Totalcar Vakbarát Hírportál

Baleset

2007. március 17., 21:01 Módosítva: 2007.03.17 21:01

Tisztelt Autójogász!

Jan.16-án balesetet szenvedtem, a károkozó rögtön elismerte a vétkességét, ezért az éppen arra járó rendőrök, mikor megkérdezték, hogy kérünk-e rendőri intézkedést, mondtuk, hogy nem. Mindkét autót elszállították. Egy óra múlva kezdett dagadni a karom, elmentem a sebészetre, ahol a röntgen alapján bebizonyosodott, hogy a csuklóm eltört. Begipszelték, azóta betegállományban vagyok. Szeretném tudni, hogy milyen igénnyel léphetek fel, ugyanis az autót totálkárossá nyilvánították, én viszont műszerész vállalkozóként négy hete nem tudok dolgozni és másik autót is kell vennem.

Tisztelettel:

B. László

Tisztelt B. László !

A gépjárművet ért kár megtérítésén túlmenően további kárigénye is lehet: kérheti a betegállomány ideje alatt kieső jövedelme megtérítését, és minden a balesettel összefüggésben felmerült kára, költsége megtérítését a károkozótól. A kárigényével a károkozó eredménytelen felszólítását követően bírósághoz fordulhat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

A vásárolt autót 15 napon belül eladtam

2007. március 17., 14:33 Módosítva: 2007.03.17 14:33

Tisztelt Autójogász!

Vásároltam egy forgalomból ideiglenesen kivont barkas személygépkocsit amit 15 napon belül eladtam ezért nem írattam át a saját nevemre. Az okmányiroda pedig követeli, hogy írassam át az autót, mert különben büntetéssel fenyeget. Ezt nem tudok megtenni, mert a vevő nem akar együtt működni. Mit tehetek? Nem lehet ezt elintézni a szükséges pénz (illeték stb.) befizetésével?

Tisztelettel:

Sz. Károly

Tisztelt Sz. Károly !

Ha megvette a járművet, nem mulaszthatja el az átíratást semmilyen indokkal, akkor is köteles ezt megtenni, ha 15 napon belül eladta. Az autó - ha csak rövid időre is - az Ön tulajdonába került, ezért a nevére kellett volna íratnia, mielőtt eladta. Most, hogy már nincsenek Önnél az autó okmányai, és egy sor szankció vár Önre, mindenképpen rá kell vennie a vevőt az együttműködésre. Ez neki is érdeke, hiszen addig ő sem lesz tulajdonosként bejegyezhető, amíg az Ön ügye le nem zárul az okmányirodában.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Bontóba adnánk az autónkat

2007. március 17., 14:24 Módosítva: 2007.03.17 14:24

Tisztelt Autójogász!

EU szabványnak megfelelően szeretnénk autónkat bontóban leadni, hogy az igazolással véglegesen kivonhassuk a forgalomból. A neten nagyon sok bontó elérhetőséget találtam, de sajnos olyan listát nem, ami a minősített bontókat tartalmazná Budapesten. Mivel sehol sem találtam adatot arra, hogy a hivatalos bontási igazolásnak, amit majd az okmányiroda el is fogad, hogyan kell kinéznie ezért nem merem csak úgy a legközelebbi bontóba bevinni az autót! Meg tudná mondani hol találok ilyen listát a neten?!

Köszönettel:

Sz.-né P. Edit

Tisztelt Sz.-né P. Edit !

Ilyen listát nem tudok mutatni Önnek, de pl. megkérdezhetné az okmányirodát erről. Abban viszont tudok segíteni, mit kell tartalmaznia a bontási igazolásnak, ezek a következők: A Bontási átvételi igazolás-t kiállító cég neve, címe, az NKH regionális igazgatósága nyilvántartási száma. Az NKH regisztrált bontó-hulladékkezelőt nyilvántartó regionális igazgatóságának neve, címe. A regisztrált bontó-hulladékkezelő veszélyes hulladék begyűjtésre megbízott - a hulladékká vált gépjárművet átvevő - képviselőjének neve, címe, és a környezetvédelmi hatóság által kiadott hulladékkezelési engedélyének száma. A bontási átvételi igazolás kiállításának helye és dátuma. A jármű államjelzése és rendszáma (csatolva a forgalmi engedély és törzskönyv másolata). Járműkategória, gyártmány, típus. A jármű azonosítási (alváz) száma. A jármű tulajdonosának neve, címe, állampolgársága és aláírása. A gépjármű tulajdonosának visszavonhatatlan nyilatkozata arról, hogy a gépjárművet tovább üzemeltetni nem kívánja, azt hulladéknak tekinti. A regisztrált bontó-hulladékkezelő nyilatkozata a gépjármű átvételéről és annak veszélyes hulladékként történő további kezeléséről.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

5 hónapra eltiltottak a vezetéstől

2007. március 17., 13:43 Módosítva: 2007.03.17 13:43

Tisztelt Autójogász!

2006. augusztusában ittas vezetésen kaptak. Szabálysértési eljárást indítottak ellenem. A büntetés 5 hó és 50000 Ft lett. Fellebbeztem, meghagyták a büntetés mértékét, minden maradt a régiben. A kérdésem az lenne, mikortól számít az 5 hónapos vezetési eltiltás. Kérem a segítségét, tanácsát!

Köszönettel:

P. Gabriella

Tisztelt P. Gabriella !

A szabálysértési törvény 19. §-a alapján ha a helyszínen elvették a jogosítványát (és nem adták vissza), akkor a döntésig eltelt időtartam értelemszerűen beszámít a bevonás időtartamába. "Az eltiltás tartamába be kell számítani azt az időt, amelynek tartamára az eljárás alá vont személy vezetői engedélyét a jogsértő cselekménnyel összefüggésben elvették, illetve bevonták." Ha azonban nem vették el a jogosítványát, Ön jogerős döntés hiányában azt használhatta, így az eltiltás időtartama akkor kezdődik, amikor Ön - felhívásra - leadja a jogosítványt a szabálysértési hatóságnál vagy okmányirodánál.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elveszett a regisztrációs matrica?

2007. március 17., 13:23 Módosítva: 2007.03.17 13:23
2

Tisztelt Autójogász!

1 évvel ezelőtt, szalonból vásároltam egy vadonatúj autót. Az autó hivatalos átadása megtörtént - miután az összes kapcsolódó papír- és hivatali ügyintézés lezajlott. Miután első autómról lévén szó nemigen ismertem az eljárások menetét, és gondolva, hogy szalonból véve az autót, minden rendesen lett elintézve, nyugodt szívvel hazamentem, ahol azonban szüleim vették észre, hogy a rendszámtáblához kapcsolódó, hologramos matrica, amit a szélvédőre kellene felragasztani, nincs a helyén. Visszamentem a szalonba, ahol azt ígérték, hogy az Okmányirodánál kérnek - a valószínűleg részükről - elvesztett matrica helyett másikat. Az Okmányirodában viszont azt közölték, hogy a rendszámtáblához nem adnak másik matricát, új rendszámtáblát kell kiállítani, amihez új matrica jár. Így viszont az akkor pár napja használt autó összes, hivatalos papírját ki kellett volna cserélni (forgalmi, biztosítás, casco stb.). Ez a mai napig nem történt meg, mert az ügyintézés idejére az autót nem használhatnám (rendszámtáblát le kell venni, forgalmit beadni stb.), ami viszont létfontosságú számomra, továbbá se időm, se energiám más hibája miatt rohangálni papírügyekben. Kérdéseim, hogy: Kötelező lenne-e mégis elintéznem mindent egyetlen matrica miatt? Illetve, ha így matrica nélkül közlekedve megállít a rendőr, megbüntethet-e, és a büntetés milyen mértékű lenne? Ha a későbbiek folyamán bármikor előfordul egy esetleges baleset, ami miatt szükségessé válik a szélvédőcsere az autón, és a matrica nem menthető meg róla, akkor is kötelességünk-e, hogy új rendszámtábláért és új matricáért forduljunk az Okmányirodához?

Tisztelettel:

bencetk

Tisztelt bencetk !

Nem sok jót tudok Önnek mondani: a 35/2000 számú BM rendelet 46/B. §-a szerint az elveszett regisztrációs matrica utángyártása nem engedélyezhető. A járművet ebben az esetben át kell rendszámozni. A rendelet 84. § (1) bek. h) pontja alapján a rendőr a forgalmi engedélyt a helyszínen elveszi, ha az új típusú rendszámmal rendelkező járművön nincs regisztrációs matrica elhelyezve, és azt a jármű vezetője nem tudja a helyszínen bemutatni, illetőleg a matrica utángyártására vagy egyedi gyártására vonatkozó kérelemmel sem rendelkezik. Emellett még közlekedési igazgatási szabálysértés miatt 30 ezer Ft-ig terjedő pénzbírsággal is sújtható az egyes szabálysértésekről szóló kormányrendelet szerint. Szélvédőcsere esetén a megrongálódott regisztrációs matrica utángyártása akkor engedélyezhető, ha az azon feltüntetett rendszám vagy vonalkód alapján a matrica még azonosítható. Az utángyártandó - a szélvédőről eltávolított - matricát a kérelem benyújtásakor be kell mutatni. Próbálja meg megfizettetni a költségeit a szalonnal.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autót vennék a lányomnak

2007. március 17., 12:33 Módosítva: 2007.03.17 12:33

Tisztelt Autójogász!

16 és fél éves lányom nevére tudok-e autót venni, kötelező biztosítást kötni. Jogosítványa ősszel lesz, de már az ő nevére szeretném íratni az autót.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Semmi nem korlátozza 18. éven aluli lánya tulajdonszerzését, lehet tulajdonos, üzembentartó, biztosítás szerződője, akkor is, ha nincs jogosítványa vagy még nem felnőtt.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nem akarok regisztrációs adót fizetni

2007. február 28., 19:58 Módosítva: 2007.02.28 19:58

Tisztelt Autójogász!

A regisztrációs adóval kapcsolatos cikk kapcsán merült fel bennem, hogy ha olyan baromi drága behozni az autót, motort, talán nem olcsóbb, ha külföldi (EU-s) rendszámmal használjuk? Kérem írja meg milyen buktatói vannak a dolognak és vajon az adója, biztosítása,vizsgáztatása, egyéb költségei hogyan alakulnának?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Hát az a buktatója, hogy belföldi üzemeltetés céljából nem lehet így használni a járművet, csak maximum 6 hónapig. A járműre kötelező biztosítást kell kötni, el kell végeztetni a származásellenőrzést és forgalomba kell helyeztetni, ennek során a jármű magyar rendszámot kap és regisztrációs adókötelezettség is keletkezik. Ezért a költségekről már nem is érdemes beszélni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Parkolási fizetési felszólítások

2007. február 28., 19:46 Módosítva: 2007.02.28 19:46

Tisztelt Autójogász!

Ma kaptam a fizetési felszólítást, amiben 2004-es, 2005-ös és 2006-os parkolások büntetésék követelik rajtam. Nemrégiben olvastam, hogy az egy évnél öregebbeket nem lehet utólag behajtani. Egy február 11-i bejegyzésében olvastam aztán még erről bővebben. Nem tudom, hogy a december 22-én elfogadott törvénymódosítás visszamenőlegesen is érvényes-e?

Köszönettel:

P. Ákos

Tisztelt P. Ákos !

Sajnos visszamenőleg nem érvényes a szabály, az nem lenne jó üzlet a parkolási társaságoknak, mert ugye nekik is vannak jogaik, gazdasági érdekeik, amit az új szabályozás nem sérthet úgy, hogy azáltal elessenek több évi behajtatlan követeléstől. 2006. december 22-től viszont már az a szabály van érvényben, hogy amennyiben a díjat nem fizették meg, a közút kezelője vagy az általa megállapodás alapján megbízott gazdálkodó szervezet a létesített, illetőleg kijelölt várakozóhely jogosulatlan úthasználatának időpontjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül köteles postára adni a díj- vagy pótdíjfizetési felszólítást. A díj- és a pótdíjfizetési kötelezettség egy év alatt évül el. A díj és a pótdíj után késedelmi kamat nem követelhető.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Down szindrómás gyermek szállítása

2007. február 28., 19:37 Módosítva: 2007.02.28 19:37

Tisztelt Autójogász!

Van a családnak egy Opel Zafirája 2005 év végi évjárat, 1.6-os, benzines. Valamint van egy 11 hónapos Down-szindrómás kisfiúnk. Az autó a feleség nevén, a férj az üzembentartó a kedvezőbb bónusz-malusz miatt. Mozgáskorlátozott parkolási igazolványt sikeresen kiváltottuk. Részesülhetünk-e súlyadó mentességben vagy kedvezményben vagy egyéb juttatásban, segítségben? Valamint úgy tudjuk, hogy ha a kicsi elmúlt egy éves, akkor autóvásárlási hozzájárulásban részesülhetünk. De mivel autónk már van, amellyel egyébként négy gyermekünket szállítjuk, van-e ez helyett valami más, ami segítségünkre lehet? Létezik-e például - mivel a kicsit (Bálint) különböző korai fejlesztésekre hordjuk -, benzin hozzájárulás? Válaszát előre is köszönjük.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A súlyos mozgáskorlátozottak közlekedési kedvezményei: személygépkocsi szerzési támogatás, személygépkocsi átalakítási támogatás és közlekedési támogatás (ez az ún. benzinpénz). A szerzési támogatás fő szabály szerint a belföldi kereskedőnél 3 millió forintnál olcsóbb árú, legfeljebb 1610 cm3 benzines, illetve legfeljebb 2000 cm3 lökettérfogatú dízelüzemű személygépkocsi vásárlására kérhető. Mértéke a vételár 60%-a, legfeljebb azonban 300 000 forint. Az kérheti, akinek a családjában az egy főre jutó, a tárgyévet megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a tárgyév január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg, és aki a vele közös háztartásban élő 3. életévét betöltött súlyos mozgáskorlátozott kiskorú gyermekét szállítja tanulói jogviszonya, legalább havi 2-szeri gyógykezelése, rendszeres intézményi ellátása miatt. Átalakítási támogatást nem részletezem, ez Önöket egyelőre nem érinti. A közlekedési támogatás (benzinpénz) összege 7000 forint/év, ha a gyermekük tanulói jogviszonyba lép, onnantól 24500 Ft/év. Ezeket a támogatásokat is a helyi önkormányzat jegyzőjénél lehet kérni minden év április 30-ig. Másrészt kérhetnek súlyadó mentességet az önkormányzat adóirodájánál, valamint további helyi szociális ellátásokról is érdeklődhetnek az önkormányzatnál.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nem tudom mi a módja

2007. február 28., 19:30 Módosítva: 2007.02.28 19:30

Tisztelt Autójogász!

Egy hete érkeztem haza Egyiptomból, ahol 5 évet éltem kint. Az ott megszerzett jogosítványomat szeretném itthon honosítani, de nem tudom mi a módja. Tudna nekem ebben segíteni?

Köszönettel:

A. László

Tisztelt A. László !

Ha Ön magyar állampolgár, hazatérését követően hat hónapig érvényes a külföldi vezetői engedélye. A honosítást bármelyik magyar okmányirodában kérheti, ott kap tájékoztatást arról, hogy milyen feltételeket kell teljesítenie: ami biztosan kell, az a külföldi vezetői engedély hiteles magyar nyelvű fordítása (Országos Fordító- és Hitelesítő Iroda által), emellett elképzelhető, hogy a tanfolyammentes elméleti és/vagy gyakorlati vizsgaigazolást illetve egészségügyi alkalmassági igazolást kérnek majd Öntől.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Radar controll

2007. február 28., 19:22 Módosítva: 2007.02.28 19:22

Tisztelt Autójogász!

A mai napon az M1-es autópályán 170-nél lefényképezett a "radar controll" elnevezésű sebességmérő berendezés. A kérdésem az lenne, hogy milyen bűntetésre számíthatok? Az elmúlt 1 évben nem követtem el gyorshajtást (ha ez valamit számítana).

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Gyorshajtás esetén 60 ezer Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható és elvileg szóba jöhet még a vezetői engedély bevonása is, bár ez utóbbi nem valószínű, ha korábban nem volt szabálysértése.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Barátom nem volt hitelképes

2007. február 21., 21:22 Módosítva: 2007.02.21 21:22

Tisztelt Autójogász!

Azzal a problémával fordulnék önhöz, hogy 2006. januárban saját nevemre lízingeltem egy Ford Galaxy típusú személyautót egy nagyon jó barátom részére, mivel ő nem volt hitelképes. Ö volt az üzembentartója is, de 2006. novemberétől nem fizette a részletet, így utolsó pillanatban tudtuk meg, hogy lefoglalják az autót és már semmit nem tudtunk tenni annak érdekében, hogy tulajdonomban maradjon. Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben a bank nem lesz hajlandó visszaadni az autót és a későbbiekben rám terheli a különbözet kifizetését, jogi úton van-e lehetőség arra, hogy a rám kiszabott kár kifizetésével a fent említett"barátra" terheljem? Jelenleg egy kölcsönadási szerződés van a birtokomban tanúk aláírásával, de az nem szerepel benne, hogy az autólízinggel kapcsolatos törlesztést is vállalja. Nem tudom, hogy lenne-e rá lehetőség, hogy ne terheljen ezzel majd a bank, ezért kérném az ön segítségét. Előre is köszönöm megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel:

B. Emília

Tisztelt B. Emília !

Ha a barátja tagadja a lízingdíj fizetésére vonatkozó szóbeli megállapodásukat, akkor megpróbálhatja ezt bizonyítani pl. tanúkkal is. Egy kicsit az is segíti a bizonyítást, hogy nála volt a jármű és tőle foglalta le a bank. Ez a dolog azonban a bank előtt teljesen lényegtelen, ön a szerződő fél, mindenképpen Önön próbálják a követelést érvényesíteni. Ön pedig követelheti a barátjától a kára megtérítését, ha ő nem fizetne Önnek sem, pert indíthat ellene a bíróságon. Remélem, visszakapják az autót és megoldják a további díjfizetést valamilyen formában.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Nem akarom átíratni az autómat

2007. február 21., 21:15 Módosítva: 2007.02.21 21:15

Tisztelt Autójogász!

Az egy hete vásárolt használt autómat szeretném eladni, amiről adásvételi szerződésem van, de még nem írtam át. Az előző tulajdonos viszont már bejelentette az eladást a hivataloknál. Eladhatom-e anélkül hogy fizetnem kellene nekem is az átírási díjat?

Üdvözlettel:

K. Csaba

Tisztelt K. Csaba !

Nem teheti meg, mindenképpen a nevére kell iratnia a járművet, utána lehet csak eladni, még akkor is, ha már másnap továbbadná a járművet. Az átírási díjat beszámíthatja az árba, így nem éri veszteség.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Totálkár

2007. február 21., 20:50 Módosítva: 2007.02.21 20:50

Tisztelt Autójogász!

2003/8 évjáratú Skoda Octaviámat egy útkereszteződésben totálkárra törte egy szabálytalanul közlekedő huszonéves srác. Az autón hitel van, és az amortizáció miatt úgy néz ki, hogy a károkozó biztosítója kb. akkora összeget tud nekem fizetni az autóra, amiből a hitel hátralévő része éppen hogy csak kifutja (beleszámítva a roncs értékét is). 3 és fél éve fizetem a hitelt, s a jelek szerint úgy fest a dolog, hogy eddig csak azért fizettem, hogy járhassak az autóval. Most már se autóm, se pénzem, holott nem én hibáztam. Van-e lehetőség arra, hogy polgári peres úton pereljem a károkozót?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Igen van ilyen lehetőség, sőt más lehetőség nincs. Számszerűsítenie kell a kárát, ennek megfizetésére fel kell szólítania a károkozót, ha nem hajlandó Önnel megegyezni a kártérítés ügyében, polgári pert indíthat ellene.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Segédmotorra kötelező biztosítás

2007. február 21., 20:44 Módosítva: 2007.02.21 20:44

Tisztelt Autójogász!

Elnézését kérem, hogy az Ön idejét rabolom, de kérdésemre a biztosítómnál érdemi választ nem tudtak adni. Problémám a következő: családunk tulajdonában van két segédmotor, melyekre annak rendje és módja szerint a vásárlást követően megkötöttük a kötelező felelősségbiztosítást. Mintegy két esztendeje a nevezett járműveket - munkahelyi tárolási problémák miatt - nem használjuk. Idén merült fel először bennünk, hogy a segédmotorok felelősségbiztosítását célszerű lenne felfüggeszteni. Kérésünkre a biztosítóban közölték, hogy erre nincs lehetőség, csak ha azokat elidegenítjük. Mondtuk, hogy a nevezett járműveket elidegeníteni nem akarjuk, mert előfordulhat, hogy pár év múlva újból szükségünk lesz azokra. Ekkor felhívták figyelmünket, hogy február 2-a után a nemfizetőket a lakóhely szerint illetékes önkormányzatok szigorúan megbüntetik. Kérdezném, hogy a biztosítás fizetésének a felfüggesztésére miért nincs lehetőség, ha a járművel senki nem közlekedik, az garázsban van? Megítélésem szerint a közlekedésben részt nem vevő járművel igen nehéz kárt okozni, ezért szükségtelen a biztosítónak az ilyen kárért felelősséget vállalnia. Bízom benne, hogy van legális megoldás is kérdésemre, és a jogszabályok nem kergetnek bele egy fiktív adásvételi szerződés írásába.

Tisztelettel:

M. Zsolt

Tisztelt M. Zsolt !

A forgalmi engedély köteles járműveknél a forgalomból kivonás esete megoldja ezt a problémát, ilyenkor lehet a biztosítást szüneteltetni az újbóli üzembe helyezés napjáig. A segédmotoroknál ezt értelemszerűen nem lehet alkalmazni. A kötelező felelősségbiztosítás általános szerződési feltételei 7. (2) pontja szerint "Forgalmi engedélyre nem kötelezett gépjárművek üzemben tartói esetében a biztosítási szerződés a szerződésben kikötött megszűnési időpont előtt is megszűnik azon hónap utolsó napjával, melynek során a biztosított a biztosítónak visszaadja a biztosítási bizonylatot és a biztosítási szerződés fennállását tanúsító jelzést, közölve a visszaadás indokát." Véleményem szerint Ön élhet ezzel a lehetőséggel és visszaadhatja a biztosítási jelzést.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

A vevő nem íratta át a járművet

2007. február 21., 20:38 Módosítva: 2007.02.21 20:38

Tisztelt Autójogász!

Azt szeretném kérdezni, hogy 2005. október 31-én eladtam az autómat. Bejelentettem az okmányirodán a következő napon. A vevő nem íratta át az autót. Azóta már a negyedik rendőrségi levelet kapom, hogy aki megvette milyen szabálysértéseket követett el ezzel az autóval. Nekem küldik a csekket, hogy nem jó helyen parkolt. Ez így szabályos vagy nekem még máshol is jeleznem kellene, hogy eladtam ezt az autót. Ez meddig megy így, hogy én leszek meghurcolva miatta. Nekem ez költség, hogy más városokba utazok a rendőrségre magamat igazolni.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Ismét menjen be abba az okmányirodába, ahol az eladást bejelentette és kérdezze meg, milyen intézkedéseket tettek az autó átírása érdekében, és mondja el, hogy milyen kellemetlenségei származtak az eladásból azóta. Máshol nem kell jeleznie az adásvételt, az okmányirodán intézik az ügyét. Gondolom, már régen felszólították a vevőt, hogy irassa a nevére a járművet, az a felszólításnak nem tett eleget, ezért a járművet kivonták a forgalomból - papíron. Ilyenkor a vevőnek be kellene vinni a rendszámot az okmányirodába. Ha a vevő ennek sem tett eleget, akkor csak úgy lehet eljárni vele szemben - a bírságolások mellett -, ha egy rendőr igazoltatja és lekérdezi a jármű adatait, aminek a során kiderül, hogy kivonták a járművet a forgalomból, ilyenkor a helyszínen elveszi a forgalmi engedélyt és a rendszámtáblát és remélhetőleg vége a szabálytalankodásoknak.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Saját társaságtól autóvásárlás

2007. február 21., 20:24 Módosítva: 2007.02.21 20:24

Tisztelt Autójogász!

Egy kkt. egyik tulajdonosa vagyok (2-en vagyunk tulajdonosok, alkalmazott nincs). Vettem egy kisteherautót 1999-ben a kkt. nevére, amit én használok azóta is, menetlevél tömbökkel igazolhatóan. Most megveszem a kkt-től az autót. Kell-e eredetiség vizsgálat az átíráshoz? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

B. Ágnes

Tisztelt B. Ágnes !

Kell eredetvizsga az átíráshoz, mivel a tulajdonos személyében változás történik. Gazdasági társaság átalakulása esetén, ha az általános jogutód gazdasági társaság vásárolná meg a járművet, akkor nem kellene az eredetvizsgálatot elvégeztetni. Van még néhány ilyen eset, pl. öröklés vagy közös tulajdon megszüntetése, vagy muzeális jármű elidegenítése és még továbbiak, de ezek, hasonlóan a felsoroltakhoz, az Ön esetében nem alkalmazhatók.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Hol nézhetném a meg a jogszabályt?

2007. február 21., 20:12 Módosítva: 2007.02.21 20:12

Tisztelt Autójogász!

Arról érdeklődnék, hogy hol tekinthetőek meg a jogosítványban szereplő kódszámok jelentései, ugyanis az interneten hiába kerestem azokat. Amennyiben nincs komplett lista, akkor a következő számok érdekelnének különösen: 101, 182, 185, 186.

Köszönettel:

Róbert

Tisztelt Róbert !

Például a magyarorszag.hu oldalon van egy jogszabálykereső, ott meg tudja keresni a 2000. évi 35. számú belügyminiszteri rendeletet, ezek a jogszabály végén a 7. számú mellékletben találhatók meg. Jelentésük: 101 I. egészségügyi csoportban alkalmas, 182 "A" korlátozott kategória, 185 "T" kategóriába tartozó mezőgazdasági vontató könnyű pótkocsival, 186 "K" kategóriában meghatározott járműveken kívül lassú járművet és pótkocsiját is vezetheti.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kártérítés

2007. február 21., 20:01 Módosítva: 2007.02.21 20:01

Tisztelt Autójogász!

Négy hónapos autónkkal, közúti közlekedési baleset részesévé váltam. Az okozó a helyszínen felelősségét elismerte. A sérült elem javítása - nyilvánvalóan - nem "órák kérdése" lesz. Kérhetek-e a javítás idejére cserejárművet, avagy érdemes-e a biztosítót ilyen irányú kérdéssel zaklatni? Ha igen, elegendő indok-e a csere jármű iránti igényre, hogy gyermekem versenysportol, szerelésének mozgatása tömegközlekedéssel nem megoldható illetve, hogy életem párja munkája során napi rendszerességgel rászorul a most amortizálódott családi kedvenc használatára?

Tisztelettel:

H. László

Tisztelt H. László !

A kötelező biztosítás terhére nem kérhet cserejárművet, viszont a kieső időben bekövetkező és összegszerűen bizonyítható kárát megpróbálhatja érvényesíteni a károkozóval szemben.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lefényképezett a traffipax

2007. február 21., 19:54 Módosítva: 2007.02.21 19:54

Tisztelt Autójogász!

Az M1-es autópályán lefényképezett a telepített traffipax, kb. 180-190-nel. Úgy tudom, az 50 %-os sebességtúllépés súlyosbítja a helyzetet, de itt ezt talán megúsztam. Milyen büntetésre számíthatok?

Köszönettel:

P. Zoltán

Tisztelt P. Zoltán !

Maximum hatvanezer forintig terjedhet a bírság és rosszabb esetben a jogosítványát is bevonhatják egy-két hónapra.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Magánszemély és a menetlevél

2007. február 21., 19:44 Módosítva: 2007.02.21 19:44

Tisztelt Autójogász!

Szeretnék érdeklődni, hogy magánszemélynek kell-e menetlevelet vezetni, ha tehergépjárműve van, és csak saját használatra van? Az autó típusa Renault 19. 1380ccm.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Mindegy hány köbcentis és milyen típusú, ha tehergépkocsiként szerepel a forgalmi engedélyben, akkor is kell menetlevél, ha csak saját részére szállít vele, ellenkező esetben megbüntetheti a rendőr. Ha fuvarozna vele engedély alapján, akkor fuvarlevelet kellene vezetnie, így "csak" a menetlevél vezetése kötelező.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Regisztrációs adó összege

2007. február 21., 19:29 Módosítva: 2007.02.21 19:29

Tisztelt Autójogász!

Olvastam, hogy "a korábbi szabályozás nem vette figyelembe a járművek értékcsökkenését, így hátrányosan megkülönböztette az import használt autókat a belföldi használt autók javára". Nem sikerült azonban kiderítenem, és a vam.gov.hu-n sem találtam meg, hogy akkor most mekkora adót kell fizetni? Találtam egy régebbi táblázatot, mely szerint pl. egy 22 éves, 2500-3000 cm3 közötti korszerűtlen autóra 4.2 MFt - 60%, vagyis kb. 1.5 MFt lenne az adó. Ez, gondolom, nem stimmel, de akkor mennyi?

Köszönettel:

Sopanka

Tisztelt Sopanka !

A www.magyarorszag.hu jogszabálykereső programjával Ön is megtalálhatja a regisztrációs adóról szóló 2003. évi 110. törvény jelenleg hatályos szövegét és abból láthatja, hogy a helyzet az idén még rosszabb, a fizetendő regisztrációs adó még több lett. Egyébként ön a tavalyi árakon jól számolt.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mozgáskorlátozottak súlyadója 2007

2007. február 11., 20:04 Módosítva: 2007.02.11 20:04

Tisztelt Autójogász!

Édesanyám súlyos mozgáskorlátozott, velem egy háztartásban él. Én szállítom vizsgálatokra, és eddig megkaptam az Önkormányzattól a súlyadó mentességet. Az autó az én nevemen van. A 2007 évi gépjármű adó változás alapján csak akkor illeti meg kedvezmény, ha átiratom a nevére az autót?

Tisztelettel:

P. Zsolt

Tisztelt P. Zsolt !

2007. január 1-től többek között olyan változtatást vezettek be a súlyadóról szóló törvényben, hogy adómentességet csak a súlyos mozgáskorlátozott személy tulajdonában vagy a kiskorú súlyos mozgáskorlátozott kiskorú személyt szállító, vele közös háztartásban élő szülője, nevelőszülője, mostoha- vagy örökbefogadó szülője tulajdonában lévő egy darab, 100 kilowatt teljesítményt el nem érő személygépkocsi kaphat (ide nem értve a személytaxiként üzemelő személygépkocsit). Ha az édesanyja nevére kerül a jármű és teljesítménye is megfelel az előírásnak, megkapja a mentességet. A hozzátartozók tulajdonában álló gépkocsikra érvényesíthető kedvezmények köre azonban lényegesen csökkent, csak a mozgáskorlátozott 18. éven aluli gyermek szülője kaphat mentességet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Letelt a jogosítvány bevonás időtartama

2007. február 11., 19:55 Módosítva: 2007.02.11 19:55

Tisztelt Autójogász!

Egy évre bevonták ismerősöm jogosítványát, mely joghátrány fél éve letelt számára. Kérdésem: Miket kell eszközölnie a visszaszerzéshez? Mindent újra kell kezdenie, avagy csak forgalmi vizsgáznia kell?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Ismerősének utánképzésre kell mennie, erre az a kötelezés okát tartalmazó hatósági értesítéssel (pl. szabálysértési határozat), személyi igazolvánnyal és lakcímkártyával bármelyik területi, megyei közlekedési felügyeletnél jelentkezhet, ahol az utánképzés programjának egyéniesített meghatározása céljából feltáró foglalkozáson vesz részt. Ezen a feltáró foglalkozáson dől el, milyen feladatokat kell teljesítenie, persze az is meghatározó, hogy milyen okból vonták be a jogosítványát.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

60 napon belül fel kell szólítani a díjfizetés nélkül parkolókat

2007. február 11., 19:48 Módosítva: 2007.02.11 19:48

Tisztelt Autójogász!

Az 5 éves elévülési idő lejárta előtt néhány héttel küldtek ki cégünknek parkolási díj "büntetést". Kérdésem, hogy ez befolyásolja-e az elévülés tényét?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A felszólítás küldése megszakítja az elévülés folyamatát, azaz az 5 éves elévülési időtartam újrakezdődik, persze csak akkor, ha a parkolási társaság tudja is igazolni, hogy Önt felszólította pl. tértivevénnyel. A rossz hír mellé azonban egy jóval is szolgálhatok, ennek a gyakorlatnak lassan vége lesz. Decemberben fogadta el az országgyűlés azt a rendelkezést (közúti közlekedésről szóló törvény módosítása), hogy amennyiben a díjat nem fizették meg, a közút kezelője vagy az általa megállapodás alapján megbízott gazdálkodó szervezet a létesített, illetőleg kijelölt várakozóhely jogosulatlan úthasználatának időpontjától számított 60 napos jogvesztő határidőn belül köteles postára adni a díj- vagy pótdíjfizetési felszólítást. A díj- és a pótdíjfizetési kötelezettség egy év alatt évül el. A díj és a pótdíj után késedelmi kamat nem követelhető. Jogosulatlan parkolás esetén a parkolási társulásokra, autópálya jogtalan használata miatt az ÁAK Zrt-re is vonatkozik, de természetesen a törvény hatályba lépéstől 2006. december 22-től lebonyolított parkolásokra és autópálya használatokra lehet alkalmazni ezt a lényegesen életszerűbb szabályozást.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok