Totalcar Vakbarát Hírportál

Egy baleset, három kár

2008. április 23., 20:31 Módosítva: 2008.04.23 20:31

Tisztelt Autójogász!

Nekem olyan problémám lenne, hogy volt 1 káresetem 2006 11. 03-n. A besorolásom B02 volt a kárt én okoztam amikor az esett történt 3 jármű sérült utánfutó, személygépkocsi, autóbusz. A biztosító szerint ez 3 káreseménynek számit. Lehetséges ez? Ezért M04 osztályba soroltak.

Tisztelettel:

K. József

Tisztelt K. József!

A 190/2004. számú kormányrendelet 7. §-a szerint több, azonos okból bekövetkezett, időben összefüggő káresemény egy biztosítási eseménynek minősül. Azonban a kormányrendeletben meghatározott Általános szerződési feltételek azt mondják ki, hogy az üzemben tartó az okozott és a biztosító teljesítési kötelezettségét kiváltó káresemények számához igazodóan pótdíj (malus) fizetésére köteles. Tehát a malus mértéke nem azon múlik hány biztosítási esemény történt, hanem hogy ezen belül hány káresemény történt. Az ön által okozott kár egy biztosítási eseménynek, de három káreseménynek számít, az általános szerződési feltételek szerint B02-ből három káreseménnyel M04-be kell rakni a biztosítottat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

20 év fölötti autó vásárlása

2008. április 23., 19:43 Módosítva: 2008.04.23 19:43

Tisztelt Autójogász!

Igaz-e, hogy 20 év, vagy a fölötti korú gépkocsi vásárlása, átíratása esetén nem szükséges eredetvizsgálatot csináltatni? Át lehet íratni törzskönyv nélkül is?

Köszönettel:

B. István

Tisztelt B. István!

Törzskönyvet 1997. óta adnak ki a forgalomba helyezett járművekre. Ha a gépkocsi 1997. előtt került valakinek a tulajdonába és azóta a tulajdonjoga nem változott meg, nem kellett törzskönyvet kiállítani a régi tulajdonosnak, mielőtt eladná, hanem az átírást követően először az új tulajdonos kapja meg. Ebben az esetben nem kell törzskönyv az átíráshoz, majd az új tulajdonos részéáre ki fogja állítani az okmányiroda 6000 Ft megfizetése ellenében. Ha azonban a jármű ennél újabb, vagy a tulajdonos személye 1997. óta változott, a gépjárműnek rendelkeznie kell törzskönyvvel. Ez a legegyszerűbb úgy ellenőrizni, hogy ha a jármű rendelkezik új típusú forgalmi engedéllyel (sorszám formátuma 2 betű + 5 szám) kötelezően rendelkeznie kell törzskönyvvel is. Eredetvizsgát szinte minden esetben kell átíratáskor végeztetni (nem kell pl. öröklés, jogutódlás vagy közös tulajdon megszüntetése esetén elvégezni, illetve akkor sincs eredetvizsga, ha a jármű muzeális minősítéssel rendelkezik).

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nem megfelelő társaságot választottam?

2008. április 23., 19:37 Módosítva: 2008.04.23 19:37

Tisztelt Autójogász!

2007. szeptemberében vásároltam autót kereskedőtől, a biztosítást egy alkuszcégen keresztül kötöttük meg. Ez annyit jelentett, hogy az első negyedévet az alkuszcégen keresztül rendeztük, majd ezután minden ügyintézés és díjfizetés közvetlen a biztosítóval történt. Ekkor merültek fel hiányosságok az adatok igazolásában főként kedvezménnyel kapcsolatban, amit sikerült pótolni. Majd egy hónap múlva kaptam egy fizetési felszólítást (a vételtől dec.31-ig időszakra), amit sikerült igazolnom a csekk másolatával. Később kaptam az értesítőt, hogy biztosításom rendezve van dec. 22-ig, valamint a következő negyedévre szóló csekket, amit befizettem. Január 21-én kaptam a következő levelet a biztosítótól, hogy 2007. dec. 22-én megszüntették a biztosításomat díjnemfizetés miatt. Ez így korrekt? Ha azt a pénzt még nem kapták meg, nem kellett volna egy felszólító levelet küldeni? Vagy minden befizetés után igazolást is kellene küldenem? Vagy csupán nem a megfelelő társaságot választottam? Hogy tudok évközben biztosítót váltani?

Tisztelettel köszönöm a válaszát:

K. Ferenc

Tisztelt K. Ferenc!

Év közben nem tud biztosítót váltani még ilyen esetben sem. Leveléből én nem tudom megállapítani, hogy jogosan jártak-e el Önnel szemben, mindenképpen egyeztessen velük akár személyesen is, ha úgy érzi, valami sántít a dologban, panasszal fordulhat a PSZÁF-hoz vagy a fogyasztóvédelmi felügyelőséghez. Azt tudnia kell, hogy pár napos késedelem esetén is jogosan mondanak fel díjnemfizetés miatt és nincs olyan kötelezettségük, hogy előtte írásbeli felszólítást küldjenek.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Be nem kapcsolt öv

2008. április 23., 19:28 Módosítva: 2008.04.23 19:28

Tisztelt Autójogász!

Érdeklődnék, hogy ha az utas nem köti be magát, akkor ki fizet? Utas vagy a sofőr?

Köszi:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

A KRESZ 48. §-ának (5) bekezdése kötelezően írja elő, hogy gépjárművel csak abban az esetben szabad közlekedni, ha a biztonsági övvel felszerelt ülésen tartózkodó személy biztonsági öve be van csatolva. A sofőr tehát addig nem indulhat el, amíg utasai nem kötötték be magukat. Az nem elég, ha erre csak figyelmezteti az utast, aki nem akar ennek eleget tenni, ilyenkor egy szabályos megoldás marad, ki kell őt szállítani a járműből. Ha mégsem tud érvényt szerezni járművében a szabályok betartásának, őt kell megbüntetni. Másrészt a szabálysértést követ el az utas is, ha a biztonsági övet nem kapcsolja be, tehát akár mindketten büntethetők.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Visszahelyeztek A00-ba

2008. április 23., 19:21 Módosítva: 2008.04.23 19:21

Tisztelt Autójogász!

2007. augusztusában vásároltam egy autót, amire a jelenlegi biztosítómnál kötettem KGFB-t, akkor nem kellett befizetnem semmilyen díjat, a biztosító kiküldött egy szerződést A00 bonuszban. Ekkor felhívtam őket és kértem, hogy helyezzék át az érvényes B05 fokozatba, amibe tartoztam. Ez meg is történt és a csekken is helyes összeg szerepelt. A befizetési határidő 2007. 11. 24 volt. De! Ez időben lett volna lehetőség, hogy biztosítót váltsak és többszöri félreinformálás folytán (amiben nem tudták eldönteni, hogy jogosult vagyok-e hűség kedvezményre az előző autóm után, azt ajánlották, hogy mondjam fel 2007.december.31-el a jelenlegit, majd kiderült, hogy ez így nem jó és azt a kedvezményt is elveszítem, amit eddig adtak) és a 2008-as biztosítási szerződés intézése miatt késtem a befizetéssel. 2007.11.30.-án utaltam az összeget. Majd ezen szerződést díj nemfizetési felszólítás nélkül, felmondták 2007.dec.13.-án. Ekkor azt mondták, hogy sajnálják, próbáljak meg egy levelet írni, hogy méltányossági alapon helyezzék érvénybe a biztosításom. Fax-on megtörtént, a pénzt többször is elutaltam még 2007. decemberben is a biztosítónak, amit folyamatosan automatikusan visszautaltak. Többször felhívtam Őket, hogy most végül hogyan döntöttek!? 2008. január 22-én felhívtak, hogy sajnálják, de A00-ba visszahelyeztek. Kérdésem, mit javasol, hová fordulhatnék segítségért, hogy ne veszítsem el a B06-ot, ami 2008-ban megilletett volna? Elismerem, KÉSTEM, de még csak késedelmi felszólítást sem kaptam_ B06-ba nem két nap alatt kerül az ember.

Tisztelettel:

F. Gábor

Tisztelt F. Gábor!

Nem egyedi az esete. Főleg változások, jármű eladás, másik vétele vagy évváltás során szokott megtörténni, hogy telefonon téves tájékoztatást kapnak az ügyfelek, illetve nem kapják meg időben a csekket és néhány nap csúszás miatt a sok év alatt megszerzett bónuszt elveszítik. A jogszabály (190/2004-es számú kormányrendelet) méltányossági lehetőséget nem tartalmaz, írásbeli felszólítási kötelezettséget a biztosítók számára nem ír elő. Ezeket a biztosítók saját belső szabályzataik tartalmazhatják, ez azonban mégsem jellemző. Még a PSZÁF is azon az állásponton van, hogy az ügyfelek kötelessége is a fizetési határidők nyomon követése és a határidőben való fizetés, ennek hiányában jogos a díjnemfizetés miatti felmondás. Ilyen esetben gyakorlatilag azt várnák el az ügyféltől, hogy pl. a korábbi csekkek adatai alapján pl. banki utalással teljesítse a fizetési kötelezettségét, az esetleges túlfizetést majd visszautalják. Az Ön esetében ennél jobb volt a helyzet, mert kapott csekket fizetési határidő megjelöléssel, amit elmulasztott befizetni, így eredményesen nem reklamálhat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Megengedett sebesség

2008. április 23., 19:14 Módosítva: 2008.04.23 19:14

Tisztelt Autójogász!

Egyik barátom céges autója egy Peugeot Expert, mely haszonjárműként van vizsgáztatva. A katalógus adatok szerint a megengedett össztömeg meghaladja a 2500 kg-ot (de nem éri el a 3500-at).Az "1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendelet a közúti közlekedés szabályairól" 26. §-ában pedig a 2500 kg a 'határérték'. Szíves válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Zoltán

Tisztelt Zoltán!

Ebben az esetben a 26. § (1) bekezdés b) pontját kell alkalmazni, azaz: egyéb gépjárművel - kivéve teherszállításra kialakított motoros triciklit -, valamint gépjárműből és pótkocsiból álló járműszerelvénnyel autópályán 80 km/óra, lakott területen kívül egyéb úton 70 km/óra, lakott területen 50 km/óra sebességgel lehet haladni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Veteránosításra készülve

2008. április 23., 19:07 Módosítva: 2008.04.23 19:07

Tisztelt Autójogász!

Kérem szíveskedjék felvilágosítást adni, hogyan lehet hosszabb időre kivonatni a veteránosítára előkészítendő autót, azaz nem fél évre?

Tisztelettel:

Miklós

Tisztelt Miklós!

Ha a jármű forgalomba helyezése óta 20 év eltelt, a jármű a részletesen meghatározott műszaki és esztétikai követelményeknek megfelel, és tulajdonosa kivonatja a forgalomból, akkor a jármű a 30. naptári évének elérése utáni évtől kezdve restaurálás után alkalmassá válhat a muzeális jellegű minősítésre. Addig is a jármű tulajdonosának vállalnia kell, hogy járművét a forgalomból kivonás után a környezetvédelmi előírásoknak megfelelően (nem közterületen) tárolja. A muzeális minősítő vizsgálat rendszeres helyszínei a Magyar Autóklub alább műszaki állomásai: Budapest, XI. ker. Boldizsár u. 2., Eger, Kistályai u. 6., Debrecen, Kassai út 96., Szeged, Kossuth sgt. 112., Pécs, Hengermalom u. 3., Veszprém, Aradi vértanúk u. 1., Zalaegerszeg, Alsóerdei u. 3/A., Nyíregyháza, Debreceni út 155. A nagyon fontos, részletes szabályokat, minősítő időpontokat megtalálja a www.mavamsz.hu honlapon, vagy érdeklődhet az autóklubnál is. A vizsgálat díja kb. 10 ezer Ft. Ha a járműve megfelelt a vizsgálaton, kapni fog egy muzeális előminősítésről szóló igazolást, ezzel kell felkeresnie az okmányirodát, ahol a járművet 10 éves átmeneti időszakra kivonják a forgalomból. A rendszámot bevonják, a forgalmi engedélyt és a törzskönyvet érvénytelenítve visszaadják.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kerékpáros vagy segédmotoros tiltó táblák

2008. április 23., 19:00 Módosítva: 2008.04.23 19:00

Tisztelt Autójogász!

Kérdésem, hogy a kerékpárral behajtani tilos táblával védett útra felmehetek e segédmotoros kerékpárral. Ilyen például a ferihegyi gyorsforgalmi út. Tudomásom szerint létezik egy külön tábla, amely a segédmotoros kerékpár behajtását tiltja.

Köszönettel:

B. György

Tisztelt B. György!

A segédmotoros kerékpár behajtását valóban külön tábla tiltja. Javasolom, hogy nézze meg a KRESZ 14. § (1) bekezdés u) és v) pontját (48. és 49. ábra) pl. a www.magyarorszag.hu jogszabálykeresője vagy egyéb jogszabály ismertető program segítségével.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gépjárműadó - január 7-én eladtam az autómat

2008. április 2., 18:53 Módosítva: 2008.04.02 18:53

Tisztelt Autójogász!

2008. 01. 07-én eladtam az autómat. Négy napra rá vettem egy új autót. Kérdésem az lenne, hogy ezek után is be kell fizetnem az egész évi gépjárműadót a területileg illetékes Polgármesteri Hivatalnak?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

A gépjárműadó éves adó, ezért, ha január 1-jén Ön volt a tulajdonosa és a jármű nem volt kivonva a forgalomból, akkor Ön fizeti a 2008. évi adót rá. Az újonnan vásárolt autóra viszont, ha korábban még nem volt forgalomba helyezve (új), akkor a forgalomba helyezést követő hónap első napjától kell az adót megfizetni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Üzembentartó lesz a felelős

2008. április 2., 18:48 Módosítva: 2008.04.02 18:48

Tisztelt Autójogász!

Tudomásom szerint tervben van olyan jogszabályi változtatás, mely szerint az autó üzembentartója, amennyiben elhárítja magáról szabálysértés esetén a nyilatkozattételt, felelőssé tehető a szabálysértés miatt. Az a kérdésem, hogy a jogszabályi változtatás megtörtént-e már, vagy később várható?

Köszönettel:

P. Bendegúz

Tisztelt P. Bendegúz!

Az ezzel kapcsolatos szabályokat a télen már megalkották, erről részletesebben a Zsíros tételsor című cikkben olvashat. A szabályozás január 1-jén hatályba is lépett, a büntetéseket azonban csak május 1-től kell kiszabni, január 1. és április 30 között elkövetett, e körbe tartozó szabályszegésekről a rendőrség csak tájékoztató levelet küld.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autópálya matrica átvitele új autóra

2008. április 2., 18:42 Módosítva: 2008.04.02 18:42

Tisztelt Autójogász!

Éves autópálya matricát vásároltam, de eladtam autómat. Hogyan vihetem át új autómra az autópálya használatának lehetőségét?

Köszönöm válaszát.

Veresné Angéla

Tisztelt Veresné Angéla!

Be kell mennie az ÁAK Zrt. valamelyik ügyfélszolgálati irodájába és kérnie kell a jogosultság érvényesítését az új autóra. Ehhez be kell mutatnia az új autója forgalmi engedélyét, a jogosultság megvásárlását igazoló ellenőrző szelvényt vagy nyugtázó értesítést, vissza kell szolgáltatni az eladott járműhöz tartozó bizonylatot és ki kell fizetni az 1000 Ft-os átírási díjat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Büntetőpontok elévülése

2008. április 2., 18:37 Módosítva: 2008.04.02 18:37

Tisztelt Autójogász!

Rossz helyen parkoltunk autónkkal, édesapám az üzemben tartó és én vagyok a tulajdonos. Mit lehet tenni annak érdekében, hogy ugye a büntetőpont ne az ő nevére kerüljön, hanem az enyémre. Egyébként mennyi idő után évülnek el ezek a büntető pontok? A 2 büntetőpont jogos a rossz helyen való parkolás miatt? Hol tudnék valami részletesebb leírást találni a pontrendszerről?

Köszönöm válaszát.

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Büntetőpontot az kap, akit jogerős határozattal elmarasztaltak. A büntetőpontokat a határozat jogerőre emelkedésének időpontjától számított 3 évig kell összeszámítani, utána már nincs jelentőségük. Ha az édesapja terhére jogerősen megállapították a szabálysértést, utána már nem lehet más nevére átvinni a büntetőpontot. A pontok mértékét a 236/2000. számú kormányrendelet tartalmazza, amit elolvashat pl. a www.magyarorszag.hu jogszabálykeresőjének használatával.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nekimentem a busznak

2008. április 2., 18:31 Módosítva: 2008.04.02 18:31

Tisztelt Autójogász!

Kérem, legyen szíves megközelítőleg megállapítani, hogy mire számítsak az alábbi eset miatt: 2008. 02. 01-én l00 méter körüli látótávolságnál és kb. 55-60 km-es sebességgel későn észleltem egy külterületi megállóban álló kivilágított buszt. Fokozatos fékezés mellett nem lassultam eléggé, erősebb fékezéssel megcsúszott az autó és nekimentem a busznak. A mögöttem jövő kisteherautó meg benyomott a busz alá. Szabálysértési eljárás indult mindkettőnk ellen. A határozatból csak annyit tudok, hogy a Kresz 25. § (1) bek. szegtem meg. l8 éve vezetek büntetés, szabálysértés nélkül. Most mi lesz? Köszönöm mielőbbi válaszát.

Tisztelettel:

Barnáné

Tisztelt Barnáné!

A KRESZ 25. § (1) bekezdése a forgalmi és időjárási, látási viszonyoknak és az útviszonyoknak megfelelő közlekedést írja elő. A szabálysértési rendelet szerint aki a közúti közlekedés szabályait megszegi és ezzel másnak vagy másoknak az életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy könnyű testi sértést okoz, százezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható, és a járművezetéstől is eltiltható 1 hónaptól egy évig terjedő időtartamra. Ha korábban nem volt szabálysértése, az enyhítő körülménynek számít.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ha csak kicsit megyek gyorsabban, megúsztam?

2008. április 2., 18:24 Módosítva: 2008.04.02 18:24

Tisztelt Autójogász!

Lenne egy kérdésem: a Zsíros tételsor című írásban feltűnt valami olyasmi, ami a büntetési tételek korábbi tanulmányozásai során nem, noha már többször is átnéztem. Jelesül, hogy a legkisebb büntetési tétel 30000 Ft, viszont ez 50Km/h sebességig 30%-os sebességtúllépéstől indul. Vagyis ha a lakott területen az általánosan érvényes 50km/h- veszem alapul, akkor ott ezek szerint 50km/h+29% azaz 64,5km/h-val mehetek és arra nincs büntetési tétel mert a 30% alatt vagyok? Most ennyinél simán lemeszelnek, mert 10% fölött már a rendőr megállít. Ez valóban anomália, vagy csak gondolom?

Tisztelettel:

K. Károly

Tisztelt K. Károly!

Ha nem éri el azt a mértéket, ami alapján a közigazgatási bírságot ki lehet szabni, akkor is helye lehet, illetve helye van a szabálysértési eljárás lefolytatásának, hiszen ez az új bírság a szabálysértési eljárást nem váltja ki, hanem néhány kiemelt szabályszegés mellé magasabb összegű és mindenképpen befizetendő bírságot állapít meg. Tehát ha az 50 km/órás sebességkorlátot csak 20%-kal lépi túl, akkor nem kap közigazgatási bírságot, a szabálysértési eljárást azonban lefolytatják és ebben az esetben a szabálysértési bírság kiszabhatóvá válik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Jogsi elvesztése és a közigazgatási bírság

2008. április 2., 18:19 Módosítva: 2008.04.02 18:19

Tisztelt Autójogász!

Pár napja írt cikkéből sok minden kiderül a májusban bevezetendő bírság tételeiről és a sebességhatárokról, arról azonban eddig sehol nem hallottam, hogy hogyan változott az a korábbi szabály, hogy 100 km/h alatt 50%-kal, afelett 33%-kal átlépve a megengedett sebességet, egy lépésben elveszítheti a gyorshajtó a jogosítványát. Szóval kérdésem az lenne, hogy van-e továbbra is ilyen határ, vagy csak több lépésben, "kipontozódással" lehet elveszteni a jogsit.

Köszönettel:

V. Zoltán

Tisztelt V. Zoltán!

A szabálysértésekről szóló kormányrendelet - ez tartalmazza a közlekedési szabálysértéseket is - továbbra is hatályban marad, ugyanígy a büntetőpont rendszer is, ami az idén még szigorodott is. A közigazgatási bírságolási eljárás és a szabálysértési eljárás ugyanazon jogsértés tárgyában párhuzamosan folyik, a szabálysértési eljárásban azonban nem lehet pénzbírságot kiszabni, ha közigazgatási bírság kiszabásának van helye. Lehet viszont helyette, illetve mellette jogosítványt bevonni és büntetőpontot adni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Közigazgatási bírság

2008. március 31., 21:56 Módosítva: 2008.03.31 21:56

Tisztelt Autójogász!

A közigazgatási törvénnyel kapcsolatban lenne egy kérdésem. Érthető, hogy az üzembentartó fizeti a büntetést, de a jogosítványát is Ő veszti el? Mi lesz ezek után? Ha valakinek van pénze, úgy megy, ahogy akar, befizeti a bírságot és tovább őrjönghet. Hatalmas hibának vélem.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Részben igaza van, lesznek olyanok, akiknek megélhetési gondjai is adódhatnak a bírság befizetését követően, másokat pedig nem vág majd földhöz a maximális bírság sem, így továbbra is megszeghetik a szabályokat, számukra nem lesz ez sem visszatartó erő. Ugyanakkor a jogosítvány bevonása és a büntetőpontok osztása továbbra is az elkövetőt, szabályszegőt fogják érinteni. Ha tehát az üzembentartó hajlandó megnevezni, ki vezette a járművét és ezt igazolni is tudja, akkor a szabálysértési jogkövetkezmények a valódi szabálysértőt terhelik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Félretájékoztattak a súlyadóról

2008. március 31., 21:42 Módosítva: 2008.03.31 21:42

Tisztelt Autójogász!

2008. január 6-án az AAA Autó Kft-nél eladtam a régi autómat, majd ugyanazon napon vettem tőlük egy másik autót. Az értékesítő hölgy arra a kérésemre, hogy ki fizeti a náluk vásárolt autó súlyadóját, azt a választ adta, hogy természetesen ők. Később viszont kiderült, hogy a vásárolt autó 2007. december 03-tól 2008. június 03-ig ideiglenesen a forgalomból ki lett vonva, de erről engem nem tájékoztattak. Az átírást ők csinálták az én nevemben és egyben az autó újbóli üzembe helyezését is, melyről szintén nem tudtam. Az Önkormányzat nekem küldte ki a súlyadót, így most két autó után fizetek. Jogos-e az ilyen megtévesztés, és kinek kell fizetni a náluk vásárolt autó súlyadóját.

Köszönettel:

R. András

Tisztelt R. András!

Forgalomból kivont jármű ismételt forgalomba helyezése esetén az új tulajdonos, azaz Ön köteles a súlyadót megfizetni. Ha a járművet nem vonták volna ki ideiglenesen a forgalomból, akkor a Kft. fizetett volna az idei évre, persze csak akkor, ha január 1-én már tulajdonosként szerepelt a nyilvántartásban. A megtévesztés természetesen nem jogos, azokat a lényeges információkat, amikre később hivatkozni akarunk - különösen pénzügyekben - viszont célszerű írásban megkövetelni a kereskedéstől. Persze erre már nem igazán kaphatók, meg a formanyomtatványok használata sem igazán támogatja az ilyen "egyedi igények" teljesítését. Gondolom ezt a megtévesztő tájékoztatást írásban nem kapta meg a kereskedéstől, tehát igazolni, bizonyítani nem tudja, így jobb híján kénytelen lesz lenyelni ezt a mérget.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bűnlajstrom

2008. március 31., 21:35 Módosítva: 2008.03.31 21:35

Tisztelt Autójogász!

Érdeklődni szeretnék, hogy hány büntetőpont jár két kiskorú gyermek nem bekötésért, pirosan való áthaladásért, és vezetés közbeni mobilozásért összesen? Mielőbbi válaszában bízva előre is köszönöm.

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

2008. január 1-től a mobilozás 3 pont, gyermekülés használatának elmulasztása 2 pont, piroson áthaladás 4 pont, azaz összesen 9 pont járna ezekért a szabálysértésekért. Ha a szabálysértéseket egy eljárásban bírálják el, nem ez a kilenc pont jön ki, hanem egy speciális szabályt kell alkalmazni: A legmagasabb pontszámhoz a kisebb pontszám felét kell hozzáadni, ha töredék pontszám jönne ki, akkor felfelé kell kerekíteni. Az Ön esetében tehát egy eljárásban 5 pontot fognak kiosztani.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

125 ccm-es motor vezetése

2008. március 31., 21:22 Módosítva: 2008.03.31 21:22

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megkérdezni öntől, hogy én vezethetek-e 125 ccm-es motort B kategóriás jogosítvánnyal?

Üdvözlettel:

D. Dániel

Tisztelt D. Dániel!

A 125 ccm-es motor vezetéséhez A1 kategóriás jogsi kell, a B kategóriával segédmotoros kerékpárt lehet vezetni, ami maximum 50 ccm-es lehet, vagy legfeljebb 4 kwatt teljesítményű, tervezési végsebessége maximum 45 km/óra és saját tömege legfeljebb 350 kg.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

80 cm-től 131-ig

2008. március 31., 21:15 Módosítva: 2008.03.31 21:15

Tisztelt Autójogász!

Röszkéről Szegedre hordjuk gyermekeinket iskolába, többen összefogva, hogy a költségek csökkenjenek. A felállás a következő: egy 16 hónapos 80 cm gyerek (őt muszáj vinni, mert még nem jár se oviba, se bölcsibe), egy 7 éves 127 cm gyerek, egy 7 éves 131 cm gyerek, egy 6 éves 120 cm gyerek. Hátul az autóban van biztonsági öv, tele van légzsákkal, akkor hogyan tudom őket szállítani?

Köszönettel:

Katonáné

Tisztelt Katonáné!

Hát ez a szállítás szabályosan nem nagyon fog menni. Ha a picit be tudja még rakni olyan babaülésbe, amit be tud szerelni az első ülésre menetiránynak háttal és az első légzsákot a babánál ki tudja kapcsolni, akkor a három nagyobb elfér hátul biztonsági ülésben. De szerintem ez már nem fog sikerülni. A jogszabály szerint a 135 cm magasságot elért gyermekek utazhatnak hátul gyermekülés használata nélkül, ha a jármű saját biztonsági övével biztonságosan rögzíthetők. Nem hiszem, hogy közúti ellenőrzéskor a rendőrök mérőszalaggal lemérnék a gyermekek magasságát, de azt Ön is biztosan tudja, hogy hiába van az autó tele légzsákkal, a gyermekek megfelelő rögzítés nélkül szinte ugyanolyan mértékű sérülésnek vannak kitéve egy esetleges balesetkor, mintha légzsák nem is volna.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Sem az eladó, sem a vevő nem jelentette be az adásvételt

2008. március 31., 21:05 Módosítva: 2008.03.31 21:05

Tisztelt Autójogász!

2007. 09. 30-án eladtuk az autónkat, műszaki nélkül alkatrésznek, ez az adás-vételin is szerepel. Az okmányirodába nem vittük be az adás-vételi szerződést, s aki megvette, sem íratta át az autót. Kinek kell fizetnie a súlyadót? Az önkormányzatnál azt mondták, így a mi nevünkön van az autó, tehát nekünk, eladóknak kell kifizetni. Hacsak nem sikerül megegyeznünk a vevővel, hogy fizesse be a mi nevünkön. Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

N. Amina

Tisztelt N. Amina!

Súlyadó helyett már mindenkinek teljesítményadót kell fizetnie, a súly alapján számolás helyett a gépjármű teljesítményét veszik alapul. Az elnevezések valóban keverednek, a gyakorlatban még mindig a jól rögzült súlyadó kifejezést használjuk, egyébként az adó hivatalos neve gépjárműadó és ez nem is változott. Külön az adóhoz bejelentenie nem kell, az okmányiroda juttatja el automatikusan az adatokat az adó fizetésére kötelezett önkormányzathoz. Önállóan az adó miatt akkor kell bejelentést tenniük, ha a járművet eladják. Ha a jármű az adásvétel előtt ki volt vonva a forgalomból, akkor Önök fizetik a súlyadót az idei évre, időarányosan március 1-től kezdődően. Ebben az esetben az éves adó a gyártási évet követő 8-11. évben 200 Ft kilowattonként és ennek az időarányos részét kell megfizetni az év folyamán két részletben. Ha nem volt ideiglenesen kivonva a forgalomból, akkor még az előző tulajdonos fizet az idei évre, tehát az, akinek a nevén 2008. január 1-jén szerepelt a jármű.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Súly vagy teljesítmény alapján kell adózni

2008. március 30., 22:57 Módosítva: 2008.03.30 22:57

Tisztelt Autójogász!

Ritkán vásárolunk személygépkocsit. Az interneten nem találok egyértelmű választ arra, hogy egy 2000-ben gyártott 1,6-os benzines Opel Zafira (amelyet 2008. 02. 14-én vásároltunk cégünknek és alkalmazottunk lett az üzembentartó) most súly (tömeg) szerint fog-e adózni vagy teljesítmény (kW) szerint és külön be kell e jelentenünk a vételt az üzembentartó kollégánk lakóhelyén vagy ez automatikusan történik, és mikortól kell mennyit fizetni, kinek?

Köszönettel:

B. László ügyvezető

Tisztelt B. László!

Súlyadó helyett már mindenkinek teljesítményadót kell fizetnie, a súly alapján számolás helyett a gépjármű teljesítményét veszik alapul. Az elnevezések valóban keverednek, a gyakorlatban még mindig a jól rögzült súlyadó kifejezést használjuk, egyébként az adó hivatalos neve gépjárműadó és ez nem is változott. Külön az adóhoz bejelentenie nem kell, az okmányiroda juttatja el automatikusan az adatokat az adó fizetésére kötelezett önkormányzathoz. Önállóan az adó miatt akkor kell bejelentést tenniük, ha a járművet eladják. Ha a jármű az adásvétel előtt ki volt vonva a forgalomból, akkor Önök fizetik a súlyadót az idei évre, időarányosan március 1-től kezdődően. Ebben az esetben az éves adó a gyártási évet követő 8-11. évben 200 Ft kilowattonként és ennek az időarányos részét kell megfizetni az év folyamán két részletben. Ha nem volt ideiglenesen kivonva a forgalomból, akkor még az előző tulajdonos fizet az idei évre, tehát az, akinek a nevén 2008. január 1-jén szerepelt a jármű.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Adó Babettára

2008. március 30., 22:49 Módosítva: 2008.03.30 22:49

Tisztelt Autójogász!

Szeretném tudni, hogy Jáva Babetta segédmotoros kerékpárom súlyadóra kötelezett-e? Mivel az önkormányzattól 2160-ft-os befizetési csekket kaptam, gépjárműadó címen.

Tisztelettel:

T. Lászlóné

Tisztelt T. Lászlóné!

Az adókötelezettség kiterjed a 250 cm3 alatti, rendszámtáblával ellátott és forgalomba helyezett motorkerékpárokra is. Az adó mértékét a teljesítmény és a gépjármű gyártási évétől eltelt idő alapján határozzák meg. A gyártási évben és az azt követő 3 naptári évben 300 Ft/kilowatt, a gyártási évet követő 4-7. naptári évben 260 Ft/kilowatt, a gyártási évet követő 8-11. naptári évben 200 Ft / kilowatt, a gyártási évet követő 12-15. naptári évben 160 Ft / kilowatt, a gyártási évet követő 16. és ezt követő naptári években 120 Ft / kilowatt a fizetendő adó. Szerintem kérdezzen rá az önkormányzatnál, hogy miről is van szó.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elveszett a forgalmi, zöldkártya és biztosítási csekk

2008. március 30., 22:41 Módosítva: 2008.03.30 22:41

Tisztelt Autójogász!

Elveszítettem autóm forgalmiját, zöldkártyáját és a kötelező biztosítás befizetésének igazoló szelvényét. Azt szeretném tudni, ilyen esetben mi a teendőm, hogyan tudom pótolni elveszett papírjaimat, milyen anyagi vonzata van a pótlásnak? Amíg nem tudok intézkedni, közlekedhetek-e az autómmal? Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

T. Csaba

Tisztelt T. Csaba!

A kötelező biztosítás befizetéséről díjmentesen kap másik igazolást a biztosítójától, normálisan működő biztosítóknál ezt akár telefonon is elintézheti. A forgalmi engedély pótlását az okmányirodában intézheti, amit 6000 Ft-ért kiállítanak Önnek. Ha még a régi típusú forgalmi engedélye volt, akkor 12.000 Ft-ba kerül a pótlása, mert ilyenkor törzskönyvet is állítanak ki mellé. Az elveszett igazolólap helyett fő szabály szerint másolat nem állítható ki, az igazolólap pótlására újabb felülvizsgálatot kell végezni. Ez alól kivétel, ha a gépkocsi hatósági engedélyeinek elveszése miatt a hatóság a gépkocsihoz új forgalmi engedélyt ad ki, ekkor az elveszett igazolólapot kiállító felülvizsgáló hely az adott gépkocsira vonatkozó tanúsítvány alapján az érvényesség dátumának változatlanul hagyásával, vizsgálat nélkül adja ki az új igazolólapot. Az okmányok pótlása nélkül nem közlekedhet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Súlyadó mentesség lehetősége

2008. március 30., 22:31 Módosítva: 2008.03.30 22:31

Tisztelt Autójogász!

Édesanyám a szemével van leszázalékolva! A Magyar Vakok És Gyengénlátók Országos Szövetségének a tagja! Megkérhetem rá a súlyadó mentességet? Üzembentartó és a tulajdonos én vagyok!

Üdvözlettel:

T. Erika

Tisztelt T. Erika!

A szembetegségre tekintettel önmagában nem jár kedvezmény vagy mentesség, ezt azok kaphatják meg, akiknek olyan súlyos mozgásszervi betegségük van, ami akadályozza őket a tömegközlekedési eszközök igénybevételében - ők a súlyos mozgáskorlátozottak. A mozgáskorlátozottság tényét meghatározott szempontok (járás, terhelhetőség, tömegközlekedési eszköz használata) figyelembe vételével a háziorvos igazolja. A továbbiakat édesanyja háziorvosával kell megbeszélni, ha komoly mozgásszervi betegségek is fennállnak.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok