Totalcar Vakbarát Hírportál

C és C+E

2007. szeptember 27., 20:18 Módosítva: 2007.09.27 20:18

Tisztelt Autójogász!

Bevonták a "B" kategóriás jogosítványom viszont a "C" és "C+E" megmaradt, a kérdésem az lenne hogy vezethetek-e olyan tehergépkocsit aminek az össztömege nem haladja meg a 3500kg-ot, pl.:fiat scudó? Sok embert megkérdeztem, rendőröket, autóoktatókat, de mindenki mást mondott.

Válaszát előre is köszönöm!

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Önt a C kategória - az autóbusz és a trolibusz kivételével a 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó gépkocsi, valamint az ilyen gépkocsiból és könnyű pótkocsiból álló járműszerelvény vezetésére jogosítja, a C+E: a C kategóriába sorolt gépkocsiból és nehéz pótkocsiból álló járműszerelvény vezetésére jogosítja. Ez alapján "B" kategória bevonása mellett nem vezethet 3500 kg-ot meg nem haladó össztömegű gépjárművet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

KGFB és a szerződéskötési szabadság

2007. szeptember 27., 20:14 Módosítva: 2007.09.27 20:14

Tisztelt Autójogász!

Miért nem köthetek bármikor másik KGFB-t? Miért csak novemberben? Nem ütközik ez az alkotmányba? (Szerződéskötési szabadság) Miért nem mondhatok fel egy biztosítónak bármikor, amikor az esetleg átvert, vagy nem teljesítette a szerződést?

Várom válaszát:

manodesign

Tisztelt manodesign!

Kérdése azért aktuális, mert most van lehetőség a biztosítók ajánlatainak áttekintésére és esetleg másik biztosító választására. A szerződéskötési szabadság itt nagyon korlátozottan érvényesül, mivel az sem választás kérdése, hogy megkötjük-e, kötelező megkötni. A jogszabályok a KFGB-t (kötelező gépjármű felelősségbiztosítás) éves rendszerűre alkották, a biztosítási időszak a naptári év, ezért csak az évfordulóra lehet felmondani, ha nem lennének a felmondásra időbeli korlátok, követhetetlen lenne, ki melyik biztosítóhoz tartozik. Így az elégedetlen ügyfél csak a következőket teheti: a sérelmezett döntés ellen bírósághoz, a PSZÁF-hoz, a nyilvánossághoz fordul, és a következő évre másik biztosítót választ.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Most vettem személygépkocsit

2007. szeptember 27., 20:09 Módosítva: 2007.09.27 20:09

Tisztelt Autójogász!

Frissen vásároltam egy személygépkocsit. Kérdésem az lenne, hogy az állandó lakcímen található önkormányzathoz kell-e bejelenteni az autót (súlyadó megfizetése miatt) vagy bejelenthetem a mostani tartózkodási helyemre is?

Köszönettel:

Sz. Judit

Tisztelt Sz. Judit!

Ebben az esetben nincs bejelentési kötelezettsége, a gépjármű átírását követően az okmányiroda fogja jelezni az Ön és a tulajdonába került jármű adatait az önkormányzatnak a súlyadó megállapításához.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ellopták a zöldkártyámat

2007. szeptember 27., 20:04 Módosítva: 2007.09.27 20:04

Tisztelt Autójogász!

Kérem, tájékoztasson arról, hogy hol tudom az ellopott zöldkártyámat pótolni? A rendszámon rajta van a matrica, még érvényes a "zöldkártya", csak ellopták. Hova mehetek, ugye nem kell ismét az öreg diesel autómat "kinyírni" idő előtt a vizsgálattal?

Üdvözlettel:

B. István

Tisztelt B. István!

A gépkocsik környezetvédelmi felülvizsgálatáról és ellenőrzéséről szóló rendelet szerint az elveszett, eltulajdonított vagy megsemmisült igazolólap helyett másolat nem állítható ki, az igazolólap pótlására újabb felülvizsgálatot kell végezni. Egy kivétel van, mégpedig ha a gépkocsi hatósági engedélyeinek elveszése, eltulajdonítása vagy megsemmisülése miatt az illetékes hatóság a gépkocsihoz új forgalmi engedélyt ad ki, úgy az elveszett igazolólapot kiállító felülvizsgáló hely az adott gépkocsira vonatkozó tanúsítvány alapján az érvényesség dátumának változatlanul hagyásával, vizsgálat nélkül új igazolólapot ad ki és plakettet helyez fel.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Elvették a forgalmimat

2007. szeptember 27., 19:59 Módosítva: 2007.09.27 19:59

Tisztelt Autójogász!

Két napja lejárt a műszaki vizsga az autómon, a rendőr megállított, elvette a forgalmit, aláírtam az átvételi elismervényt. Kaptam a rendőrségtől egy papírt határozat címen, amiben szabálysértés a megállapítás. Kérdésem hogy kaphatom vissza a forgalmit, hogy levizsgáztassam? Mennyi lehet a max. büntetés? Válaszát előre is köszönöm.

Tisztelettel:

Rachid

Tisztelt Rachid!

A közlekedési igazgatási szabályok megsértéséért a kiszabható pénzbírság maximuma 30.000 Ft. A rendőr a lejárt forgalmi engedélyt megküldi az Ön lakóhelye szerinti okmányirodának, ezt azonban nem kaphatja meg, ehelyett útvonalengedélyt kell kérnie, ezzel közlekedhet a vizsgahelyig.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lejár a Trabi műszakija

2007. augusztus 31., 23:08 Módosítva: 2007.08.31 23:08

Tisztelt Autójogász!

Hello! Hamarosan lejár a Trabantunk műszakija. Egy új katalizátort nem ér meg szegény, így a legegyszerűbb az lenne, ha kivonatnánk a forgalomból. Csakhogy nem tulajdonosok vagyunk (vagyok) hanem üzembentartó. Ilyenkor mi a helyzet? Előre is kösz a választ.

Üdvözlettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Végleges kivonást bontási igazolás birtokában csak a tulajdonos kérhet az okmányirodában, ezt tehát neki kellene intéznie, nincs azonban annak sem akadálya, hogy Önnek meghatalmazást adjon a tulajdonos a végleges kivonás iránti kérelem benyújtására.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autót 16 és fél évesen részletre

2007. augusztus 31., 22:55 Módosítva: 2007.08.31 22:55

Tisztelt Autójogász!

Azzal a kérdéssel fordulok Önhöz, hogy szeretnék vásárolni részletre egy használtautót a nevemre. Az a problémám hogy még csak 16 és fél éves vagyok, de mindenképp azt szeretném, hogy az én nevemen legyen a kocsi. Megoldható ez valahogy?

Üdvözlettel:

Tímea

Tisztelt Tímea!

Mivel Önnek feltételezhetően önálló keresete még nincs, a részletre történő vásárláshoz azonban kell valaki, aki a részletfizetést teljesíti, pl. szülő. Ha a hitel nyújtója is elfogadja ezt a konstrukciót és a szülei is beleegyeznek, történhet ilyen módon vásárlás. Ön önállóan 18 év alatt fizetési kötelezettséget nem vállalhat.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Dacia eladása

2007. augusztus 31., 22:36 Módosítva: 2007.08.31 22:36

Tisztelt Autójogász!

Van egy Dacia 1310 tx típusú autóm amit szeretnék eladni. Jelentkezett is rá vevő, de az illető román állampolgár. Eladhatom-e neki gond nélkül az autót és ha igen hogyan?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Eladhatja ugyanazokkal az alaki követelményekkel, mint egy másik magyar állampolgárnak. Tehát a szerződés mindenképpen tartalmazza a gépjármű azonosító adatait (típus, rendszám, alvázszám, motorszám) a vételárat, a dátumot, az eladó és vevő két tanú előtt tett aláírását és személyi adatait (születési idő, hely, anyja neve, személyi igazolvány vagy útlevél száma). A vevő dolga a kivitel intézése, ebben Önnek nincs tennivalója. Az eladást követően be kell mennie az okmányirodába bejelentést tenni az adásvételről, illetve a kötelező biztosítást le kell mondania.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Magáncélú autó menetlevele

2007. augusztus 31., 22:25 Módosítva: 2007.08.31 22:25

Tisztelt Autójogász!

Egy hónapja vásároltunk egy Peugeot Expert kisteherautót. Az autó 6 személyes, a vezető mögött van a rács nem a második üléssor mögött. Mi ezt az autót magánszemélyként vásároltuk, magáncélra használjuk. 2 kérdésem lenne. Kell e menetlevelet írni? Utazhatunk-e a rács mögött a második üléssorban ülve? Előre is köszönöm a választ,

Tisztelettel:

P. Attiláné

Tisztelt P. Attiláné!

Ha tehergépjárműnek van vizsgáztatva, kell a menetlevél akkor is, ha magánszemély tulajdonában áll és magáncélra, nem fuvarozásra használja. Ilyenkor a menetlevelet ki kell állítani és azt kell beleírni, hogy árut nem szállít. Második kérdésére: a gyárilag kialakított ülésen utazás szabályos, ha a forgalmiban szerepel a 6 ülés, akkor a hátsó sorban is lehet utazni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Teherautóban gyermekülés

2007. augusztus 31., 22:15 Módosítva: 2007.08.31 22:15

Tisztelt Autójogász!

Az alábbi kérdéssel fordulók Önökhöz. Én egy Peugeot Partnerrel járok, teherautónak van vizsgáztatva, és lehet-e biztonsági gyerekülésben másfél éves gyermekemet szállítani? Várom válaszát.

Üdvözlettel:

P. Zsolt

Tisztelt P. Zsolt!

Igen, a gyermekbiztonsági rendszerben való utaztatás kötelezettsége minden gépkocsira, így a tehergépkocsira is vonatkozik. Ha beszerelhető a gyermekülés, akkor utazhat, de csak a következő szabályok betartásával: első ülésen menetiránynak háttal kikapcsolt légzsákkal, vagy hátsó ülésen.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Üzembentartó megnevezése

2007. augusztus 31., 22:08 Módosítva: 2007.08.31 22:08

Tisztelt Autójogász!

A férjem néhány hónapja vett egy autót, és a forgalmiban ő lett a tulajdonos, és az üzembentartó is. Most jöttünk rá, hogy jobb lett volna, ha az üzembentartó én lennék. A következőkben szeretném kérni a tanácsát: van-e lehetőség így utólag megváltoztatni az üzembentartó személyét, - ha igen, annak mi a módja, és milyen anyagi vonzatai vannak (átíratási költség, illeték) Válaszát előre is köszönöm!

Üdvözlettel:

Edit

Tisztelt Edit!

A tulajdonosnak az okmányirodában be kell Önt jelentenie üzembentartónak, ami alapján ki fogják cserélni a forgalmi engedélyt, ennek 6000 Ft az igazgatási szolgáltatási díja. Illetéket nem kell fizetni, mivel a tulajdonos személyében nem történik változás. Fontos tudnia azonban, hogy az üzembentartó változásra tekintettel a kötelező biztosítást év közben már nem szüntethetik meg és az üzembentartó nem köthet másik biztosítást, csak úgy, hogy a biztosítást a biztosítási év fordulójára mondják fel úgy, hogy azt a biztosító november végéig megkapja. Új kötelezőt tehát már csak 2008. január 1-től tudnak kötni az üzembentartó nevére.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Ülhet-e négy éves gyermek elöl?

2007. augusztus 31., 21:54 Módosítva: 2007.08.31 21:54

Tisztelt Autójogász!

Próbáltam kutatni az után, hogy a 4 éves gyermekem ülhet-e elől a kocsiban, biztonsági autósülésben, normálisan menetiránynak megfelelően? A problémám az, hogy a most született testvére mellé ugyan befér, de én már csak nagyon kényelmetlenül férek közéjük és ez hosszú távon nagyon kényelmetlen. Erre szeretnék választ kapni.

Köszönettel:

M. Andrea

Tisztelt M. Andrea!

Nem, erre tekintettel nem ültethetik előre a 4 éves gyermeket. Elöl csak menetiránynak háttal, kikapcsolt légzsák mellett ültethető be a csecsemő, nagyobb gyermek menetiránnyal szemben első ülésre nem ültethető be csak akkor, ha már elérte a 150 cm-es magasságot. A gyermeknek tehát a hátsó ülésen kell maradnia, vagy a kicsit kell előre rakni, vagy a szülőnek kell előre ülnie.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Eladó fizette a vevő nevére szóló illetéket

2007. augusztus 31., 21:45 Módosítva: 2007.08.31 21:45

Tisztelt Autójogász!

Olyan kérdésem lenne, hogy valaki lefoglalózta az autómat és megkért, hogy fizessem ki az átírási csekkjeit, hogy ha jön, gyorsabb legyen az átírás. Ki is fizettem az ő nevére, de az utolsó pillanatban visszalépett, nem vitte el az autót, és a csekkeket sem fizette ki. Az a kérdésem hogy át tudom-e íratni az autót másnak a nevére, ha másnak a nevére szólnak a csekkek? Ha nem mit tegyek vele?

Előre is köszönöm válaszát.

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Az illetéket a "vevőjelöltje" igényelheti vissza, mivel az ő nevére szólnak a csekkek, Ön másik eladáshoz így értelemszerűen nem használhatja fel. Az átírás gyorsabbá tételét nem nagyon értem, mivel az illeték megfizetésére és az átírásra az adásvételtől számított 15 nap áll rendelkezésre, gyorsítani nem nagyon lehet rajta. Az illetéket mindenképpen ki kell fizetni 15 napon belül, az átírás időpontja pedig azon múlik, mikor tudja a vevőt fogadni az okmányiroda. Mi történt az adott foglalóval? Azt a megállapodást, hogy a vevő helyett Ön fizeti az illetéket, beírták a szerződésbe? A fentiek miatt mindenképpen vegye fel a vevővel a kapcsolatot, csak rajta keresztül kaphatja vissza a pénzét. Ha így nem menne, perben bizonyíthatja, hogy Ön fizetett és visszakövetelheti a pénzét.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyorshajtás lakott területen belül

2007. augusztus 31., 21:36 Módosítva: 2007.08.31 21:36

Tisztelt Autójogász!

Lakott területen belül (105 km/h) jelentős gyorshajtás elkövetése esetén bevonhatják a jogosítványt és ha igen mennyi időre??

Köszönettel:

Á. B.

Tisztelt Á. B.!

Az egyes szabálysértésekről szól kormányrendelet alapján aki a km/órában meghatározott vagy a jelzőtáblával km/órában jelzett sebességet 100 km/órát meg nem haladó sebességkorlátozás esetén legalább a felével, 100 km/órát meghaladó sebességkorlátozás esetén legalább a harmadával túllépi, hatvanezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható. A szabálysértés miatt a szabálysértési hatóság járművezetéstől eltiltást alkalmazhat, továbbá a rendőrség, valamint közúti határátkelőhelyen a határőrség helyszíni bírságot szabhat ki. Ha a jogosítvány bevonására kerül sor, annak időtartama egy hónaptól egy évig terjedhet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Parkolási kérdés háromszor

2007. augusztus 31., 21:30 Módosítva: 2007.08.31 21:30

Tisztelt Autójogász!

Ez már a harmadik levelem önnek, de semmit nem válaszol! Kérem, jelezzen vissza, hogy meg van-e az első levelem. Sürgős lenne, mivel éppen azt kérdeztem, érdemes-e megvárnom, hogy a Centrum Kft polgári peres eljárást indítson, van-e esélyem az adott szituációban. Még nem fizettem be a pótdíjat és az ön válaszára vártam, de már lassan elfogy teljesen az idő! Szíveskedjék válaszolni az eredeti kérdésemre sürgősen!

Tisztelettel:

Győriné

Tisztelt Győriné!

Csak parkolási kérdésekben havonta elektronikus levelek tucatjai érkeznek, mindig igyekszem ezek közül egyet-egyet megválaszolni, minden feltett kérdést azonban terjedelmi és technikai korlátok miatt nem válaszolhatok meg, ezért célszerű a másoknak hasonló témában adott válaszokat is átböngészni. A parkolási pótdíjakkal kapcsolatban a következőket tudom megismételni: 5 évnél régebbi ügyek esetében számolni lehet az elévüléssel, az 5 évnél régebbi tartozások elévülnek, ha közben nem történt olyan esemény, pl. írásbeli felszólítás, ami az elévülést megszakítaná. Az idén keletkezett tartozások esetében az öt éves elévülési idő helyett hatvan napja van a társaságoknak arra, hogy a parkolót jogtalanul használót fizetésre felszólítsák.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kárt okozott az üzembentartó

2007. augusztus 26., 22:07 Módosítva: 2007.08.26 22:07

Tisztelt Autójogász!

Van egy olyan problémám, hogy 2007. január 19-én üzembentartói szerződéssel átírásra került egy személygépjármű. Az autó üzembentartója január 30-án 786.000.- forintos kárt okozott. Valami oknál fogva hiába volt érvényes biztosítás, amikor átírták az autót, a baleset időpontjában a Posta Biztosító Zrt. nyilvántartása alapján nem volt biztosítva. Azt szeretném megkérdezni, hogy ha ez a tény áll fenn, akkor az autó tulajdonosán, jogosan követelik-e a pénzt?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Ebben az esetben a biztosító választása szerint a tulajdonostól vagy az üzembentartótól is követelheti az általa a károsultnak kifizetett kár megtérítését. Hogy a biztosítás mikor és milyen okból szűnt meg, célszerű lenne megtudniuk, mert ez még változtathat a helyzeten. Természetesen mivel nem Ön okozta a kárt, azt végső soron az üzembentartónak kell megtérítenie, ezért ha Öntől behajtásra kerül, Ön is követelheti a megtérítést az üzembentartótól.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Biztonsági öv használata

2007. augusztus 26., 22:01 Módosítva: 2007.08.26 22:01

Tisztelt Autójogász!

Az lenne az én kérdésem, hogy orvos mentesíthet-e a biztonsági öv használata alól, mert a kresz teszt könyvben még az van, hogy nem, de én úgy halottam, hogy áprilisba hoztak egy új szabályt, hogy mentesíthet. Most akkor mi igaz, mi nem????

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Módosult a KRESZ az idén tavasszal, a módosítás még nem feltétlenül jelenik meg a kresz könyvekben. A KRESZ 48. § (4) bekezdés g) pontja szerint 2007. április 1-től nem kell becsatolni a biztonsági övet annak, aki a járművezetési egészségügyi alkalmasságot vizsgáló orvos erre vonatkozó igazolásával rendelkezik, tehát keresse fel ezügyben az orvosát.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Járműkategória bejegyzés

2007. augusztus 26., 21:55 Módosítva: 2007.08.26 21:55

Tisztelt Autójogász!

Közelmúltban vásárolt Renault Megane forgalmi engedélyében a következő bejegyzés szerepel a járműkategória rovatban: N1G. Kérdésem a következő: Hány személyt szállíthatok az autóval? Van-e más megkötés az üzemeltetés során?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Az 5/1990. (IV. 12.) KÖHÉM rendelet az "N1" járműkategóriába a legfeljebb 3,5 t megengedett legnagyobb össztömegű tehergépkocsikat és vontatókat sorolja, ha ez a G jellel van kombinálva (N1G) akkor a jármű terepjáróként használható. A szállítható személyekre vonatkozóan a forgalmi engedély S.1 és S.2 rovata szerinti személyeket szállíthatja. A továbbiak tisztázásához szerintem a legcélszerűbb, ha felkeresi a területi közlekedési felügyeletet.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mozgássérült várakozása

2007. augusztus 26., 21:51 Módosítva: 2007.08.26 21:51

Tisztelt Autójogász!

A mai napon a Budapesti Váci út 32. szám előtti parkolóban megálltam. A műszerfalra kitettem érvényes mozgássérült igazolványomat. Kb 10 perc múlva érkeztem vissza az autóhoz amin a Fővárosi Közterület Felügyelet által kiállított Szabálytalan Parkolás papírt találtam amin közlik, hogy 6000,-Ft ra bírságolnak. A parkoló elején van egy várakozni tilos tábla. A parkolóban álló többi gépkocsira nem tettek büntetést. Eddig úgy tudtam, hogy mozgássérült igazolvánnyal megállhatok a várakozni tilos táblánál. Netán rosszul tudtam? A többi autós nem követett el szabálysértést? Válaszát megköszönöm.

Üdv:

K. Péter

Tisztelt K. Péter!

A KRESZ a következőket mondja a várakozásról a 41. § (3) és (5) bekezdése szerint: "A mozgáskorlátozott személy (illetőleg az őt szállító jármű vezetője) járművével és a betegszállító gépjármű olyan helyen is várakozhat, ahol a várakozást jelzőtábla (61. ábra) tiltja. Korlátozott várakozási övezetben és várakozási övezetben a mozgáskorlátozott személy vagy az őt szállító jármű vezetője a járművével és - az (5) bekezdésben foglaltak szerint, tárcsa használatával egy óra időtartamig - a betegszállító gépjármű a várakozást ellenőrző órával (parkométerrel) vagy jegykiadó automatával ellátott várakozóhelyen, ellenőrző óra vagy jegykiadó automata működtetése nélkül is várakozhat. A kijelölt rakodóhelyre vonatkozó rendelkezés [15. § (6) bekezdése] azonban e járművekre is irányadó. (5) Ahol jelzőtábla meghatározott időtartamú várakozást enged [17. § (1) bek. e) pont], a várakozás megkezdésének időpontját a járművön - gépkocsi esetében a jármű szélvédő üvege mögött - elhelyezett tárcsán jelezni kell. A tárcsa jelzését a jármű eltávozása nélkül megváltoztatni tilos."

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Parkolós trükkök

2007. augusztus 26., 21:42 Módosítva: 2007.08.26 21:42

Tisztelt Autójogász!

Következő a trükk: Autót lefotózzák a díjfizetéses parkolóhelyen ügyesen úgy, hogy a szélvédő mögé tett jegy ne látsszon, vagy az alatt az egy perc alatt, amíg az ember elballagott jegyért. Mikuláscsomagot nem tesznek rá - mert akkor persze rögtön reklamálna az érvényes jeggyel rendelkező autós. Két hónap múlva - de még épp a 60 nap lejárta előtt - megérkezik a felszólítás a bírság kifizetésére. Persze a jegy már nincs meg - minek is őrizgette volna az ember, amikor nem volt semmi jele annak, hogy valami gond lett volna? Kérdés: mit lehet ilyenkor csinálni?

Tanácsát köszöni:

egy rászedett autós

Tisztelt Levélíró!

Okulásul a többieknek tesszük közzé a levelét. Ha nincs mikuláscsomag, az autósnak eszébe sem jut reklamálni, és a jegyet is kidobja egy idő után, pedig már csak 60 napja van a társaságoknak a felszólítás kiküldésére. Ilyenkor mással nem tud eredményesen fellépni, csak az elrakott, megőrzött parkolójeggyel, annak igazolására ugyanis, hogy díjfizetés ellenében vette igénybe a parkolót csak a jegyet fogadják el.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Intrum Justitia levelei

2007. augusztus 26., 21:36 Módosítva: 2007.08.26 21:36

Tisztelt Autójogász!

A napokban kaptam egy levelet a postaládába dobva (nem ajánlva), az Intrum Justitiától, hogy a Centrum Parkoló Rendszer Kft-től megvették a kintlevőségi állományát, amiben szerepelek mint adós. Ezek az adósságok viszont 2001. 02. havi és 2000. 08. havi követelések, vagyis 6-7 évvel ezelőttiek. Megemlítik a 8 napos befizetési határidőt is. Az elévülési időt (úgy tudom 5 év) megszakító esemény nem történt. Komolyan kell vennem a felszólítást, vagy figyelmen kívül hagyhatom?

Válaszát megköszönve:

M. István

Tisztelt M. István!

Ha időközben biztosan nem kapott felszólítást, véleményem szerint figyelmen kívül hagyhatja a most kapott levelet. Ezek a tömegesen előforduló próbálkozások azért mennek a 6-7 évvel ezelőtti díjak behajtására, mert nem mindenki emlékszik rá, hogy vett-e át a parkolási társaságtól korábban felszólító levelet és emiatt inkább fizetnek, hogy a további költségeket elkerüljék.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autót vettünk volna

2007. augusztus 26., 21:30 Módosítva: 2007.08.26 21:30

Tisztelt Autójogász!

Előleget adtunk az autókereskedőnek 06. 23-án, és 07. 03-án megvettük volna az autót. Mi 07. 02-én visszamentünk és az autót eladták, de végül is az előleget visszakaptuk. Én még is azt szeretném kérdezni, mit tehetnék azért, hogy valami orvoslást kapjak az igazságtalanságért.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró!

Abban az esetben, ha az előleg átadásáról szóló irat tartalmazta az autó adatait és vételárát és azt, hogy dátumszerűen mikor kívánnak erre a járműre vonatkozóan adásvételi szerződést kötni, akkor az minősülhet előszerződésnek és a kereskedő ilyenkor bírói úton kötelezhető lenne arra, hogy teljesítse az előszerződésben foglaltakat, azaz a járművet adja el Önöknek. Mivel azonban a jármű már másnak a tulajdonában van, legfeljebb a kártérítés jöhet szóba, ha van valamilyen közvetlen káruk, azt követelhetnék, de néhány ezer Ft esetében ez nem érdemes bírói útra terelni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Üzembentartó dilemmái

2007. augusztus 26., 21:27 Módosítva: 2007.08.26 21:27
1

Tisztelt Autójogász!

Van nekem egy autóm, aminek papíron egy barátom (nincs rokoni kapcsolat) a tulajdonosa (az Ő nevén van, valamint Ő az üzembentartó is). Kérdésem a következő, mivel nem egy fiatal emberről van szó, felmerült bennünk, hogy kellene valamilyen papírt írnunk, hogy ha vele történik valami, alólam ne vehessék ki az autót, illetve ne kelljen a családjával hadakozni (semmiféle kapcsolat nincs nekem a családjával, még nem is ismerem őket). Ilyenkor elég lenne tanúkkal igazolva papírt írni, hogy az az enyém, egyáltalán milyen szöveggel (én tulajdonomat képezte, vagy rám hagyja??), vagy ügyvédnél kell rendelkeznie, mint végakarat? Ehhez kapcsolódóan sehogy sem tudnám az örökösödési illetéket elkerülni, bár átíratni mindenképpen kellene.

Üdvözlettel:

H. Nándor

Tisztelt H. Nándor!

Ha nem lát rá garanciát, hogy a jövőbeni örökösökkel is meg tudjon egyezni arról, hogy továbbra is Ön legyen az üzembentartó, akkor célszerű lenne már most a tulajdonjog kérdését elintézni, ugyanis üzembentartói szerződés esetén a tulajdonos halálát követően az örökösnek szíve joga eldönteni, mihez kezd az autóval. Az illetéktörvény szerint gépjármű, pótkocsi öröklése és ajándékozása esetén az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének kétszerese. Ha tehát üzembentartói szerződés helyett a nevére íratja a gépjárművet, a hajtómotor hengerűrtartalmának minden megkezdett cm3-e után 18 forint, az 1890 cm3-t meghaladó hengerűrtartalmú személygépkocsi esetén minden megkezdett cm3-e után 24 forintot kell fizetnie vagyonátruházási illetékként, plusz a forgalmi és törzskönyv 12.000 Ft, plusz az eredetvizsga díja, ami hengerűrtartalomtól függően 17.000 vagy 18.500 Ft. Ezek a költségek viszont ajándékozás, öröklés esetén is nagyjából fennállnak (csak öröklés esetén nem kell eredetvizsgára vinni a járművet), tehát drágább örökölni vagy ajándékba kapni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Lecserélt motoros jogsi

2007. augusztus 26., 21:19 Módosítva: 2007.08.26 21:19

Tisztelt Autójogász!

1997-ben megszereztem az A1 kategóriás jogosítványomat (150 ccm telj. korl. nélkül). 2007-ben új jogosítványt kaptam, amiben az összes motorkerékpáros (A1, A, A)kategóriához megkaptam a 'pecsétet' a következő korlátozásokkal: A1 - 101; A - 182, 101; A - 101. Kérdésem a következő: Milyen kategóriájú motorkerékpárral közlekedhetek ezzel? (van korlátozás?)

Köszönettel:

KS

Tisztelt KS!

Ön minden motortípust vezethet: "A" kategória = motorkerékpár, "A korlátozott" kategória (ezt jelölték A-182 kóddal) = legfeljebb 25 kW teljesítményű és 0,16 kW/kg teljesítmény/saját tömeg arányt meg nem haladó motorkerékpár és A1 alkategória = a 125 cm3 hengerűrtartalmat és a 11 kW-os teljesítményt meg nem haladó hajtómotorral ellátott motorkerékpár. Jelenleg ezek a kategóriák léteznek. A 101 kód valójában nem korlátozás, ez mindegyik motorkategória mellett azt jelenti, hogy I. egészségügyi csoportban alkalmas.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kölcsönadás

2007. augusztus 26., 21:15 Módosítva: 2007.08.26 21:15

Tisztelt Autójogász!

Kölcsönadtam az autómat egy rokonomnak azzal a feltétellel, hogy a kocsi törlesztő részleteit addig ő fizeti! Ez rendben is van, de azért szeretnék egy bizonyos adás-vételit vagy kölcsönadásit, ami tartalmazza ezeket a feltételeket! Mit kell tartalmazzon feltétlenül? Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv:

Sz. Csaba

Tisztelt Sz. Csaba!

A formai kellékeken túl (gépjármű azonosító adatai, kölcsönadó, kölcsönvevő adatai, dátum és két tanú előtti aláírás) a következőket írják be a szerződésbe: Ön kölcsönadja a járművet határozatlan időre vagy dátumszerűen meghatározott időtartamra a kölcsönvevőnek, aki vállalja, hogy a gépkocsi fenntartásával, üzemeltetésével kapcsolatos költségeket megtéríti. A banki törlesztés mellett egyezzenek meg, a gépjárműadóról, kötelező biztosításról, fenntartással járó egyéb költségekről. A szerződés tartalmazza a törlesztés kezdő időpontját, módját, összegét illetve a befizetés ellenőrzésének módját. Az is célszerű lehet, hogy Önnek fizeti meg rokona a havi törlesztőrészletet és Ön fizeti be a banknak, vagy ha a kölcsönvevő közvetlenül a banknak fizet, ezt követően mutassa be, küldje el önnek a befizetést igazoló csekket vagy más bizonylatot. Tartalmazza a szerződés azt is, hogy a részlet nem fizetése esetén haladéktalanul köteles a gépjárművet visszaadni, akkor is, ha pl. határozott időtartamra kötötték a szerződést és az még nem járt le.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok