Totalcar Vakbarát Hírportál

Bonus/malus kategóriák

2005. augusztus 7., 23:15 Módosítva: 2005.08.07 23:15
Tisztelt Autójogász!

Most szeretnék autót vásárolni, persze kötni rá kötelező felelősségbiztosítást. A kérdésem ezzel kapcsolatos, hogy tudom én kiszámítani, hogy melyik Bonus/Malus kategóriába tartozom? (1980. 08. 13., 1997. óta van jogosítványom, balesetet nem okoztam, de autóm még nem volt.

Üdvözlettel:

ff

Tisztelt ff!

Ön mint új belépő az A00-ás kategóriába kerül, mivel korábban nem volt személygépkocsi üzembentartója. Ahhoz, hogy a szerződés bonus-malus osztályba sorolása a tárgyévet követő év január 1-jén egy osztályt emelkedjen, azaz az Ön esetében B01-be kerüljön, a szerződésének a megfigyelési időszakban legalább 9 hónapig hatályosnak és kármentesnek kell lennie.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Reklamáció használt autóval kapcsolatban

2005. augusztus 7., 22:12 Módosítva: 2005.08.07 22:12
Tisztelt Autójogász!

Eladtam egy használt autót, aláírt adás-vételi szerződéssel és a vevő ki is fizette azt. Azonban másnap a vevő jött reklamálni, hogy az autón valami el van törve és hogy csináljuk vissza a boltot. A hibáról tudomásom nem volt. A kérésem az, hogy ebben az esetben köteles vagyok-e visszavenni az autót, vagy megcsináltatni. Esetleg van-e garancia kötelezettségem és ha igen mennyi ideig. A vevő perrel fenyegetőzik.

Üdvözlettel:

V.G.

Tisztelt V.G.!

Az eladó használt jármű esetén azért felel, hogy a jármű használatra alkalmas legyen, rejtett hibáért nem vonható felelősségre. Kérdés, hogy konkrétan milyen jellegű törés, meghibásodás történt, hány éves autót adott el, mekkora volt a vételár, milyen műszaki állapotot rögzítettek írásban.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bevonták a jogosítványom, mégis vezettem

2005. augusztus 7., 22:06 Módosítva: 2005.08.07 22:06
Tisztelt Autójogász!

Egy szabálysértés miatt a jogosítványomat bevonták 2 hónapra. E közben sajnos használnom kellett az autót és a rendőrök elkaptak. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben milyen büntetésre számíthatok? Van-e esély arra, hogy pénzbírsággal "megússza" az ember. A gépkocsi sajnos munkaeszközöm, ezért kellett használnom az autót jelen esetben is. A jogosítvány újabb bevonása akár az állásom megszűnését is eredményezheti. Van-e valami megoldás?

Köszönettel:

Ádám

Tisztelt Ádám!

Nincs rá garancia, hogy megússza az újabb és ezúttal hosszabb időtartamú jogosítvány bevonást, mivel engedély nélküli vezetés szabálysértés elkövetése esetén 100.000 Ft-ig terjedő pénzbírság mellett a jogosítvány bevonásáról is lehet rendelkezni. Ha esetleg valamilyen különös méltánylást érdemlő okból vezetett a jogosítványa nélkül, és ezt igazolni is tudja, talán elkerülheti az újabb jogosítvány bevonást, de ezt csak nagyon extra esetben tudom elképzelni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Túltárolt autó

2005. augusztus 7., 22:01 Módosítva: 2005.08.07 22:01
Tisztelt Autójogász!

2004. március 16.-án átvett gépkocsim adattáblája szerint a gyártás időpontja: 2003. 02.25., azaz közel 13 hónapos volt már, amikor a márkakereskedés mint új, "0"- km-es autót átadta. A gyártás időpontját ma fedeztem fel az adattáblán, a gépkocsi kiválasztásakor, átvételekor nem tájékoztattak erről a nem elhanyagolható körülményről. Felléphetek-e eredményesen a márkakereskedővel szemben mondjuk árcsökkentésért? Várom válaszát

Köszönettel:

V. Misi

Tisztelt V. Misi!

Az önmagában még nem jogsértő, hogy nem tájékoztatták szóban is arról, hogy a jármű úgy 0 km-es, hogy 13 hónappal korábban gyártották. Ha Önt ezzel kapcsolatban kifejezetten félrevezették, azaz igazolhatóan azt állították (pl. szerződésben leírták), hogy a jármű új, gyártási éve 2004, akkor léphetne fel a kereskedőnél jogosan.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bizományosi értékesítés 3 hét alatt

2005. augusztus 1., 00:40 Módosítva: 2005.08.01 00:40
Tisztelt Autójogász!

Eladás céljából meghirdettem gépjárművemet az interneten. Telefonált egy úr, egy autókereskedés képviseletében, hogy bevennék az autót bizományos értékesítésre. Állítása szerint egy állapotfelmérés után, az általam kért ár körül értékesíteni tudnák kb. 3 hét alatt. Természetesen bizományosi szerződés megkötését ígérte. Kérdésem, hogy Ön szerint szabad-e ilyesmibe belevágni, és ha igen akkor mire kell figyelnem a procedúra során, hogy ne érjen kellemetlenség.

Tisztelettel:

L. Lajos

Tisztelt L. Lajos!

Az a kérdés, hogy a bizományosi értékesítés valóban sikerül-e 3 hét alatt. Ezzel kapcsolatban az a szokásos gond, hogy pl. fél évig áll a jármű a kereskedésben, addig az eladó nem tudja igénybe venni, viszont a terheit: adó, kötelező biztosítás ki kell fizetnie a tulajdonjog átszállásának időpontjáig. Célszerű talán valamilyen méltányos megállapodást ezzel kapcsolatban rögzíteni a szerződésben.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezményei

2005. augusztus 1., 00:31 Módosítva: 2005.08.01 00:31
Tisztelt Autójogász!

Édesapám részére a napokban szereztünk hivatalos papírokat "mozgásában korlátozottságának" bizonyítására, így a parkolásra jogosító igazolványt is megkaptuk (a gépjármű édesanyám tulajdonában van, azaz a súlyadó-mentességet is élvezzük). Kérdésem a következő: milyen további kedvezmények igényelhetők a gépjárművel kapcsolatban, és hol? (pl. a kötelező fb-ban csak akkor jár 5% körüli kedvezmény, ha a mozgásában korl. személy tulajdonában van az autó, ill. olvastam bizonyos "üzemanyag-kedvezményről" is, de nem tudom mit jelent, és hogyan igényelhető).

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

A jelenleg súlyos mozgáskorlátozottak részére adható közlekedési kedvezmények az alábbiak: személygépkocsi szerzési támogatás, átalakítási támogatás, közlekedési támogatás. Ezek részleteiről és feltételeiről és a benyújtandó iratokról terjedelmi okok miatt nem tudok Önnek beszámolni, a polgármesteri hivatalban érdeklődjenek, ott lehet a kérelmeket benyújtani. A közlekedési támogatás egy viszonylag kis összegű, évente igényelhető támogatás, alapösszege 7.000 Ft, talán ezt nevezi a köznyelv üzemanyag-kedvezménynek.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ladát kapnék üzembentartói szerződéssel

2005. augusztus 1., 00:12 Módosítva: 2005.08.01 00:12
Tisztelt Autójogász!

Édesapám új autót vásárolt, előző kis értékű Ladáját megörököltem. Ezt szeretnénk hivatalosan is "dokumentálni". Gondolom, ennek legolcsóbb módja az üzembentartói szerződés. Ehhez az alábbiakon kívül kell e még valami dokumentum, illetve az illetékbélyegen kívül felmerül-e még valami költség? 1. üzembentartói megbízás (szerződés) 2. a jármű forgalmi engedélye 3. régi forgalmi esetében 8000 Ft illetékbélyegben 4. megkötött biztosítás üzembentartó nevére. Továbbá, amennyiben én leszek az üzembentartó akkor apám bonusza átvihetõ-e az új autóra?

Köszönettel:

Dénes

Tisztelt Dénes !

Először a bónuszról: igen ebben az esetben édesapja átviheti a bónuszt az új gépjárművére, akár a jelenlegi, akár másik biztosítónál köt szerződést, de majd csak akkor, ha a jelenlegit érdekmúlás miatt megszünteti. Másodszor az okmányirodában még egy kérelmet kell kitöltenie és természetesen a személyazonosságát kell igazolnia. Előfordulhat, hogy bélyeg helyett a csekkes befizetést fogadják el, erről érdeklődjön az okmányirodán, más költsége nem lesz.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Közúti ellenőrzés

2005. augusztus 1., 00:07 Módosítva: 2005.08.01 00:07
Tisztelt Autójogász!

Jónapot! Kezdő jogsim van, és azt szeretném kérdezni, hogy mi van akkor, ha nincs nálam forgalmi és közúti ellenőrzésnél "elkapnak"??? Mennyire büntetnek meg? Esetleg a forgalmi fénymásolata nem jó???

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Fénymásolat nem jó. Ha közúti ellenőrzésen nem tudja bemutatni a forgalmi engedélyt, szabálysértést követ el, de ezért csak pénzbírságot lehet kiszabni 30ezer Ft-ig. Ha a rendőr más szabálysértést is megállapít, ami miatt a jogosítványát is bevonja, akkor a jogosítványa kezdő minősítése is újrakezdődik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kötelező biztosítás visszamenőleg?

2005. augusztus 1., 00:02 Módosítva: 2005.08.01 00:02
Tisztelt Autójogász!

Van egy használt autó, érvényes műszaki vizsgával, rendszámmal, de a KF Biztosítását utoljára 2004.IV. negyedévében fizették be (betegség miatt nem használták, így kárt sem okoztak, amit a biztosító is megerősít) de a biztosító szerint így a KFB 2005.01.01-vel megszűnt. Kérdésem az, hogy megvétel esetén átírathatom-e az autót, köthetek-e új KFB-t, és meg kell-e fizetnie a KFB-t valakinek visszamenőleg 2005.01.01-tõl.

Köszönettel:

FV

Tisztelt FV !

A jelenlegi tulajdonos köteles ugyanannál a biztosítónál újabb biztosítást kötni és a hátralékot megfizetni, amelynél díjnemfizetés miatt megszűnt a biztosítása. Ha a tulajdonjog változást enélkül akarná bejegyeztetni, az okmányiroda nem adna ki forgalmi engedélyt.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Biztosítás fizetése ideiglenesen kivont jártműnél

2005. július 24., 22:51 Módosítva: 2005.07.24 22:51
Tisztelt Autójogász!

Öreg autómat 2005. március 24-ével ideiglenesen kivonattam a forgalomból. Azonnal jeleztem ezt a biztosítómnak, hiszen nyilván ilyen esetben az autóra kötelező biztosítást sem kell fizetnem, úgy ahogy súlyadót sem. Az önkormányzatnál részarányosan kiszámolták az ezen időszakra járó adót, és ennél egy fillérrel sem kellett többet fizetnem, azonban néhány hét múlva megdöbbenéssel tapasztaltam, hogy a biztosító következő negyedéves díjat levonta a számlámról. Jeleztem ezt az ügyfélszolgálaton, ahol ígéretet kaptam a díj visszautalására. Azóta eltelt egy újabb negyed év, és nemhogy pénzt nem kaptam vissza, de egy újabb negyed éves díjat is levontak a számláról. Mikor ezt újfent szóvá tettem az ügyfélszolgálaton, a hölgy a következő választ adta: "Ideiglenesen kivont autókat a biztosító csak a következő hónap elsejével von ki a forgalomból, ezért a negyed éves díj törvényesen a biztosítót illeti, ezt õk nem utalják vissza." Kérdésem lenne: 1. Az autókat hivatalosan egy biztosító vonja ki a forgalomból??? Akkor minek a több órás sorban állás az önkormányzatnál? 2. Ha a következő hónapra le is nyelik a pénzemet, a második negyed év fennmaradó 2 hónapját milyen jogon "sikkasztják el"? (Jelzem még egyszer az autó az első negyedév vége előtt hivatalosan ki lett vonva a forgalomból, ideiglenesen.)

Köszönettel:

Hajdú Gabriella

Tisztelt Hajdú Gabriella !

A kötelező biztosításra vonatkozó általános szerződési feltételek szerint a biztosítás kettőtől hat hónapig terjedő időtartamban szünetel, ha a biztosított bemutatja a gépjármű ideiglenes forgalomból kivonását igazoló okiratokat. A szünetelés a bejelentést követő hó 1. napjától kezdődik és az újbóli üzembe helyezés napjáig tart. Javasolom, hogy írásban reklamálja meg a többlet levonását.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elvehetik-e jogsimat?

2005. július 24., 11:18 Módosítva: 2005.07.24 11:18
Tisztelt Autójogász!

Elvehetik-e a jogsimat, ha 50 helyett 90-el mentem a hídon. Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

Laci

Tisztelt Laci !

Igen, 60 ezer Ft-os maximális összegű bírság kiszabása mellett a jogosítvány bevonását is elrendelheti a szabálysértési hatóság, melynek maximális időtartama egy év. Erre a hatóságnak a szabálysértési jog minden esetben lehetőséget ad, ha a megengedett sebességet jelentősen (100 km/órát meg nem haladó sebességkorlátozás esetén legalább a felével, efelett legalább a harmadával) túllépi a járművezető. A jogosítvány elvétele a hatóság mérlegelésén múlik mint ahogy az is, hogy felső határ 60.000 Ft-ig mekkora bírságot szabnak ki ténylegesen.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kötelező biztosítási csekk és kötvény

2005. július 24., 11:06 Módosítva: 2005.07.24 11:06
Tisztelt Autójogász!

Újabban a biztosítómtól egy ilyen üzenet kíséretében kapom a kgfb. csekkem: "A feladóvevény a biztosítási kötvénnyel együttesen a 190/2004. (VI.8) Korm. rendelet értelmében hitelt érdemlően bizonyítja a kötelező gépjármű-biztosítási szerződés fennállását." Ezek szerint mindig a kocsiban kell tartanom a kötvényt is? Várom válaszát.

Köszönettel:

Lipkovits Márk

Tisztelt Lipkovits Márk !

A gépjármű forgalomba helyezése során, a forgalmi engedélyben változások bejegyzése alkalmával, műszaki vizsga során a kötvényt és a csekket is be kell tudnia mutatni, hitelt érdemlően ezek igazolják a biztosítása fennállását. A forgalomban való részvételhez azonban a biztosítási kormányrendelet nem követeli meg, hogy a kötvény is a gépjárműben legyen. Ezt azonban pótolja a 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 96. § (1) bekezdés b) pont szerint a közúti ellenőrzés során a járművezető köteles átadni a rendőrnek a kötelező felelősségbiztosításról szóló kötvénykivonatot és a befizetést igazoló bizonylatot vagy igazolást.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

50 helyett 105-tel mentem

2005. július 24., 10:58 Módosítva: 2005.07.24 10:58
Tisztelt Autójogász!

Az érdekelne, hogy milyen büntetésre számíthatok azzal kapcsolatban, hogy az 50km/órás táblánál kb. 105-ös tempóval közlekedtem és emiatt lefényképeztek az éjszaka közepén? Enyhítő körülmény az, hogy soha nem volt még semmiféle szabálysértésem? Illetve még arra vagyok kíváncsi, hogy a traffipaxos gépjárműnek mennyire kell észrevehetőnek látszania? Mert az én esetemben egy sötét és a közlekedők szempontjából láthatatlan helyről fotóztak.

Köszönettel:

Puskás Zsolt

Tisztelt Puskás Zsolt!

Sebességkorlátozás jelentős túllépése miatt 60 ezer Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható és a jogosítványát is be lehet vonni 1 hónaptól egy évig terjedő időtartamra. Mivel a nyárra a rendőrség szigorú fellépést ígért és kilátásba helyezte az ittas vezetők és a gyorshajtók jogosítványának helyszíni elvételét Ön is számíthat komolyabb következményekre. Ha korábban nem volt még szabálysértése, az valóban enyhítő körülmény, egyébként a traffipax akkor működik hatásosan, ha nem látszik, különben elég nehezen csípnék el a gyorshajtókat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Az ügyintéző szabadságra ment

2005. július 24., 10:52 Módosítva: 2005.07.24 10:52
Tisztelt Autójogász!

Jogerősen bevonták a jogosítványom 3 hónapra június 20-tól, viszont a rendőrségi ügyintéző azt mondta, hogy az anyagomat, csak július 30-án nézi meg és azután postázza az illetékes okmányiroda felé ahonnan megkapom a levelet hogy le kell adni a vezetői engedélyemet. Viszont mire megkapnám a levelet, hogy le kell adni, addigra letelik az a 3 hónap ugyanis a jogerőtől számítva nem vezethetek. Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mit lehet tenni? Lehet-e 20 után vezetnem? Honnan tudhatja rajtam kívül bárki is (még a rendőr is) hogy nekem jogerősen bevonták a vezetői engedélyem, ha a hivatali ügyintézés miatt nem kapok erről semmilyen értesítést, valamint adott esetben júl. 30 nem tesz semmit az eljárásért felelős ügyintéző.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Lehet, hogy Önnek szerencséje van, én azonban óvatosságra inteném, hiszen semmi garancia nincs arra, hogy egy hónapig senki nem foglalkozik az ügyével, egyrészt eljárási határidők betartásáról van szó, az ügyintézőket szabadságuk idején helyettesíteni kell stb. Helyszíni ellenőrzés során valószínűleg nem, de rendkívüli esetben, pl. akkor, ha egy baleset vétlen részesévé válik és eljárás indul, kiderülhet, hogy engedély nélkül vezetett és újabb eljárás indul Ön ellen szigorúbb fellépéssel.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Szemüveg vagy kontaktlencse

2005. július 17., 23:56 Módosítva: 2005.07.17 23:56
Tisztelt Autójogász!

Jogosítványomban jelenleg a "szemüveggel vezethet" korlátozás szerepel. Milyen retorzióra számíthatok ha kontaktlencset hordok és rajtakapnak? Van-e olyan korlátozási kategória, hogy "szemüveggel vagy kontaktlencsével"?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Az új típusú vezetői engedélybe már külön kódszámmal jegyzik be a szemüveget (01.01) és a kontaktlencsét 01.02, de van olyan kategória is, hogy szemüveg vagy kontaktlencse (01.06). Ha kontaktlencsével vezet és nem ez szerepel a jogosítványában, akkor akár 30.000 Ft-os szabálysértési bírságot is kiszabhatnak Önre, ezért célszerű a vezetői engedélyben módosíttatni a korlátozó bejegyzést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Hány éves lehet az üzembentartó?

2005. július 17., 23:51 Módosítva: 2005.07.17 23:51
Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megkérdezni, hogy hány éves korig lehet valaki üzembentartó és milyen felelősséggel jár? A nagymamám 81 éves, lehet üzembentartó?

Tisztelettel:

M. Zsani

Tisztelt M. Zsani!

Életkori korlátozás jogszabályokban nincs, esetleg azon érdemes elgondolkodni, hogy hivatalos ügyek intézésére koránál fogva mennyiben lehet alkalmas a nagymama, vagy hogyan tudják megoldani esetenkénti meghatalmazások segítségével helyette az ügyek bonyolítását. Az üzembentartó intézi és fizeti ugyanis a kötelező biztosítást és a gépjárműadót.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mire számítsunk, ha nem adjuk le a bevont engedélyt?

2005. július 17., 23:21 Módosítva: 2005.07.17 23:21

Tisztelt Autójogász!

Bírósági ítélet után az önkormányzat bevonta a jogosítványomat egy év időtartamra, melyből három hónap letelt, azonban a jogosítványomat nem adtam le, vezetnem muszáj. Tudom, ez szabálytalan. Kérdés: milyen retorzióra számíthatok?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Ha szabálysértés elkövetése miatt a bíróság bevonta a jogosítványát, a bevonás időtartama nem a leadás napján kezdődik, hanem az ítélet jogerőre emelkedésének napján. Ha Ön a helyi hatósági határozatnak nem tesz eleget, végrehajtási bírsággal sújtható, aminek a maximális összege 100 ezer Ft, rendőrség közreműködésével kényszerítheti ki az okmány leadását, a rendőrség ennek a során kényszerítő eszközöket és intézkedéseket alkalmazhat Önnel szemben. Másrészt ha engedély nélküli vezetésen kapják, szabálysértést követ el, a mi szintén 100 ezer Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Büntetés menetlevél miatt

2005. július 17., 23:15 Módosítva: 2005.07.17 23:15
Tisztelt Autójogász!

06.19-én, vasárnap este 23 órakor bevásárlás után hazafelé tartottam, mikor közúti ellenőrzés címén a rendőrök félreállítottak. Elkérték a papírokat (forgalmi, jogosítvány, biztosítási papírok, zöldkártya...). Majd miután láthatták az iratokból, hogy nem saját az autó, hanem céges, illetve formájából, hogy nem személy, hanem kistehergépjármű, ezért a menetlevelet is elkérték. Mivel a menetlevél nem volt a mai dátumra kitöltve, csak péntekre, amikor dolgoztam az autóval, 3.000,- Ft-os helyszíni bírságot szabtak ki rám. Ezek után mikor hazaértem, megnéztem az ide vonatkozó rendeleteket (89/1988. (XII. 20.) MT rendelet 23. § 4. pont) és azt találtam, de lehet, hogy rosszul értelmeztem, hogy ha nem árut szállítok munkaidőn kívül, hanem pl. csak magamat, akkor menetlevél nélkül is közlekedhetek. Kérdésem a következő: Mivel nem teherszállításra, és még csak nem is munkanapon, munkaidőben használtam a kocsit (a cég, akinél dolgozok, engedélyezi a kocsi magán célú használatát), jogos volt-e a büntetés? Válaszát előre is köszönöm.

Köszönettel:

N. Zoltán

Tisztelt N. Zoltán!

Csak az számít, hogy tehergépjárműben ül, ha ezt nem közúti közlekedési szolgáltatásra használja, akkor "csak" menetlevelet kell vezetnie. Ha éppen magáncélra használja a járművet, a menetlevelet akkor is ki kell töltenie, legfeljebb azzal egészítse azt ki, hogy a jármű árút nem szállít. Ha ezt legközelebb megteszi, elkerülheti a büntetést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ismét a mozgáskorlátozottak súlyadó kedvezményéről

2005. július 17., 23:07 Módosítva: 2005.07.17 23:07
Tisztelt Autójogász!

A súlyadó mentességre vonatkozó cikkében olvastam válaszát. Az én kérdésem csupán annyi lenne, hogy a súlyadó mentesség személygépjármű esetében korlátozva van-e motor hengerűrtartalom (köbcenti) alapján, és ha igen a mozgáskorlátozottnak mettől meddig (köbcenti) él a súlyadó mentessége. Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

István

Tisztelt István!

Hengerűrtartalom szerinti korlátozás nincs, hanem a következő feltételeknek kell megfelelni: A mentességet csak súlyos mozgáskorlátozott kaphatja meg, aki a közlekedési támogatások megállapításához szükséges orvosi szakvéleménnyel is igazolni tudja az állapotát. Súlyos mozgáskorlátozott személy szállítására elsősorban az a személyszállító gépjármű - ide nem értve az autóbuszt - szolgál, amely a súlyos mozgáskorlátozott adóalany tulajdonában van. Ha a súlyos mozgáskorlátozott tulajdonában nincs gépjármű, akkor a súlyos mozgáskorlátozott személyt - írásbeli nyilatkozata alapján - rendszeresen szállító, vele ugyanazon önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkező, közeli hozzátartozójának, élettársának vagy szerződés alapján tartásra kötelezett személynek mint adóalanynak a tulajdonában álló gépjárművet lehet ilyennek tekinteni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rendőri intézkedések az utakon

2005. július 11., 00:02 Módosítva: 2005.07.11 00:02
Tisztelt Autójogász!

Szeretném tudni, hogy vajon a rendőrségi autó megállíthat-e egyszerű ellenőrzésre úgy, hogy mögöttem haladva "levillog", vagy oldalról elém lassít? Tehát nem bűncselekmény esetén, hanem csupán ellenőrzéskor! Amikor így tesz, köteles vagyok-e lehúzódni, vagy ez csupán jól felfogott érdekem? Válaszukat előre is köszönöm!

Köszönettel:

M.K.

Tisztelt M.K.!

Igen, a rendőri utasítást mindenképpen végre kell hajtania, és úgy, ahogyan azt a rendőr jelzi. Az intézkedő rendőröket az igazoltatás módjának kivitelezésében szinte csak az a szabály köti, hogy eközben nem veszélyeztethetik a közlekedés biztonságát. Egyébként a rendőri igazoltatás, ellenőrzés is a bűncselekmények és szabálysértések felderítéséért történik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Türelmi idő a parkolóban

2005. július 10., 23:57 Módosítva: 2005.07.10 23:57
Tisztelt Autójogász!

Jogos-e, hogy a parkolójegy lejárta után 8 perccel már megbüntetnek? Nem él a 15 perc várakozási idő?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

A 2005. július 1-én hatályba lépett új fővárosi közgyűlési rendelet szerint a várakozási övezetekben közúti várakozóhelyeken díjfizetés nélkül várakozó gépjármű tulajdonosának a türelmi idő letelte után kell a várakozási díjkülönbözetet és a pótdíjat megfizetnie. A türelmi idő egy óránál hosszabb időre történő díjfizetés esetén 15 perc, egyéb esetben 5 perc.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Jármű eladása törzskönyv nélkül

2005. július 10., 23:20 Módosítva: 2005.07.10 23:20
Tisztelt Autójogász!

Tegnap este már írtam önnek, hogy van egy 98-as akkor újonnan vásárolt autónk, amit el szeretnénk adni és hogy mi kell a törzskönyvhöz. Ma érdeklődtem az okmányirodánál és azt mondták hogy anélkül is el lehet adni, majd az új tulajnak kell azt megcsináltatni. Valóban lehet ez így? Vagy mégis meg kellene csináltatnunk a törzskönyvet, mert sok helyen olvastam, hogy azt csatolni kell az adás-vételi szerződéshez, de arról nem olvastam sehol hogy mi van akkor ha még nincs az autónak törzskönyve.

Köszönettel:

Jani

Tisztelt Jani!

Önt helyesen tájékoztatták, mivel azokat a járműveket, amelyeket 1999. január 1-jéig helyeztek forgalomba, kérelemre vagy a járművel kapcsolatos közlekedési igazgatási ügyintézés (pl. adásvétel után tulajdonos-változás bejegyzése) alkalmával kell törzskönyvvel ellátni. Ön tehát megspórolhatja a törzskönyv kiállításának díját, mivel a jogszabály megengedi az új tulajdonosnak, hogy ilyen esetben ne kelljen a tulajdonosváltozás bejelentéséhez csatolni a törzskönyvet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Járművezetéstől eltiltás

2005. július 10., 23:16 Módosítva: 2005.07.10 23:16
Tisztelt Autójogász!

Érdeklődöm, miképpen a börtönbüntetéseknél is gyakran halljuk hogy "jó magaviselete miatt hamarabb szabadult-..." eképpen létezik-e kiskapu, amivel az 1 évre bevont jogosítványomat fél év leteltével visszakaphatom? Pld. beadvány, kérelem stb. útján? Ittas vezetésért először vették el.

Ha emígyen vezetek, mire számíthatok egy rendőri ellenőrzés után (ha kiderül, nincs jogosítványom ?)

Köszönettel:

B. Ádám

Tisztelt B. Ádám !

A jogosítványt megpróbálhatja valamilyen méltányossági okra hivatkozva az eltiltás letelte előtt visszakérni, a kérelme akkor lehet sikeres, ha az a méltányossági ok, amire hivatkozva a kérelmet benyújtja az eltiltás kiszabása után keletkezett, tehát olyan új körülmény, amit a büntetés kiszabásakor még nem vehettek figyelembe. Ha jogosítvány nélkül vezet, 100 ezer Ft-ig terjedő pénzbírságra és újabb vezetéstől eltiltásra számíthat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Friss jogosítvány

2005. július 10., 23:10 Módosítva: 2005.07.10 23:10
1
Tisztelt Autójogász!

Igaz-e az a feltevés, hogy friss "B" kategóriájú jogosítvánnyal bizonyos ideig nem lehet külföldön vezetni? Köszönettel várom válaszát.

Köszönettel:

VG

Tisztelt VG !

Úgy igaz, hogy a "B" kategóriára érvényesített vezetői engedély a járművezető 18. életévének betöltéséig csak belföldön történő járművezetésre jogosít

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Forgalmi engedély helyszíni elvétele

2005. július 10., 23:05 Módosítva: 2005.07.10 23:05
Tisztelt Autójogász!

Jogosan vette-e el a közúti ellenőrzésen intézkedő rendőr a gépjármű forgalmi engedélyét, ha nem volt nálam, amivel igazolhattam volna, hogy a kötelező biztosítást befizettem. A biztosítást egyébként rendszeresen fizetem, csak ezt a helyszínen nem tudtam igazolni. Milyen következményekkel számolhatok, ill. mikor kaphatom vissza a forgalmi engedélyt?

Köszönettel:

István

Tisztelt István !

A rendőr a forgalmi engedélyt a helyszínen köteles elvenni, ha a jármű vezetője nem tudja igazolni, az érvényes kötelező felelősségbiztosítás fedezetének fennállását. A forgalmi elvételéről ilyenkor átvételi elismervényt ad, amely tartalmazza többek között az elvétel okát is, ennek birtokában a járművel a lakóhelyig vagy a telephelyig lehet közlekedni. Ezt követően a forgalmi engedélyt és az intézkedésről készült jelentés (feljelentés) egy példányát három munkanapon belül megküldi az üzemben tartó lakóhelye (székhelye) szerint illetékes okmányirodának. Ha nem tudja igazolni a kötelező biztosítás befizetését 100 ezer Ft-ig terjedő szabálysértési pénzbírságra, illetve a jármű forgalomból való kivonására számíthat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok