vannak páran, akik a Bogarakat, a különböző SL Merciket épp olyan szívesen vennék gondozásba otthon, mint én a zöld E28-as 5-ös BMW-t a videóból.
Ha mindig a legújabb és a leggyorsabb kell, akkor ez a 911 Turbo nem sokat mutat, hiszen mostanra közeledik a 30 felé és bár nincs benne sok kilométer, csak valamivel több mint 31 ezer, azért nem egy tulajdonos alatt recsegett már a bőrülése. Ráadásul az aktuális 911 Turbo S mindent szakító 650 lóereje mellett ez a 380 szinte már kevés, ami garantálja, hogy elkerülik majd az ifjú focisták és a pózőrök. Mert ez a 964-es igazi ínyencség.
Úgy vettem, ahogy nem szabad...fénykép után. Bonnban az afgán kereskedő megkérdezte, jön valaki megnézni? Mondtam, most? Koronavírus ebzárlat idején? (2021. január) Senki. Akkor hogy? Mondtam, elhiszem, amit mond:) Tréleres kiment, hazahozta.
Honosításnál egy hétig leveleztek-tanakodtak, mert ez a modell nem szerepelt az adatbázisban. Előző tulajdonosa Bettina néni, középkorú hölgy, hála Istennek megőrizte gyári állapotában, nem tuningolta szét (mint a többség). Persze, inkább spórolásból:)
Koncz Jani kalandjai a Wind-del