Totalcar Vakbarát Hírportál

Ellenőriz az NKH

2008. május 30., 20:26 Módosítva: 2008.05.30 20:26

Tisztelt Autójogász!

Mostanában többször is ellenőriztek az NKH emberei, de mindig egyedül - rendőr nélkül - voltak. Mi van, ha nem állok meg nekik? Mit tehetnek? Lesz-e következménye, ha nem állok meg? Mihez van joguk egyáltalán?

Köszönettel:

egy Benzines

Tisztelt Benzines!

A közúti közlekedésről szóló törvény alapján a közlekedési hatóság önállóan, tehát rendőr nélkül is ellenőrzést végezhet az utakon. Az ellenőrző hatóság jelzésére a jármű vezetője a járművet köteles megállítani, személyazonosságát és járművezetési jogosultságát igazolni, a jármű és tartozékai, a rakomány, az okmányok ellenőrzésével kapcsolatos felhívásnak eleget tenni. Az ellenőrzés során az ellenőrző hatóság a járműhöz és tartozékaihoz, a rakományhoz tartozó okmányokat a helyszínen időlegesen elveheti, továbbá a jármű műszeres ellenőrző vizsgálatát vagy kötelező javítását rendeli el, amelynek a helyszínére történő közlekedésre a jármű vezetőjét utasíthatja. A kötelezően elrendelt javítás elvégeztetéséről az ellenőrző hatóságnak meg kell győződnie, az ezzel kapcsolatosan a hatóság részéről felmerült költségeket az eljáró hatóság megtérítteti a jármű üzembentartójával. A jármű vezetőjének vezetési és pihenőidejére vonatkozó előírások megsértése esetén az ellenőrző hatóság a pihenőidő letöltését rendeli el.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Négy felnőtt és egy gyermek

2008. május 30., 20:22 Módosítva: 2008.05.30 20:22

Tisztelt Autójogász!

Lehet-e gyermekülés nélkül utazni, ha az autóban négy felnőtt van, és egy 6 éves gyermek? A hátsó üléseken 3db biztonsági öv áll rendelkezésre, az autó 5 személyes.

Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!

Vargáné

Tisztelt Vargáné!

135 cm-e magasság alatt nem lehet, a gyermek csak gyermekülésben, vagy magasságától, súlyától függően a megfelelően rögzíthető ülésmagasítóban utazhat a hátsó ülésen addig, amíg el nem éri a 135 cm-es magasságot. Első ülésre pedig csak a 150 cm-es magasság elérése után ültethető be.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

T 185

2008. május 22., 22:24 Módosítva: 2008.05.22 22:24

Tisztelt Autójogász!

A jogosítványomban a T kategóriánál van egy 185-ös számú korlátozás. Ha jól tudom ez a következőt jelenti: T kategóriába tartozó mezőgazdasági vontató könnyű pótkocsival. A kérdésem az lenne, hogy ez mekkora pótkocsit takar? Válaszát előre is köszönöm!

Köszönettel:

Attila

Tisztelt Attila!

A T kategória tartalma: - mezőgazdasági vontató és két nehéz pótkocsi - lassú jármű és pótkocsi - kerti traktor - állati erővel vont jármű hajtására. Ha a T kategória mellett a 185-ös kód szerepel, ez mezőgazdasági vontató könnyű pótkocsival való vezetését teszi lehetővé, könnyű pótkocsinak a legfeljebb 750 kilogramm megengedett legnagyobb össztömegű pótkocsi minősül.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Változott a KRESZ májusban?

2008. május 22., 22:06 Módosítva: 2008.05.22 22:06

Tisztelt Autójogász!

Igaz-e hogy változott az előírás a gyermekülések használatára vonatkozóan 2008. május 1-től? És ha igen, mi az új szabály? 8 éves gyermek , 140 cm , de 40 kg , tehát gyerekülésbe nem fér, ülésmagasítóval hátul utaztatva megfelel-e a szabályozásnak?

Köszönettel:

Sirjánné

Tisztelt Sirjánné!

A KRESZ szabály nem változott, csak a be nem tartást büntetik szigorúbban: 1 helyett 2 büntetőpont jár a szabálysértőknek január 1-től. 140 cm-es gyermeket már nem kötelező a hátsó ülésen gyermekbiztonsági rendszerben utaztatni, ez 135 cm-ig kötelező. Ha a gépjármű saját biztonsági övével megfelelően rögzíthető a gyermek, még az ülésmagasító sem szükséges.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Végrehajtási eljárás

2008. május 22., 21:49 Módosítva: 2008.05.22 21:49

Tisztelt Autójogász!

Forgalmi engedély bevonása. Bírósági végrehajtás folyik. A végrehajtó hivatkozik az 1994. évi LIII. törvény 103. paragrafusára. Nem tudom, miért akarják bevonni a forgalmi engedélyt.

Köszönettel:

Ágica

Tisztelt Ágica!

Ez a paragrafus a gépjármű lefoglalásának eljárási szabályait írja elő: Ennek lényege, hogy gépjármű lefoglalása esetén a végrehajtó köteles a forgalmi engedélyt és a gépjármű törzskönyvét is lefoglalni. Ha ez bármilyen okból nem lehetséges, a forgalmi engedély, illetve a törzskönyv lefoglalásának meghiúsulását és ennek okát a foglalási jegyzőkönyvben fel kell tüntetni. A végrehajtó a foglalási jegyzőkönyv másolatát, valamint a lefoglalt forgalmi engedélyt és törzskönyvet megküldi az illetékes okmányirodának. Ha a forgalmi engedély vagy a törzskönyv lefoglalása meghiúsult, a végrehajtó felhívja az okmányirodát, hogy a gépjárművet vonja ki a forgalomból, a hatóság köteles e felhívásnak haladéktalanul eleget tesz. A természetes személy adós foglalkozásának gyakorlásához nélkülözhetetlen gépjármű lefoglalásakor - a zár alá vétel alkalmazásának kivételével - csak a törzskönyvet kell lefoglalni, az adós a gépjármű értékesítéséig ebben az esetben a gépjárművet és a forgalmit használhatja.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Az útmutató szerint előre is szerelhetem

2008. május 22., 21:41 Módosítva: 2008.05.22 21:41

Tisztelt Autójogász!

Most vásároltunk egy 9-18kg súlyhatárú gyermekülést (a fiam egy éves), aminek a leírásában az szerepel, hogy csak három pontos övvel rögzíthető. Nekünk egy 98-as Toyota Hiace 2.5 D hatüléses autónk van, amiben csak elöl található hárompontos öv. Ezáltal nem tudom eldönteni, hogy elhelyezhetem-e az ülést elől vagy sem. A mellékelt útmutató azt illusztrálja, hogy igen.

Köszönettel:

F. István

Tisztelt F. István!

Az nem számít, hogy az útmutató szerint technikailag lehetséges, mivel a KRESZ tiltja, hogy elöl menetiránynak szemben utazzon kisgyermek a gyermekülésben. (Elöl a csecsemők utaztatására van lehetőség bizonyos korlátok mellett, ha a biztonsági ülést menetiránynak háttal szerelik be.) Ha már akkora a gyermek, hogy 9-18 kg-os ülés kell neki, az a menetiránynak háttal már nem szerelhető be, így ő csak hátul utazhat, a hátsó ülésre pedig megfelelő hárompontos biztonsági övet kell beszereltetni a részére. Bár ez nem olcsó, csak így közlekedhetnek szabályosan.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elhagytam a motorom rendszámát

2008. május 22., 21:32 Módosítva: 2008.05.22 21:32

Tisztelt Autójogász!

Elhagytam a motorom rendszámát. Hol kell bejelenteni? Esetleg újra lehet gyártatni? Mit kell megfizetnem érte.: rendszámdíj + matrica? Előre is köszönöm!

Tisztelettel:

P. Zsolt

Tisztelt P. Zsolt!

Az okmányirodába kell mennie, ott bejelenti az elvesztést, ez alapján a motort átrendszámozzák, okmányait kicserélik. A rendszámcsere díja: 6500 Ft, a forgalmi engedély 6000 Ft, az érvényesítő címke 450 Ft.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lejárt jogosítvány érvényesítése

2008. május 22., 21:24 Módosítva: 2008.05.22 21:24

Tisztelt Autójogász!

Lejárat előtt néhány nappal bementem az Okmányirodába meghosszabbíttatni a jogosítványomat. Azt hittem a XXI. században helyben elkészül. Legnagyobb döbbenetemre (no és szinte mindenki döbbenetére) közölték az ott várakozókkal, hogy az ügyintézés kb. 3 hét és a jogosítvány meghosszabbítási papírjai (melyek tanúsítják, hogy ügyintézés alatt van+az orvosi papír, amely tanúsítja, hogy alkalmas vagyok gépkocsi vezetésre) nem hosszabbítják a jogosítvány érvényességét, mint régen, hanem csak a lejáratig lehet vezetni. Régen befizettünk egy üdülésre és már esélytelen, hogy elkészül a jogosítványom. Milyen büntetésre számíthatok igazoltatás esetén?

Köszönettel:

Marika

Tisztelt Marika!

Jó lenne, ha a forgalmi engedély azonnali ügyintézése mellett a jogosítvány is azonnal használható lenne, de ez sajnos nem így van. Ha még érvényes a jogosítvány, amikor hosszabbítani bevisszük, visszaadják, használhatjuk lejáratig. Ha viszont "elkéstünk", a helyszínen elveszik, a helyette kapott papírok azonban nem jogosítanak vezetésre. Ugyanakkor a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 22. §-a szerint rendkívül indokolt esetben - így különösen halaszthatatlan külföldre utazás esetén -, amennyiben a vezetői engedély cseréjére, pótlására irányuló kérelmet a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalánál (1094 Budapest, Balázs Béla utca 35. 1450 Budapest, Pf.: 81.Tel.: 06(1) 455-6700) nyújtották be, a vezetői engedély soron kívül kiadható. Rendőri ellenőrzésnél a hatósági személy jóindulata dönti el, fizetünk-e, elvileg bírságolni köteles a rendőr, helyszíni bírságot szab ki (3ezertől 20ezerig terjedhet, csekken kell befizetni), vagy feljelentést tesz, utóbbi esetben maximum 100ezer Ft lehet a büntetés.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ütközés őzzel

2008. május 22., 21:16 Módosítva: 2008.05.22 21:16

Tisztelt Autójogász!

A hétvégén sajnos volt szerencsém egy megyeszékhelyünkhöz közel egy őzet elütnöm. Az egyszámjegyű főút (valamikor autóút) kérdéses szakaszán nem volt vadugrást jelző tábla. (Az előtte és utána lévő szakaszokon igen, de ahol az esemény történt nem) Az anyagi károm tízezres nagyságrendű + az értékcsökkenés, mivel 2 éves autóról van szó. Kihívtam a rendőröket, ám ők nem sok jóval bíztattak. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben kit terhel kártérítési felelősség? A közút fenntartóját mivel nem volt kint a vadugrás veszélyre figyelmeztető tábla, vagy pedig a vadgazdaságot akihez a környező terület tartozik. A baleset szinte elkerülhetetlen volt, mivel a másik sáv felől érkezett az állat és csak egy pillanatra tűnt fel a kocsitól 1 méterre, a járműnek kizárólag az oldala sérült.

Üdvözlettel:

Zaqwe

Tisztelt Zaqwe!

Ilyenkor két veszélyes üzemnek minősülő tevékenység találkozik, a vad és a jármű. A kárt méresse fel és a biztosítójánál jelentse be. A vaddal való ütközésről azt kell tudni, hogy a vadásztársaságnak általában nem róható fel, hogy a vad az útra ugrott, még akkor sem, ha nem volt figyelmeztető tábla kihelyezve. Egy esetleges jogvitában először azt nézik, valamelyik fél felróható magatartást tanúsított-e a baleset előtt, például a sofőr figyelmetlenül vezetett-e? Ha igen, akkor nem csak az autóban keletkezett kárt kell saját zsebből fizetnie, hanem a vadat ért kárért is ő a felelős. Ha egyik fél magatartása sem okolható a balesetért, akkor a bíróság vizsgálja, volt-e valamilyen rendellenesség, például műszaki hiba az autóban, vagy szervezett vadászat a közelben, amely a balesetet okozhatta. Ha igen, akkor a rendellenességet okozó félé a felelősség. Amennyiben pedig a bíróság sem felróható magatartást, sem rendellenességet nem talál, esetleg mindkét félnél megállapítja a felróható magatartást a per során, akkor az autós és a vadásztársaság is maga viseli saját kárát.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autócsere külföldi nyaraláshoz

2008. május 22., 21:06 Módosítva: 2008.05.22 21:06

Tisztelt Autójogász!

Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy van egy autónk és szeretnénk egy kollégámmal autót cserélni egy hétre, mivel külföldre utazunk és a miénk régi már. Azt szeretném megkérdezni hogy a kölcsönadási szerződést elég, ha magunk között írjuk meg, vagy közjegyző által hitelesítve szükséges? Miknek kell benne szerepelni, hogy útközben ne legyen gond?

Köszönettel:

T. Csabáné

Tisztelt T. Csabáné!

Kölcsönadási (vagy bérleti) szerződést kell írni: kölcsönbeadó és kölcsönbevevő adatai, aláírásuk, gépkocsi adatai: rendszám, alvázszám, motorszám, kölcsönbeadó engedélye arra, hogy a kölcsönbevevő a járművet külföldre vigye, a kölcsönbeadás időtartama. Két tanú adatai és aláírása. Ha ezt a magánokirati formát tudják alkalmazni, nem kell közjegyzőhöz menni. Egyik kedves olvasónk korábban azt is jelezte, hogy az autóklubnál (Magyar Autóklub 1024 Budapest, Rómer Flóris u.4/a. Telefon:1-345-1800) pár száz forint ellenében lehet vásárolni többnyelvű szerződésmintát is.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Jogerős ítélet alapján sem fizetnek

2008. május 22., 20:56 Módosítva: 2008.05.22 20:56

Tisztelt Autójogász!

Szeretném megtudni, hogy a jogerős kézhezvételétől számítva mennyi időre kell a biztosítónak fizetnie. A szóban forgó papírt 1 hónapja adtam le. Azóta heti 3 telefonnal annyit sikerült elérnem, hogy megígérték, utalnak, de ez is csak parasztvakítás volt ugyanis gyakorlatilag semmi érdemleges nem történik. Másik kérdésem az lenne, milyen szervhez tudok ilyen esetben fordulni panasszal. Mivel a balesetem még decemberben történt, elég türelmetlen vagyok és el nem tudom képzelni, hogyan tudnak ilyen cégek fennmaradni, mert ugye már Európában lennénk (papíron).

Üdvözlettel:

Sándor

Tisztelt Sándor!

A jogerős ítélet kézhezvételétől számított 15 napon belül kellene fizetniük. Ha nem fizetnek, Ön megkeresheti a biztosító bankszámláját vezető pénzintézetet, és inkasszóval juthat a pénzéhez ennek eredménytelensége esetén pedig végrehajtási eljárást kezdeményezhet. Panaszt a PSZÁF-hoz (Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete 1013 Budapest, Krisztina krt. 39. Központi levélcím: 1535 Budapest, 114. Pf. 777., Központi telefon: (36-1) 4899-100) nyújthat be és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatósághoz (1088 Budapest, József krt. 6. Központi telefonszám: +36 1 459 4800) fordulhat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Objektív felelősség

2008. május 22., 20:50 Módosítva: 2008.05.22 20:50

Tisztelt Autójogász!

Nemrégiben elhunyt édesapám autóját a hagyatéki tárgyaláskor át kell íratnom, és gazdasági megfontolásból érdemes lenne édesanyám nevére íratni, de nem szeretném, hogy az objektív felelősség elvének értelmében az én esetleges bárminemű szabálytalankodásomért őt büntetnék. Létezik ennek a megoldására valamilyen kiskapu?

Válaszát előre is köszönöm:

Sz. Tibor

Tisztelt Sz. Tibor!

Számoljon utána, hogy mennyibe kerül az illetéke, ha most az édesanyja nevére íratják és Ön tőle fogja megörökölni. Kétszer fizet illetéket: cm3-enként után 36 Ft-ot, 1890 cm3-nél nagyobb hengerűrtartalmú személygépkocsi esetén 48 forintot. A közigazgatási bírságot a bejegyzett üzembentartóval fizettetik meg, tehát nem a tulajdonosi minőség számít, hanem az, hogy ki az üzembentartó. Az üzembentartó pedig akkor mentesül a fizetés alól, ha igazolja, hogy valaki másnak használatba adta a járművet. A használatba adást teljes bizonyító erejű magánokirattal lehet igazolni: ez két tanú, az üzembentartó és a használatbavevő adatait, aláírását tartalmazza, továbbá a gépjármű rendszámát, az üzemben tartó és a használatba vevő személy nevét, születési idejét, születési helyét, lakcímét, a használatba vevő személy jogosítványának a számát, valamint azon időszak megjelölését, amelyre a gépjármű használatát a használatba vevő az üzemben tartótól átvette. Az időszakot meg lehet jelölni konkrét kezdő és befejező dátummal, vagy konkrét kezdő dátumtól határozatlan ideig történő használatba adással.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Az új splash

2008. április 30., 23:05 Módosítva: 2008.04.30 23:05

Tisztelt Autójogász!

Tudomásom szerint a Suzuki új típusát, a Splash-t 2008. 03. 04-től lehet Magyarországon meg- venni. Előtte ez a típus hivatalosan nem létezett. 2008. 03. 22-én megrendeltem az egyik márkakereskedésben egy vadonatúj Splash 1.2 glx -et A/C-vel. 2008. 04. 04-én át is vettem az autót. Csak órákkal később vettem észre, hogy a forgalmiba 2007 évjáratúnak van bejegyezve a vadiúj autóm. Sem a Suzuki Zrt. reklámja sem a márkakereskedés nem tájékoztatott arról ezért a teljes összegért én egy tavalyi autót kapok!! Azonnal felhívtam a szalonvezetőt mire ő közölte, hogy ez így van jól és ezen változtatni nem lehet. Ezek után felhívtam az esztergomi gyárat, ott átirányítottak a budaörsi kirendeltségükhöz de ők is leráztak azzal, hogy forduljak a területi képviselőhöz. Nála sem jártam sikerrel, gratulált az autómhoz és még örüljek is, mert milyen jól jártam, mert ez dupla japán ellenőrzésen ment át és ezzel ő is befejezettnek tekintette a beszélgetést. A márkakereskedéstől kapott számlán gyártási évnek: 2008 van beírva!! Sőt Casco szerződésen és a kötelező biztosításon is 2008 szerepel gyártási évnek!! Az okmányirodától kapott Járműkísérő lapon a jármű gyártási éve rubrika üres, csak csillagozva van, a lap alján lévő információnál pedig egy paragrafus van (a többször módosított 5/1990.( IV.12. ) KÖHÉM rendelet 2 § (4) bekezdés b) pontja). Ennek a paragrafusnak a leírását megnézettem egy ügyvéddel és ő azt mondta, hogy első olvasatra szerinte az autóm eszerint 2008-nak minősül. Ez az eljárás teljesen felháborított, és ha nem korrigálják a gyártási évet új forgalmiba írva kártérítési pert indítok. Természetesen az egész rendszerben javítani kell sőt még új törzskönyvet is csinálni kell. Mert ha marad minden a régi felállásban, akkor egy töréskárnál másként fogják avultatni autót és más lesz az ára, ha évek múlva el akarom adni! Egy 2007-es autó több százezerrel olcsóbb szerintem, mint egy 2008-as. A "vadiúj"autót hitelre vásároltam, 2007-re kevesebb hitelt kellett volna felvenni, aminek kevesebb a törlesztő részlete kevesebb a kamata! Ha ezek után módosítani kell a hitelszerződést, akkor opciós díjat számolnak fel, ami minimum 30-35000 Ft. Ön szerint miből derül az ki, hogy ez az autó 2007-es? Mert sem a gyári kísérőlapján az eredeti okmányirodai járműkísérő lapján nincs erre utalás, sem az alvázszámban. Én úgy tudom, hogy az év vége felé gyártott autóknak már következő évi alvázszáma szokott lenni!! Talán az új forgalmi és az új törzskönyv ára akadályozza a márkakereskedést a korrekt ügyintézésben?

Tisztelettel:

S. Péter

Tisztelt S. Péter!

Elvileg az alvázszám volna az, ami alapján megállapítják a gyártási évet. Egy kört megérne ellenőrizni, hogy, hogy az okmányiroda nem tévedett-e esetleg. Ha nem, és a számlán és a gyári papírokon 2008-as gyártási év szerepel, akkor megtévesztésre hivatkozva esetlegesen kárigényt is érvényesíthet a márkakereskedővel szemben. A magyar jogi szabályozás szerint az alvázszám határozza meg a gyártási évet függetlenül attól, hogy valóságosan mikor kerültek az egyes alkatrészek legyártásra és összeszerelésre, egy áprilisi vásárlás esetén számítani lehet arra, hogy a gyártásra esetleg hónapokkal korábban került sor. Mindez természetesen nem érinti az árleszállítási vagy a kárigényt, ha az állapítható meg, hogy a gépjármű 2007-es gyártási évinek tekinthető.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mi mégis kaptunk méltányosságot

2008. április 30., 22:47 Módosítva: 2008.04.30 22:47

Tisztelt Autójogász!

Április 25-én megjelent "Bónusz - könnyen elveszíthető kedvezmény" című íráshoz annyit jegyeznék meg, hogy Édesapám nemrég bekövetkezett halálakor, a biztosító írásbeli kérelmünkre méltányosságból Édesanyám számára lehetővé tette az addig Édesapám által elért B10 besorolás "átruházását" Azt gondolom, érdemes egy kérdést ilyen esetben feltenni a biztosítónak, mert nem minden esetben zárkóznak el ettől.

Üdvözlettel:

B. Gábor

Tisztelt B. Gábor!

Természetesen közzétesszük, hogy Önöknek mégis sikerült a bónuszt más személyre átruházni, bár ismétlem erre a jogszabály nem ad lehetőséget, eltérést nem engedve fogalmazza meg, hogy "az érintett szerződés vonatkozásában a bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok az üzemben tartó személyéhez fűződnek, függetlenül attól, hogy az üzemben tartó gépjárművét ki vezette. Ennek ellenére örüljünk, ha a biztosító néha mégis méltányosan jár el.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Miért kell leszerelnem és bevinnem a rendszámot?

2008. április 30., 22:39 Módosítva: 2008.04.30 22:39

Tisztelt Autójogász!

Szeretnék tájékoztatást kérni, hogy a 35/2000. BM rendelet tartalmaz-e olyan pontot mely szerint az okmányirodába a régi forgalmi engedély cseréjéhez a rendszámtáblát is be kell vinni. Miért nem ragaszthatom fel a saját érdekemben a matricát anélkül, hogy le- és felszerelgetném a rendszámtáblát? Ez nem életszerű! Esetleg helyi szabályozás lehetséges?

Tisztelettel:

K. Béla

Tisztelt K. Béla!

Nem helyi szabályozásról van szó, hanem a BM rendelet 66-67. §-ai tartalmazzák az érvényesítő címke szabályait, 45-46/A. §-ai a rendszám és a regisztrációs matrica szabályait. E szabályok szerint a rendszám, a címke és a matrica is olyan hatósági jelzés, vagy hatósági igazolás, mely nem a járműtulajdonos, hanem a Belügyminisztérium Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatala tulajdonát képezi, az ezekkel kapcsolatos tennivalókat pedig az okmányirodák jogosultak intézni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Áprilisban kötött biztosítás

2008. április 30., 22:33 Módosítva: 2008.04.30 22:33

Tisztelt Autójogász!

Nekem 2007. 04. 01.-től van kötelező biztosításom (első autó), azóta balesetet, kárt nem okoztam. Azt szeretném meg tudni mikor fog a besorolásom A0-ból B1-be átkerülni? A Köbével kötöttem a kötelező biztosítást.

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

A rendelet úgy fogalmaz, hogy a megfigyelési időszak az az időszak, amely az adott biztosítási évet két évvel megelőző július 1-jétől a biztosítási évet megelőző év június 30-áig tart. Ahhoz, hogy a szerződés bonus-malus osztályba sorolása a tárgyévet követő év január 1-jén egy osztályt emelkedjen, a szerződésnek a megfigyelési időszakban legalább 9 hónapig hatályosnak és kármentesnek kell lennie. Ez alapján ha Ön továbbra is balesetmentesen vezet és szerződését hatályában fenntartja, a biztosítási díjakat határidőben megfizeti, 2009. január 1-jén kerülhet B1-be, 2010. január 1-án B2-be stb.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autizmus és a súlyadó mentesség

2008. április 30., 22:25 Módosítva: 2008.04.30 22:25

Tisztelt Autójogász!

Segítséget szeretnék kérni, mert mindenki mást mond az ügyemmel kapcsolatban. Az autizmussal élő gyermeket nevelő szülő megkaphatja-e a súlyadó mentességet? Sok helyen olvastam, hogy csak adható! Egyetértek azzal, hogy a nem rokkant tud járni, viszont egyedül közlekedni nem tud, még azt sem tudja eldönteni, melyik buszra kell fölszállni, ha nem szólunk neki, nem kapaszkodik...a tömegközlekedési eszközökön nem megfelelő a viselkedése, emiatt bizony nehéz egy szülőnek nap mint nap végigutaztatni a gyermekét. A körzeti orvos viszont nem állítja ki a 7-pontos papírt, mert nem teheti, ugyanis nincs benne olyan pont, ami az autizmusra megfelelő lenne. Kérdezem önt, hogy akkor adható-e, és ha igen akkor ki dönti el a polgármester vagy az adóügyi osztály - milyen jogon dönthetik el? Vagy jogszabály szerint jár is.

Tisztelettel:

T. J-né

Tisztelt T. J-né!

A támogatás nem adható, hanem meghatározott esetekben jár, a feltételeket kormányrendelet szabályozza. Ez a támogatás a súlyos mozgáskorlátozottnak jár. Súlyos mozgáskorlátozottnak minősül az a személy, aki mozgásszervi betegsége következtében tömegközlekedési eszközt önerőből nem képes igénybe venni, de életvitelszerűen nem ágyhoz kötött, és a a járás, terhelhetőség, valamint tömegközlekedési jármű használata alapján közlekedőképességének minősítése során pontjainak száma 7 vagy annál több. A rendelet meghatározza a figyelembe vehető betegségeket is: ilyen betegségek pl. a végtagok hiánya, csonkoltsága, művégtag használata, a központi idegrendszer mozgásszervi károsodásai, a mozgásszervek súlyos megbetegedései, fejlődési rendellenességei. A jogosultságokról az orvosi igazolás megfelelősége és egyéb szempontok pl. jövedelmi helyzet alapján jegyző dönt, a támogatásokkal kapcsolatos eljárásokat rendszeresen ellenőrzik. Az autizmussal önmagában nem lehet ezt a támogatást igénybe venni, csak kifejezetten mozgásszervi betegségben szenvedők kapják meg, a háziorvos helyesen tájékoztatta. Ugyanezen okok miatt pl. nem kapnak ilyen támogatást a vakok sem.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lejárt a jogsi

2008. április 30., 22:17 Módosítva: 2008.04.30 22:17

Tisztelt Autójogász!

2006. 08. 09-én lejárt a jogsim csak ma vettem észre. Mire számíthatok?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Ha ez nem úgy derült ki, hogy a rendőr igazoltatta vezetés közben, akkor el kell mennie a háziorvoshoz az egészségügyi alkalmassági igazolást megújíttatni, majd ezzel fel kell keresnie az okmányirodát, ahol a jogosítványa érvényességét be fogják jegyezni. Tettenérés hiányában nem kell büntetéssel számolnia.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Málusz feketelista

2008. április 30., 22:07 Módosítva: 2008.04.30 22:07

Tisztelt Autójogász!

Abban szeretném kérni segítségét, hogy mi történik abban az esetben, ha káresemény után az autó eladásra kerül - a szerződés érdekmúlással megszűnik? Jogviszony megmaradással A0-ból M2-be sorolódnék át, de mi a helyzet, ha én megszüntetem a jogviszonyt a biztosítóval? Van valamiféle feketelista, amin számon tartják az M2-es jelzésemet? Ha igen akkor gondolom ez nem vész el 2 év után mint a bonus besorolás.

Köszönettel:

K. Károly

Tisztelt K. Károly!

A kötelező biztosításról szóló kormányrendelet szerint, ha új szerződést kötünk, a bonus-malus besorolás átvitelére kerül sor, és ekkor a korábbi gépjármű megszűnt szerződésének hatálya alatt bekövetkezett, de még figyelembe nem vett károkat az új szerződés bonus-malus osztályba sorolásánál kell figyelembe venni. Ennek érdekében az üzembentartónak csatolnia kell korábbi biztosítójától kapott kártörténeti igazolást, ha ezt elmulasztja, új szerződését az A00 bonus-malus osztályba kell sorolni, ha 90 napon belül sem csatolja, úgy a biztosító köteles visszamenőleges hatállyal a szerződést M04-es osztályba sorolni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Idén két autóra fizetek adót?

2008. április 30., 22:02 Módosítva: 2008.04.30 22:02

Tisztelt Autójogász!

Teljesítményadóval kapcsolatban kérném segítségét. Toyota márkakereskedéstől vásárolnék egy Renault-ot. Az autót 2007. decemberben számították be, és én 2008. februárban venném meg. Ebben az esetben kit terhel a teljesítményadó? Engem? Mert az előző tulajdonos már 2007. decemberben beszámítatta a kocsiját, így ő nem adóalany 2008-ra. Viszont most is van autóm, ezt 2008-ban eladom, de erre az évre a régi autómra nekem kell megfizetnem a teljesítményadót. Akkor idén két autóra kell fizetnem adót??? Mert az elég fura lenne...

Válaszát előre is köszönöm!

Tamás

Tisztelt Tamás!

Fura, de így van abban az esetben, ha az előző tulajdonos nevéről még 2008. január 1. előtt lekerült a jármű vagy a forgalomból ki volt vonva. Az adót időarányosan, a vásárlást követő hónap első napjától kell megfizetnie. Csökkentheti azonban azzal a kiadásait, hogy ha a nem használt, eladásra szánt autóját ideiglenesen kivonatja a forgalomból, és ezt az adóirodán is bejelenti, mert a kivonás időtartamára nincs adófizetési kötelezettség.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyerek az első ülésen

2008. április 23., 21:04 Módosítva: 2008.04.23 21:04
2

Tisztelt Autójogász!

Kérdésem az, hogy gyermeket első ülésre hány éves kortól lehet ültetni ülésmagasítóval?

Válaszukat előre is köszönöm!

T. Miklósné

Tisztelt T. Miklósné!

Nem a kor számít, hanem a magasság. Első ülésre csak a 150 cm-es magasságot elért gyermeket lehet ültetni életkorától függetlenül. Ebben az esetben nem kell ülésmagasítót alkalmazni. Tehát 150 cm-nél alacsonyabb gyermeket nem szabad előre ültetni, ülésmagasítóban sem (kivéve azokat a csecsemőket, akiket menetiránynak háttal be lehet kötni a biztonsági gyermekülésbe).

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kollégiumban hagytam az irataimat

2008. április 23., 20:55 Módosítva: 2008.04.23 20:55

Tisztelt Autójogász!

Kollégista vagyok és a lakóhelyemtől 50 km-re lévő kollégiumban felejtettem az összes okmányomat. A diákigazolványomon kívül, tehát se jogosítvány, se forgalmi engedély vagy személyi igazolvány nincs nálam. Ha mégis autóba ülnék, azzal követnék el szabálysértést vagy az okmányok későbbi felmutatása megoldaná a problémát?

Köszönettel:

Sz. Anita

Tisztelt Sz. Anita!

Az utólagos bemutatás nem oldja meg a problémát, a közúti ellenőrzéskor be kell mutatni a kért okmányokat, ha ezt nem tudja, a szabálysértést elköveti. Ha erre volna lehetőség, mindenki otthon, biztonságos helyen tartaná inkább az iratait és nem járna dagadó irattárcával, a rendőrök pedig nem tudnának ellenőrzéseket folytatni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Jogerős határozat megváltoztatása

2008. április 23., 20:51 Módosítva: 2008.04.23 20:51

Tisztelt Autójogász!

Azzal a kérdéssel szeretnék Önhöz fordulni, hogy lehet-e egy határozaton változtatni 15 nap után, miután az jogerőre emelkedett? Várom válaszát.

Köszönettel:

L. Zoltán

Tisztelt L. Zoltán!

Az attól függ, miről van szó, pl. közigazgatási ügyben (okmányiroda, adóiroda határozata esetén) lehet kérni a határozat kijavítását, kiegészítését, újrafelvételi eljárást, méltányossági eljárást. Ennek részleteit a határozatot hozó szervnél érdeklődje meg a konkrét indokokkal.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Én közlekedtem balesetmentesen

2008. április 23., 20:44 Módosítva: 2008.04.23 20:44

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megtudni, hogy van-e mód (esetleg méltányossági) édesanyám B10-ének megöröklésére. Az autó és a biztosítás is az ő nevén volt, holott soha nem volt jogosítványa. Az autó mozgáskorlátozott utalvánnyal lett vásárolva, ezért került az ő nevére, nekem nyilatkoznom kellett a szerzésnél, hogy én vezetem az autót, ha valahova mennie kell. Augusztusban sajnos meghalt, most folyik az öröklési eljárás. Ezután az én nevemre kerül az autó, fizethetem a kötelezőt A00-ban, holott én közlekedtem balesetmentesen. Van-e valami lehetőségem, hogy a B10-et igénybe vegyem?

Köszönettel:

M. Tamás

Tisztelt M. Tamás!

Sajnos nincs ilyen lehetőség, a jogszabály szerint az érintett szerződés vonatkozásában a jogszabály szerint a "bonus-malus rendszerrel járó előnyök és hátrányok a szerződő üzemben tartó személyéhez fűződnek, függetlenül attól, hogy az üzemben tartó gépjárművét ki vezette". Ha édesanyja volt a szerződő fél, Ön semmiképpen nem kaphatja meg a bónusz besorolását, a méltányosság, egyedi elbírálás lehetősége ki van zárva a kötelező biztosítás esetében.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Eltűnt a forgalmi engedély

2008. április 23., 20:35 Módosítva: 2008.04.23 20:35
1

Tisztelt Autójogász!

Olyan problémám akadt, hogy elveszett, vagy ellopták az autóm forgalmi iratát, érdeklődöm, hogy ilyen esetben elsősorban kihez kell fordulnom? Mibe kerül egy új forgalmi engedély megszerzése az okmányirodában?

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

Katalin

Tisztelt Katalin!

Az okmányirodában a forgalmi engedély elvesztéséről nyilatkoznia kell írásban, ha új típusú forgalmi engedélye volt, 6000 Ft illetéket kell csekken megfizetnie és még aznap megkapja az új okmányt.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok