Totalcar Vakbarát Hírportál

Tavaly eladtam az autómat

2006. április 17., 20:57 Módosítva: 2006.04.17 20:57

Tisztelt Autójogász!

Tavaly szeptemberben eladtam az autómat, ma kaptam egy papírt, hogy fizessek súlyadót.Valószínűleg az új tulajdonos nem íratta át az autót. Amennyiben van egy 2005. szeptemberi dátumú adásvételi szerződésem, joggal követeli tőlem az önkormányzat a 2006 évre szóló súlyadót?

Köszönettel:

Sz. Gábor

Tisztelt Sz. Gábor !

A törvény szerint, ha a gépjármű tulajdonjogában bekövetkezett változást a korábbi tulajdonos bejelentette, akkor a bejelentési kötelezettség megnyíltát (szerződés megkötésének időpontját) követő év első napjától nem minősül adóalanynak. Ettől az időponttól kezdve a korábbi tulajdonostól tulajdonjogot szerző felet kell az adó alanyának tekinteni, kivéve ha ettől az időponttól a hatósági nyilvántartásban harmadik személy szerepel tulajdonosként. Gépjármű eladása esetén, ha sem az eladó sem a vevő nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségének, akkor a tulajdonátszállás bejelentése évének utolsó napjáig a nyilvántartásban szereplő (régi) tulajdonos az adó alanya. Tehát ha egyikük sem jelentette be az adásvételt, jogosan kérik az idei súlyadó megfizetését.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Egy hét múlva lesz jogsim

2006. április 17., 20:49 Módosítva: 2006.04.17 20:49

Tisztelt Autójogász!

Azzal a kérdéssel fordulok önhöz, hogy kezdő jogosítványra okmányirodánál beadott kérvényre kaptam egy papírt. A jogsi egy hét múlva érkezik. Addig vezethetek azzal a papírral, amit a helyszínen az okmányirodában kiállítottak?

Köszönettel:

P. István

Tisztelt P. István !

Nem, meg kell várnia a vezetői engedély elkészültét, járművezetésre jogosító okmányok a vezetői engedély, az ideiglenes vezetői engedély, a nemzetközi vezetői engedély, csak ezek valamelyikének birtokában vezethet jogszerűen.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elúszhatnak millióink

2006. április 17., 20:43 Módosítva: 2006.04.17 20:43

Tisztelt Autójogász!

Nehéz kérdésem a következő: Sajnos sok használt gépkocsi vásárló csak átíratáskor (a vételár kifizetése után) szembesül azzal a ténnyel, hogy a kifizetett autót nem írják a nevére. Indokolják ezt azzal, hogy valamilyen opció (pl. APEH, végrehajtási, Illetékhivatal) van rajta. Ezek után szaladhatunk pénzünk után. Miért nem lehet, vagy hogy lehet - mint pl. az ingatlan esetében hivatalosan meggyőződni a per- és tehermentességről. Ugyanis az illetékes szervek, csak a BM nyilvántartásba jegyeztetik be opciójukat, tehát még csak a törzskönyvet sem vonják be, és a BM nyilvántartásból dolgozó agyonkombinált eredetvizsgálaton is átengedik. Nos utalva a címre, hiába megyünk szakjogásszal autót venni, akkor is könnyen becsapódhatunk és elúszhatnak millióink. Mit lehet tenni???

Tisztelettel:

K. Mátyás

Tisztelt K. Mátyás !

Erre a problémára van megoldás, csak egy kissé időigényes. Azt lehet tenni, hogy a kiválasztott gépjármű adatai alapján kérelmet nyújt be a Belügyminisztérium Központi Nyilvántartó és Választási Hivatalához (1094 Bp., Balázs B. u. 35.), melyben nyilatkozik arról, hogy a szóban forgó gépjárművet meg kívánja vásárolni, ezért a gépjárműről nyilvántartott valamennyi hivatalos megjegyzést meg kívánja ismerni. Pár ezer forintos igazgatási szolgáltatási díj ellenében pár hét alatt választ kaphat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gépjárműadó időarányosan?

2006. április 17., 20:37 Módosítva: 2006.04.17 20:37

Tisztelt Autójogász!

Miért kell kifizetni az önkormányzatnak az egész évi gépjárműadót ha egyszer eladtam az autómat februárban? Ez helyi sajátosság vagy egy újabb fejjük meg az autósokat fejezet?

Köszönettel:

H. Zoltán

Tisztelt H. Zoltán !

Nem, nem helyi sajátosságról van szó, hanem inkább az utóbbiról, de erre törvényi felhatalmazás van, ugyanis a gépjárműadó éves adó, azaz az adóévre vonatkozó adót meg kell fizetnie annak, akinek a nevén január elsején van a gépjármű. Időarányos adómegállapítással csak akkor lehet számolni, ha forgalomból kivonás történik, tulajdonosváltozás esetén az éves adót meg kell fizetni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bt. nevén levő személygépkocsi

2006. április 17., 20:31 Módosítva: 2006.04.17 20:31

Tisztelt Autójogász!

A nemrég vásárolt személygépkocsi (VW Golf) tulajdonosa gazdasági okokból édesanyám BT-je. Kell-e menetlevelet vezetnem? (Írom szorgalmasan, de eddig egyetlen igazoltatásnál sem kérték.)

Tisztelettel:

F. Miklós

Tisztelt F. Miklós !

Nem kell menetlevelet vezetni, ha a személygépkocsival nem végeznek szállítási tevékenységet, ezért nem kérték a rendőrök sem. Ha a Bt. a személygépkocsi használatot adózáskor el kívánja számolni költségként, akkor útnyilvántartást kell vezetni, de ezt lehet otthon is, nem kell a kocsiban tartani, csak az adózáshoz szükséges és ugyanúgy kell vele bánni, mint bármely más adóügyi bizonylattal.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Regisztrációs adó mértéke

2006. április 10., 18:05 Módosítva: 2006.04.10 18:05

Tisztelt Autójogász!

A kérdésem az lenne, hogy kell kiszámítani ill. hogy kell megállapítani a regisztrációs adó mértékét. Van-e erre egy megbízható táblázat amelyet külföldre is magammal vihetek hogy a helyszínen tudjam kiszámolni a regisztrációs adót.

Üdvözlettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A szükséges táblázatot többek között honlapunkon is megtalálhatja a Tanácsok között a Vámszakértőhöz címzettek között Regisztrációs adótörvény módosítása 2006. január 1-től címmel, vagy pl. a vam.gov.hu oldalon a váminformációkra kattintva megtaláljuk a regisztrációs adóra vonatkozó szabályozást, ezen belül a törvény 2006. január 1-től hatályos szövegére klikkelve a törvény végén is megtaláljuk a keresett táblázatot.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ideiglenes jogosítvány

2006. április 10., 17:59 Módosítva: 2006.04.10 17:59

Tisztelt Autójogász!

Most mentem át forgalmi vizsgán, és az lenne a kérdésem, hogy lehet-e igényelni ideiglenes vezetői engedélyt, amíg elkészül a "rendes"?

Üdvözlettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A jogszabály szerint a vezetői engedély eltűnése, megsemmisülése, megrongálódása esetén, valamint a képzés és vizsgáztatás tekintetében a jártassági feltételhez kötött kategória megszerzéséhez a vezetői engedély kiállításáig a közlekedési igazgatási hatóság kérelemre ideiglenes vezetői engedélyt állít ki, ez azonban csak a kategóriabővítés esetére vonatkozik.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

4 felnőtt, 2 gyermek

2006. április 10., 17:49 Módosítva: 2006.04.10 17:49

Tisztelt Autójogász!

Arra lennék kíváncsi, hogy ha a családdal úgy mennénk el "kocsikázni", hogy 4 felnőtt van és 2 gyerek (gyerekek életkora: 2 éves, 4 hónapos), ilyenkor hogyan férünk el mindnyájan a kocsiban úgy, hogy ne büntessenek meg? Valaki azt mondta nekem, hogy lehet úgy utazni, hogy elöl hátul 2-2 felnőtt, és nem kell gyerekülés hátra, és a gyerekekre "a 2 felnőtt vigyáz". Ez igaz vagy csak régebben volt ilyen? Előre is köszönöm a megértését és gyors válaszát.

Üdvözlettel:

György

Tisztelt György !

Nem kell biztonsági gyermekülést használni, ha hátul már nincs hely biztonsági ülés beszerelésére, a szállított személyek számából következően egy ülőhelyen két gyermek foglal helyet vagy az egy időben szállítani kívánt gyermekek száma miatt a biztonsági gyermekülésben történő rögzítés nem oldható meg. Ha a két gyermek hátul felnőtt ölében ül, nem kapnak büntetést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Hitelből vásároltam

2006. április 10., 17:37 Módosítva: 2006.04.10 17:37

Tisztelt Autójogász!

Mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményei kérelem ügyében a Megyei Közig. Szociális Hivatal által kért információ alapján nyilatkoznom kell, hogy személygépkocsi tulajdonnal rendelkezem (rendszám, évjárat). Az autót hitelből vásároltam, a gépjármű átadás-átvételi jegyzőkönyvben a következő olvasható: "a szállító és az ügyfél igazolja, hogy ... hibátlan gépjárművet ad illetve vesz át, amelynek törzskönyvébe pénzügyi lízing esetén a XXXX Autófinanszírozó tulajdonjoga hivatalosan bejegyzésre került". Kérdésem: ebben az esetben ki rendelkezik a személygépkocsi tulajdonnal?

Köszönettel:

V. Imre

Tisztelt V. Imre !

Természetesen - ahogy a jegyzőkönyvben szerepel - az autófinanszírozó a tulajdonos és nem Ön. Ön akkor válik tulajdonossá, ha az autófinanszírozóval kötött szerződés szerint kifizette a jármű vételárát és a kapcsolódó költségeket.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nagymama az üzembentartó

2006. április 10., 17:27 Módosítva: 2006.04.10 17:27

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megtudni, hogy ha az én nevemen van egy autó és más az üzembentartó, akkor jogilag kinek kell fizetnie az autó adóterheit? Ezt azért kérdezem, mert a Nagymamám, aki rokkant (ő nem adózik) lenne az üzemben tartója az autónak és így valamelyest a tulajdonosa is. Így nem kellene az autó után adózni. Jól gondolkodom-e?

Köszönettel:

KJG

Tisztelt KJG !

Jól gondolkodik, a jármű terheit az üzembentartó nagymama köteles kifizetni, azonban ez vonatkozik az adóra is. Azonban a rokkant nagymama is adóköteles, hacsak nem minősül súlyos mozgáskorlátozottnak, tehát nem a rokkantságot kell igazolnia. A törvény ezt a következőképpen szabályozza: A gépjárműadó alól mentes az az egy darab gépjármű, amely súlyos mozgáskorlátozott személy szállítását végzi. Ezt elsősorban a súlyos mozgáskorlátozott adóalany tulajdonában lévő autóra kell érteni. Ha a súlyos mozgáskorlátozott tulajdonában nincs gépjármű, akkor a súlyos mozgáskorlátozott személyt - írásbeli nyilatkozata alapján - rendszeresen szállító, vele ugyanazon önkormányzat illetékességi területén lakóhellyel rendelkező, közeli hozzátartozójának, élettársának vagy szerződés alapján tartásra kötelezett személynek mint adóalanynak a tulajdonában álló gépjárművet lehet ilyennek tekinteni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mikuláscsomagot kaptam

2006. április 10., 17:22 Módosítva: 2006.04.10 17:22

Tisztelt Autójogász!

Véleményét kérném az alábbi üggyel kapcsolatban: A tegnapi nap folyamán "Mikuláscsomagot" találtam a kocsim ablaktörlője alatt! Érvényes parkolási jeggyel rendelkeztem, viszont nem a szélvédő mögött volt (kocsi gázpedáljánál találtam meg), gondolom, a szél lefújhatta, mert többször nyitottam és zártam a kocsit! A parkolási társaság telefonos ügyfélszolgálata úgy tájékoztatott, hogy mivel nem látható helyen volt a parkolójegy, így kénytelen vagyok pótdíjat fizetni! Ilyen esetben tényleg pótdíjfizetési kötelezettségem van?

Köszönettel:

K. László

Tisztelt K. László !

A parkolójegyet az első szélvédő üvege mögött kívülről jól látható helyen és olvasható módon kell elhelyezni. Ha a szél lefújta, nem látszik, nem megfelelő a kihelyezése, ezért sajnos nem tud mit tenni, köteles a parkolási pótdíjat kifizetni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Benn ragadtam a kereszteződésben

2006. március 31., 23:54 Módosítva: 2006.03.31 23:54

Tisztelt Autójogász!

Kezdő jogosítvánnyal volt alkalmam vezetni Budapesten a legnagyobb esti dugóban, mivel vidéki vagyok nem voltam hozzászokva, ha behajtok a zöld jelzés ellenére a kereszteződésbe nem biztos hogy el is tudom azt hagyni amíg zöld a lámpa. Sajnos nem így történt a dugónak hála a kereszteződésben ragadtam, de közben oldalról megindult a forgalom, pechemre egy rendőrautó volt mögöttem, ami kékfény kíséretében kivezetett a kereszteződésből, és a járőr elkérte a papírjaimat és közölte, hogy feljelentést fog tenni ez ügyben és pénzbírság valamint 1 büntetőpontot fogok kapni és a kezdő jogosítványomat meghosszabbítják 2 évvel. A kérdésem a következő: jogos volt-e a feljelentés és pénzbírság, vagy méltányossággal elengedhetett volna? Illetve az eset több mint fél éve történt és még nem kaptam kézhez a feljelentést, megkaphatom-e még vagy elévül? Mennyi lehet a maximális pénzbírság?

Köszönettel:

S. Attila

Tisztelt S. Attila !

Ha az intézkedő rendőr szabálysértésnek minősítette az esetet, jogos a pénzbírság és a büntetőpont, a jogosítvány kezdő minősítésének 2 éves tartama akkor kezdődik újra, ha a szabálysértés miatt a jogosítványát bevonják. A szituációtól függően megúszhatta volna egy figyelmeztetéssel is. Ha fél év elteltével sem indult meg az eljárás, számíthat az elévülésre, de vegye figyelembe azt is, hogy nem biztos, hogy Ön rögtön értesül az eljárás megindulásáról.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Figyelmezető jelzés

2006. március 31., 23:47 Módosítva: 2006.03.31 23:47

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném megtudni, milyen feltételei vannak a figyelmeztető jelzés - sárga villogó használatának? Autóra, vagy személyre szabott is lehet? Lehet alkalomszerű, vagy, ilyen autón állandóan kinn kell-e lennie? Konkrétan: ha egy autóriasztó szerelő időnként "menteni" kényszerül, néha bizony nem lehet szabályosan a mentendő jármű mellé állni, megközelíteni. De nem minden esetben ugyanazzal a járművel közlekedik.

Köszönettel:

Zoltán

Tisztelt Zoltán !

A figyelmeztető jelzést adó készülék használatát a 33/2000. számú BM rendelet szabályozza, eszerint figyelmeztető jelzést adó készülék felszerelésére hatósági engedély adható a jogszabályban megengedett hosszúsági vagy szélességi méretet meghaladó járművet rendszeresen kísérő, az elromlott jármű vontatását vagy a közúton elromlott jármű hibaelhárítását rendszeresen végző járműre, ha a jármű üzemeltetési célja azt indokolja. Tehát a jelzést a mentést végző járműre fel lehet szerelni, ha az engedélyt erre megkapja. A figyelmeztető jelzést a KRESZ-nek megfelelően akkor alkalmazhatja, akkor kapcsolhatja be a rendszeresen mentésre használt járművén, ha járművet ténylegesen vontat, vagy a közúton elromlott jármű hibaelhárítását rendszeresen végző járművén, ha éppen hibaelhárítást végez. Engedélyért és a részletekért a lakóhelye szerinti városi (kerületi) rendőrkapitánysághoz kell fordulnia.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Felszólítás 4,5 év után

2006. március 31., 23:41 Módosítva: 2006.03.31 23:41

Tisztelt Autójogász!

A mai postával érkezett egy 2001-es állítólagos szabálytalan parkolásra vonatkozó fizetési felszólítás. Ezzel három problémám van: 1. Nem emlékszem, hogy valaha is kaptam volna "mikulászacskót" azon a helyen. (életemben eddig 3-at kaptam, emlékeznék rá!) 2. Az ember nem őrizget ok nélkül ilyen cédulákat, de ha meg is találom, így 4,5 év elteltével már biztosan olvashatatlan, mert hőpapírra nyomtatták, tehát nem tudom igazolni a díjfizetést! 3. Komolytalannak ítélem ezt az első fizetési felszólítást így 4,5 év után! A fentiek tükrében komolyan kell vennem ezt a felszólítást?

Üdvözlettel:

G. Péter

Tisztelt G. Péter !

Komolyan kell vennie a felszólítást, mert az elévülési ideje a követelésnek 5 év. Ráadásul a követelés teljesítésére irányuló írásbeli felszólítás vagy a követelés bírósági úton való érvényesítése megszakítja az elévülést. Az elévülés megszakadása, illetőleg az elévülést megszakító eljárás jogerős befejezése után az elévülés újból megkezdődik. Sajnos ha nem tudja cáfolni 4,5 év elteltével is, hogy nem parkolt szabálytalanul, a követelést nagy eséllyel megítélik Önnel szemben.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Beárazás

2006. március 27., 00:11 Módosítva: 2006.03.27 00:11

Tisztelt Autójogász!

Az a kellemetlenség ért, hogy egy rendőr előbb vette észre, hogy lejárt a forgalmim, mint én. Ekkor a következőket mondta: 1. Mostanában ezt veszik a legkomolyabban - rögtön az ittas vezetés után. 2. Nincs mérlegelési joga, rögtön be KELL vonnia a forgalmit, én meg hazahajthatok búsan a legrövidebb úton. 3. A feljelentés eredményeképpen 3 büntetőpontra és 40.000 Ft bírságra számíthatok. 4. Kb. egy hónap "átfutás" után kapok egy felszólítást, hogy vigyem az autót a Mozaik utcába, szigorított vizsgára, addig "senki sehova". 5. Ha így, lejárt forgalmival balestbe kerülök, akár vétlenül is (pl. belém csúsznak a lámpánál), mindenképpen enyém a felelősség, mert az autó "műszakilag közlekedésre alkalmatlan állapotban" volt, fizethetem mindkét autó kárát. Végül azért szerencsére megsúgta, hogyan intézhetjük el "másképp" az ügyet, de ugye a megoldás "beárazásakor" ("amennyit gondol") csak az ő információira támaszkodhattam, ezért most eső után köpönyeg jeligére kérdezem, hogy a rendőr fenti állításai megfelelnek-e a valóságnak (különösen a negyvenezres bírság)? Mert szerintem azért lehetett itt némi "vetítés"... ps. Mindenkit megnyugtatandó: az autó már be van jelentve vizsgára - és amúgy kiváló műszaki állapotnak örvend.

Köszönettel:

H. Turul

Tisztelt H. Turul !

Ha már így alakult, ne sajnálja, sok macerától menekült meg. Ami a rendőr által elmondottakat illeti: a forgalmit valóban köteles bevonni, szigorított műszaki vizsga van, 40 ezer Ft-os bírság helyett azonban 30 ezer a kiszabható maximum és helyszíni bírságot is lehet alkalmazni. Ha baleset részese lesz érvényes forgalmi engedély nélkül, akkor vélelmezik az autó műszakilag alkalmatlan állapotát, azonban Ön bizonyíthatja ezzel szemben, hogy az autója műszakilag mégis rendben volt a baleset bekövetkezésekor.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Sofőr vagyok és elvették a jogosítványom

2006. március 26., 23:36 Módosítva: 2006.03.26 23:36

Tisztelt Autójogász!

Kérdésem, kérésem a következő lenne. Elkövettem egy óriási hibát először életemben, balesetet okoztam, nekimentem egy autónak és továbbhajtottam. Csak anyagi kár keletkezett, sérülés nem. Elvették a jogosítványomat 14 hónapra, plusz pénzbüntetés. Az ítélet jogerős. Lehet-e valahogy enyhíteni az ítéletet, mert nagyon fontos lenne a jogosítvány megélhetésem szempontjából (a bajt tetőzi, hogy mások is függenek tőlem). Visegrádi vagyok és a munkám Budapestre köt. Sofőr vagyok. Hülyeségem miatt nagy bajt okoztam családomnak. Van esetleg valami megoldás? Ha továbbra is vezetek annak ellenére, hogy eltiltottak a vezetéstől 14 hónapra és megállítanak egy közúti ellenőrzés folytán, mire számíthatok? Meghosszabbíthatják a büntetésemet vagy csak pénzbírságot kaphatok? Tehát hogyan fog intézkedni a rendőr? Köszönöm szépen válaszát

Tisztelettel:

K. Péter

Tisztelt K. Péter !

Az eljáró bíróság előtt biztosan kiderült, hogy Önnek mi a foglalkozása, ezért feltehetően ennek ismeretében hozta meg a döntést, így nem tehet mást, mint kivárja a 14 hónap elteltét. Cserbenhagyás esetén a követendő bírósági eljárás az, hogy nem csupán egyes, meghatározott fajtájú járműre, hanem valamennyi járműkategóriára vonatkozzon a közúti járművezetéstől eltiltás. Ha mégis vezetne és elkapják az alkalmanként 100 ezer Ft-ig terjedő bírság mellett további járművezetéstől eltiltást is alkalmazhatnak Önnel szemben.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Pontosan miből áll egy utánképzés?

2006. március 26., 23:31 Módosítva: 2006.03.26 23:31

Tisztelt Autójogász!

Az utánképzéssel kapcsolatban fordulok Önhöz. A kérdésem a következő: pontosan miből áll egy utánképzés? KRESZ-ből és forgalomból is kell vizsgát tenni, vagy csak valamiféle terápiáról van szó? (ittas vezetés miatt vonták be ideiglenesen a jogsimat). Sajnos a Mozaik utcában képtelenek voltak normálisan elmondani a folyamat lényegét.

Köszönettel:

Botond

Tisztelt Botond !

Az utánképzésre kötelezettnek az utánképzés programjának egyéniesített meghatározása céljából először egy feltáró foglalkozáson kell részt vennie. A feltáró foglalkozáson a következőkre kerülhet sor: 50 perces teszt közlekedési ismeretekből, 50 perc vezetési próba, és beszélgetés pszichológussal. 7 előre meghatározott program van, azt, hogy konkrétan milyen program elvégzésére kötelezik, részben az elkövetett szabálysértés jellege határozza meg, részben a feltáró foglalkozás eredményétől függ. Ittas vezetés esetén az 5. 6. és 7. program jöhet szóba (ez 1, 3 vagy 5 foglalkozást jelent az ittasság mértékétől függően), ez konkrétan közlekedéselméleti, erkölcsi, műszaki, jogi és egészségügyi ismeretközlés lehet, pedagógiai és pszichológiai módszerek alkalmazására is számíthat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mi szabályozza a bónusz besorolást?

2006. március 19., 22:53 Módosítva: 2006.03.19 22:53

Tisztelt Autójogász!

Mi szabályozza a bonus besorolást. Jogszerű-e, hogy a Groupamánál 21 hónap után is csak A0-s besorolásban vagyok? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

K. István

Tisztelt K. István !

Igen, lehet 21 hónap után is A 0-ban. A 190/2004. számú kormányrendelet tartalmazza a kötelező felelősségbiztosítás szabályait. Eszerint ahhoz, hogy a szerződés bonus-malus osztályba sorolása a tárgyévet követő év január 1-jén egy osztályt emelkedjen, a szerződésnek a megfigyelési időszakban legalább 9 hónapig hatályosnak és kármentesnek kell lennie. Ha az üzemben tartó a megfigyelési időszakban kármentes volt, de az adott időszakban nem volt 9 hónapig hatályos szerződése, a bonus-malus osztályba sorolása nem változik. Megfigyelési időszak: az az időszak, amely az adott biztosítási évet két évvel megelőző július 1-jétől a biztosítási évet megelőző év június 30-áig tart.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Tulajdonos és jogosítvány

2006. március 19., 22:38 Módosítva: 2006.03.19 22:38

Tisztelt Autójogász!

Tisztelettel kérdezem: lehet-e egy személygépkocsinak az a tulajdonosa, akinek nincs jogosítványa?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Nem függ össze a két dolog, lehet tulajdonos és üzembentartó is olyan személy, akinek nincs jogosítványa, más kérdés, hogy a járművet nem vezetheti. Előfordul, hogy kedvezőbb biztosítási szabályok miatt a vidéki nagymama lesz az üzembentartó, vagy kiskorú gyermek örököl autót. A jogosítvány tehát csak a vezetési jogosultság igazolásához kell.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Túlzónak tartom a biztosító kárigényét

2006. március 19., 22:23 Módosítva: 2006.03.19 22:23

Tisztelt Autójogász!

Ittasan vezettem, és okoztam kárt egy kb.8 éves Audi A4 személygépkocsiban. A biztosítótól kaptam egy levelet és egy csekket, hogy fizessem ki az általam okozott kárt 15 napon belül, ami 710 000 Ft. Semmilyen elszámolás, számla nem volt mellékelve. A biztosító által kért javítási költséget túlzónak tartom az autó korát és a külső sérüléseit látva. (Az intézkedő rendőr a jegyzőkönyvbe 500 000 Ft-ot írt.) Azt szeretném megtudni, hogy jogszerű volt-e a biztosító eljárása úgy, hogy engem nem tájékoztatott a javítás körülményeiről, tételes elszámolást, számlát nem küldött. Ha nekem kell fizetnem a javítási költségeket, semmilyen ellenőrzési lehetőségem nincsen? Kérem gyors válaszát!

Tisztelettel:

F. István

Tisztelt F. István !

A kárügyintézés folyamatába Önt nem kell bevonnia a biztosítónak, tehát ennyiben a biztosító eljárása jogszerű. Önnek lehetősége van még a fizetési határidő lejárta előtt vitatni a megfizetendő összeget és ennek kapcsán tájékoztatást kérni a javítás körülményeiről és tételes elszámolást, számlát a konkrét javításokról. Ha ezt megkapta, áttanulmányozza és nem ért vele egyet, túlzónak tartja, saját költségére szakértővel véleményeztetheti ezek jogosságát, indokoltságát, ennek ismeretében egyeztethet a biztosítóval. Nemfizetés esetén a biztosító bírói úton próbálja Önnel megfizettetni a számlát, ekkor is sor kerül a vitatott számla érdemi megvizsgálására, ha azonban Ön alaptalanul nem fizeti meg a biztosító által közölt összeget, a bírósági eljárás költségét és a kamatokat is meg kell fizetnie, illetve a bírósági ítélet alapján már végrehajtási eljárással is behajtható Önön a követelés, aminek további költségei vannak.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Törzskönyv kiadása

2006. március 19., 22:07 Módosítva: 2006.03.19 22:07

Tisztelt Autójogász!

Hol és hogyan szerezhető be a törzskönyv 1984-es évjáratú autóhoz? Mennyi a költsége?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Törzskönyv kiadását a gépjármű tulajdonosának lakóhelye szerinti okmányirodában kell kérni. Az eljárás illetéke 6000 Ft. Törzskönyvet a jármű első forgalomba helyezése során adnak ki, továbbá a jármű elidegenítésekor, vagy a jármű vagy a tulajdonos adatainak változásakor, vagy ha a kiállított törzskönyv elveszett, megsemmisült. Ha Ön azért szeretne törzskönyvet, mert eladná az autóját, nem kell semmit tennie: tulajdonosváltozás esetén az új tulajdonos kapja meg a törzskönyvet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Minőségi okok miatt visszaadtam az új autót

2006. március 19., 21:54 Módosítva: 2006.03.19 21:54

Tisztelt Autójogász!

Hitelre vásároltam egy új autót. Az autót minőségi okok miatt visszaadtam, most várom a következő autót. Az előbbi autóhitelt le kellett záratnom, ennek a költségeit nekem kellene kifizetnem. Azt szeretném tudni, hogy van-e jogszabály, amelyre hivatkozhatnék, hogy a költségeket vállalja át a kereskedés? Fáradozásaikat előre is köszönöm!

Köszönettel:

K. Tibor

Tisztelt K. Tibor !

A Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit kell alapul venni: A szavatossági kötelezettség teljesítésével (csere) és a szerződésszerű állapot megteremtésével kapcsolatos költségek - ideértve különösen az anyag-, munka- és továbbítási költségeket - a kötelezettet (jelen esetben az autókereskedőt) terhelik. Szavatossági jogainak érvényesítésén kívül a jogosult (azaz Ön) a hibás teljesítésből eredő kárának megtérítését is követelheti a kártérítés szabályai szerint. Az általános kártérítési szabályok szerint aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Az Ön által röviden leírtakból az derül ki hogy hibás teljesítés miatt a kereskedő korrektül eljárva a terméket kicserélte, és az ezzel járó költségeket nem hárította át Önre. Önnek azonban plusz költségei merültek fel, aminek az átvállalását, megtérítését kérné. Véleményem szerint erre nincs lehetősége, mert a kereskedő részéről egyrészt hiányzik a jogellenes magatartás, másrészt a hitelezési költség nem tartozik a megtérítendő károk körébe, a hitelfelvételre az Ön "választása" alapján kerül sor, ezzel kapcsolatban a kereskedőt kötelezettség nem terhelheti.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Meddig érvényes a bónusz fokozat?

2006. március 13., 21:05 Módosítva: 2006.03.13 21:05

Tisztelt Autójogász!

A kérdésem az lenne hogy a bónusz meddig érvényes az autó eladásától számítva? Én 2005 február végén adtam el az autómat és mostanában szeretnék venni másikat. Ennyi idő után még vissza kapom a bónuszt vagy újra 00-tól kell kezdenem? Köszönöm!

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A korábbi biztosítási szerződés megszűnésének dátumától számított két éven belül vihető át másik, ugyanazon kategóriába tartozó járműre (személygépkocsi esetén másik személygépkocsira) a bónusz besorolás. A bónuszt nemcsak a korábbi, hanem másik biztosítónál is érvényesítheti kártörténeti igazolás bemutatásával.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Opel Ascona átírási illetéke

2006. március 13., 20:59 Módosítva: 2006.03.13 20:59

Tisztelt Autójogász!

Hagyaték esetén mennyit kell autóátírás címén fizetni, ha az autó: 1600-os Opel Ascona 1982 évjáratú?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Az illetéktörvény szerint a gépjármű vagyonszerzési illetéke minden megkezdett cm3 után 15 Ft. Az öröklés illetéke a vagyonszerzési illeték kétszerese, azaz 30 Ft köbcentinként. A jármű típusa és életkora nem számít.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nem írattam át, csak restaurálom

2006. március 12., 23:34 Módosítva: 2006.03.12 23:34

Tisztelt Autójogász!

2005. márciusában vásároltam egy 1983-as évjáratú járművet, melyet az előző tulajdonos kivonatott ideiglenesen a forgalomból. A jármű az udvaromon áll, egy ponyva alatt, a restaurálásra várva. A kérdéseim: Érhet-e engem jogi hátrány amiatt, hogy nincs átíratva? Ha kötelező az átíratás, akkor mi a menetrendje abban az esetben, ha a jármű üzemképtelenül áll magánterületen? Igaz-e az, hogy ideiglenesen kivonva, csak 6 hónapig lehet egy jármű? Ha lejárt a műszaki vizsgája és a zöld kártyája, akkor milyen jogszabály az, amely szerint újra forgalomba kell helyezni 6 hónap elteltével? Várhatok-e az átíratással addig, amíg a jármű restaurálása be nem fejeződik? Az adásvételi szerződés, forgalomból kivont jármű esetén, felhatalmaz-e engem, hogy a járművel kapcsolatos ügyekben eljárjak? Válaszát előre is köszönöm!

Köszönettel:

K. Péter

Tisztelt K. Péter !

Kérelmére az okmányiroda a jármű átmeneti időszakra (maximum 10 évre) történő forgalomból kivonását rendeli elé annak muzeális előminősítése esetén. Ebben az esetben a hatósági jelzést visszavonják, a forgalmi engedélyt és a törzskönyvet érvénytelenítve adják vissza. Addig a következőket kell tennie: a járművet a nevére kell íratnia, ehhez azonban érvényes műszakit és zöldkártyát kérnek. Az átíratást a restaurálástól függetlenül a vételtől számított 15 napon belül el kell intéznie, ennek elmulasztása esetén bírságot szabnak ki és a járművet kivonják a forgalomból. Átíratás nélkül különféle fizetési kötelezettségeknek (biztosítás, súlyadó) nem tud eleget tenni, ezért további szabálysértési bírságot szabhatnak ki Ön ellen, mulasztási bírságot állapítanak meg, kamatot fizettetnek. Járművel kapcsolatos ügyekben csak az adásvételi szerződés birtokában egyféle ügyben járhat el, elintézheti az okmányirodában az átíratást, bármely más ügyben kevés a szerződés.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok