Totalcar Vakbarát Hírportál

Mozgáskorlátozott igazolvány ellenére feljelentettek a rendőrök

2006. szeptember 17., 19:37 Módosítva: 2006.09.17 19:37

Tisztelt Autójogász!

Idén nyáron néhány napot töltöttünk a Balaton mellett és ellátogattunk Badacsonyba is. Ott a parkolóban (nem volt külön kijelölve mozgáskorlátozott parkoló) annak rendje és módja szerint kitettem a szélvédőhöz a mozgáskorlátozott igazolványomat. Az autóhoz visszaérve éppen az én autóm adatait írták fel és videózták a parkolóőrök mondván, hogy az én igazolványom oda nem érvényes csak Pécsre mivel pécsi lakos vagyok. Ezek szerint csak az adott városban érvényes ez az igazolvány ahol kiállították? Én eddig úgy tudtam, hogy országosan használható! Köszönöm előre is a válaszát.

Köszönettel:

Attila

Tisztelt Attila !

Jól tudja, a parkolási igazolvány településtől függetlenül érvényes a közterületeken és a KRESZ biztosította kedvezményeket igénybe lehet vele venni. Valószínűleg egy ellenőrzés részeként írták fel az adatokat, hogy megvizsgálhassák, valódi vagy hamisított igazolványról van-e szó. Ellenőrzés céljából is kezelhetik az autó és a parkolási igazolvány adatait, fényképet, videófelvételt készíthetnek. A másik, kevésbé valószínű lehetőség, hogy a parkoló nem közterületen, hanem magánterületen volt, a magánterület tényét külön jelölték, ott a kedvezmények körére már nem feltétlenül vonatkozik a KRESZ, a terület tulajdonosa dönti el, kik és milyen feltételekkel parkolhatnak ott.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Forgalmi engedély bevonása

2006. szeptember 17., 19:32 Módosítva: 2006.09.17 19:32

Tisztelt Autójogász!

Tegnap sajnos bevonták a forgalmi engedélyét az autónknak, mert le volt járva a műszaki vizsgája két hete. Hiába mondtuk, hogy a mai napra van lejelentve vizsgára, de nem hittek nekünk. Természetesen jogosan intézkedett a rendőr, nem is ezzel van a baj. Az iránt szeretnék érdeklődni, hogy milyen hosszadalmas procedúra előtt állunk? Mire számíthatunk?

Tisztelettel:

Rita

Tisztelt Rita !

A rendőr a forgalmit 3 munkanapon belül megküldi az okmányirodának, az okmányiroda pedig a járművet a műszaki érvényesség igazolásáig kivonja a forgalomból. Erről határozatot hoz, mely alapján a rendszámot is le kell adni a határozat kézhezvételét követő 3 munkanapon belül. A forgalomba helyezés díja 6000 Ft. Ezzel párhuzamosan szabálysértési eljárás indul, melynek eredményeként 30000 Ft-ig terjedő pénzbírságot lehet kiszabni Önökkel szemben.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Állítólagos parkolási szabálysértés több mint 4 éve

2006. szeptember 17., 19:26 Módosítva: 2006.09.17 19:26

Tisztelt Autójogász!

2006. 09. 01-én kaptam egy levelet egy behajtó cégtől, miszerint 2002. májusban Bp.-en nem fizettem a parkolásért. 8 napot adtak után bírósághoz fordulnak. Az elmúlt 4.5 évben senki nem keresett ebben az ügyben (Centrum Parkoló Rendszertől vették meg). Felhívtam a telefonos vonalukat, azt állították nincs fénykép, ami egyébként sem bizonyító erejű, viszont az ő rendszerük "zárt" és így elfogadja a Legfelsőbb Bíróság is mint bizonyítékot. 8000 Ft-ról beszélünk. Van-e értelme púposkodni velük, bár nem is emlékszem hol voltam 4.5 éve? Tényleg nem tehetek semmit ellenük?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A parkolás egy szolgáltatás igénybevétele díjfizetés ellenében, ezért a polgári jog szabályai vonatkoznak rá. A Polgári Törvénykönyv szerint a polgári jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során a felek a jóhiszeműség és tisztesség követelményének megfelelően, kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni. Vannak, akik a követelés bíróság elé kerülésekor a fizetési meghagyásos eljárásban/perben azzal védekeznek, hogy a parkoló társaság illetve a behajtó cég az együttműködési kötelezettségének nem tett eleget, mert nem szólította fel kellő időben pl. egy elvárható 30 napos határidőn belül a parkolási díj megfizetése nélkül parkoló autóst. Életszerűtlen ugyanis az autóstól elvárni, emlékezzen arra, hol járt és hogyan parkolt több évvel korábban, főleg, ha ez nem egy rendkívüli dolog, hanem a mindennapi élet része. Ezzel kapcsolatban azonban nincs egységes bírói gyakorlat, és az ötéves elévülési időre tekintettel, egyáltalán nem biztos, hogy Ön nyerő helyzetben van, ha a követelés bíróság előtti érvényesítése során ellentmond és előadja a kifogásait ezzel az eljárással kapcsolatban. Hogy megéri-e mindezt többezer Ft-ért megpróbálni, Önnek kell eldöntenie.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Öntapadós rendszámra cserélek

2006. szeptember 17., 19:18 Módosítva: 2006.09.17 19:18

Tisztelt Autójogász!

Én azzal kapcsolatban érdeklődnék, hogy kicserélhetem-e a gépjárművemen az első rendszámtáblát kisméretű felragasztható öntapadós rendszámra? Lehet-e ebből gondom? Esetleg ha elöl nincs semmiféle ez mennyire szabálysértés vagy bármi más? Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel:

H. János

Tisztelt H. János !

A rendszámtábla hatósági jelzés, mely a BM Központi Hivatalának tulajdonát képezi. A rendszámtáblával bármit - jogszabályban meghatározottakat - kezdeni csak az okmányiroda engedélyével lehet. Az okmányiroda az engedélyt a forgalmi hivatalos feljegyzések rovatába bejegyzi. Ha rendszámtáblát lecseréli, igazoltatás esetén a rendőr a forgalmi engedélyt elveszi és szabálysértési feljelentést tesz.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Üzembentartó jogai a tulajdonossal szemben

2006. szeptember 17., 19:12 Módosítva: 2006.09.17 19:12

Tisztelt Autójogász!

Azzal a problémával fordulok Önhöz, hogy az általam vásárolt és üzembentartott, autót volt élettársam nevére irattam. Ő ezt az autót ismeretlen helyre vitte, kapcsolatba lépni vele nem tudok, azonban az üzembentartói jog gyakorlásából teljes mértékben kizárt, mert elvitte a gépjármű forgalmi engedélyét is. A kérdésem a következő lenne, milyen jogok illetik meg a gépjármű üzembentartóját a tulajdonossal szemben? Valamint köteles vagyok-e fizetni bármilyen költséget (kgfb, súlyadó), ha a gépjármű hollétéről nincs tudomásom? Esetleg milyen módon vonathatom ki a gépjárművet a forgalomból?

Köszönettel:

M. Krisztián

Tisztelt M. Krisztián !

Annak nincs jelentősége, hogy a volt élettársa nevére Ön iratta az autót, azt kell nézni, hogy Ő a tulajdonos és neki szélesebb körű jogai vannak, mint az üzembentartónak. A tulajdonos jelöli ki az üzembentartót és ő jogosult azt visszavonni is. A jogszabály szerint az üzembentartó e jogának a jármű tulajdonosa által egyoldalú nyilatkozattal történő visszavonásáig - a jármű forgalomban tartásával, közúton való részvételével kapcsolatos jogokat teljes egészében gyakorolhatja. Ez magában foglalja a jármű időszakos műszaki vizsgáztatását, forgalomból történő ideiglenes kivonását, illetve ismételt forgalomba helyezését, az üzemben tartó adatai változásának bejelentését, valamint a forgalmi engedély, illetve címke, rendszámtábla és regisztrációs matrica pótlását. Természetesen az üzembentartó ezeket elintézni csak a gépjármű okmányainak birtokában tudja. Az jogtalan elvárás Önnel szemben, hogy úgy fizesse ki a gépkocsi költségeit, hogy a használatából teljesen ki van zárva, ezért próbálja megkeresni a volt élettársát, címére küldjön ajánlott levelet, ebben szólítsa fel, hogy mint üzembentartónak biztosítsa a jármű használatát, vagy az üzembentartói jogot az okmányirodában írásbeli nyilatkozattal vonja vissza, hogy Ön mentesüljön az ezzel járó kötelezettségek alól. Mivel a gépjárműadót és a kötelező biztosítást akkor is Ön köteles fizetni, ha a járművet nem kapja vissza használatra, jelentse be az okmányirodában, hogy mi történt. Nyilatkozzon, hogy üzembentartói jogát nem tudja gyakorolni, próbálja igazolni valahogyan (pl. ajánlott levél másolata, tanú nyilatkozata) hogy a tulajdonosnál érvényesíteni próbálta jogait. Mondjon le az üzembetartói jogról, de ezzel a fizetési kötelezettségek alól nem mentesül, ehhez a tulajdonos együttműködése is szükséges. Ha a helyzet tovább mérgesedik és Ön fizetni kényszerül a tulajdonos helyett, a kifizetett adót és biztosítást bírósági eljárásban követelheti a volt élettárstól.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Forgalmi átírás színváltozás miatt

2006. szeptember 17., 18:52 Módosítva: 2006.09.17 18:52
1

Tisztelt Autójogász!

Kocsimat szeretném két színűre fényezni. Alapszín egyáltalán nem marad. Úgy tudom, hogy az autó felületének 75%-át betöltő színt kell a forgalmiba íratni. Hol, hogyan, és mennyiért lehet ezt csinálni? Ui: a morcosításért mennyire ugranak a rendőrök?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A színváltozást is az okmányirodában kell intézni, kap egy kitöltendő kérelem nyomtatványt, és le kell adni a forgalmi engedélyt. Az eljárás díja régi típusú forgalmi engedély esetén 1500 Ft, 2004. augusztus 16-át követõen kiállított forgalmi engedély esetén 6.000 Ft. A törzskönyv cseréje szintén 6.000,- Ft illeték megfizetése mellett lehetséges. A morcosítás feltehetően egyes rendőröket szokott irritálni, de erre nézvést nincs statisztika.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

3 hónapja áll az ügyem a bíróságon

2006. augusztus 31., 23:08 Módosítva: 2006.08.31 23:08

Tisztelt Autójogász!

Egy évre bevonták a jogsimat plusz 30 ezer Ft pénzbüntetést kaptam, az első kérdésem az lenne, hogy mikor kell kifizetni a pénzt? Mivel erről semmiféle tájékoztatást nem kaptam, a másik kérdésem a tárgyalásra vonatkozik. Úgy hallottam, hogy alkotmányos jogom, hogy kérhetem a tárgyalás megtartását, ezt egyébként rendőr ismerőseim ajánlották, ahol előadhatom személyes érveimet, így legalább az utánképzést szerettem volna megúszni, vagy legalább valamilyen engedményt kérni. A tárgyalást kérő levelem óta min. 3 hónap eltelt, de semmi reakció a Bíróság felől. Mit tud ajánlani, mit tegyek?

Üdvözlettel:

N. Csaba

Tisztelt N. Csaba !

Várnia kell, amíg az ügye sorra kerül, a bírósági eljárásban ez nem szokatlan. Azért nem kapott csekket meg tájékoztatást a befizetésről, mert a határozat nem emelkedett jogerőre. Az Ön a pénzbírságot és járművezetést eltiltó határozat elleni beadványát kifogásnak tekintették, kifogása alapján a szabálysértési hatóság megküldte az ügyet a bíróságra. Ez esetben a bíróság dönt a bírság és az eltiltás mértékéről, ez a döntés a közlés napján jogerős lesz.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Autópálya használat pótdíja

2006. augusztus 31., 23:01 Módosítva: 2006.08.31 23:01

Tisztelt Autójogász!

2005. 10 havi "jogosulatlan" autópálya használatról kaptam értesítőt, amit természetesen nem tudok bizonyítani, mert akkor még nem archiváltam a szelvényeket. A gond ott kezdődött, a max. pótdíj fizetését kérték, mivel ez már - elmondásuk szerint - nem az első levelük volt. Megnézve alaposabban, a címzést (A rendszám, név, város stimmelt) egy olyan utcát írtak, ami az egész városban nincs, így nem is csoda, hogy nem kaptam meg az előző levelüket, és értesítőt sem a postától. (A cím hasonlított a mostanira, -Mező vs Mezőkövesd- gondolom a posta is a második körben ezért hozta ki ) A második levél átvételét (erről hagyott a posta értesítőt) követő napon befizettem az alap pótdíjat, kérve, hogy mivel nem kaptam meg az első levelet tekintsenek el a maximumtól. Válaszlevelünkben ezt megtagadták, továbbra is kérik a maximális pótdíjat. Kérdésem, kinek kellene bizonyítani, hogy nem kaptam meg az előző levelüket? Ha ők rossz címre küldik, arról én tehetek (Arra is hivatkoztak, hogy a BM adatbázisból veszik a címet ... és?)

Köszönettel:

O.

Tisztelt O. !

A autópályadíjról szóló jogszabály szerint elektronikus ellenőrzés esetében, a gépjármű tulajdonosának (üzemben tartójának) a kézbesített fizetési felszólítás kézhezvételét követően pótdíjat kell fizetni. 15 napon belül ez D1 kategóriában 13 800 Ft, 30 napon belül 57 500 Ft. Hatósági vagy bírósági eljárásban kézbesítettnek azt a küldeményt lehet tekinteni, amit a címzett átvett, vagy amit a posta 2 alkalommal "nem kereste" jelezéssel küldött vissza a feladónak. Hogy ez az Ön esetében konkrétan hogyan történt, meg kellene tudnia a postán, illetve az ÁAK Rt-nél. Ha rossz volt a cím és a posta ismeretlen jelzéssel küldte vissza az első levelet, akkor az nem tekinthető kézbesítettnek, így csak a második felszólítás a kézbesített, ez alapján dől el a fizetendő pótdíj mértéke.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Hogyan legyek hivatásos gépjárművezető?

2006. augusztus 31., 22:08 Módosítva: 2006.08.31 22:08
2

Tisztelt Autójogász!

Érdeklődni szeretnék, hogy milyen vizsgák/tanfolyamok elvégzésével lehet valaki hivatásos gépjármű vezető (taxis, busz-, illetve kamionsofőr)? Mit takar az ADR kifejezés?

Tisztelettel:

R. G.

Tisztelt R. G. !

A hivatásos gépjárművezetéshez először is pályaalkalmassági vizsgálaton kell részt vennie, ezt a Központi Közlekedési felügyelet Pályaalkalmasság-vizsgáló Intézete folytatja le. (Bp., VIII. Kisfaludy u.34.) A jelentkezéshez szükséges: egészségi alkalmassági (PÁV I. vagy II. esetén min. 2 éves érvényes nem kezdőnek minősülő vezetői engedély, és II. csoportú orvosi alkalmassági vizsgálat) Ha megvan a PÁV, a megfelelő szaktanfolyamra kell jelentkeznie. Az ADR a Veszélyes Áruk Szállításáról szóló Európai Megállapodás rövidítése. Az ADR előírásai szerint azoknak a járművezetőknek, akik veszélyes anyagot szállítanak, a vonatkozó előírásokból vizsgát kell tenniük. Az ADR képzés a szállítandó anyagok és a lehetséges szállítási módok függvényében alakul, van egy alaptanfolyam és vizsga és egy szakosított tanfolyam és vizsga. A tanfolyamra jelentkezés feltétele: 8 általános iskolai végzettség, legalább 20 éves életkor, nem tartályos szállításnál legalább 2 éves "B" kategóriás, tartányos szállításnál legalább 2 éves "C" kategóriás vezetõi engedély.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kerékbilincs a lakótelepen

2006. augusztus 31., 22:01 Módosítva: 2006.08.31 22:01

Tisztelt Autójogász!

Pénteken kerékbilincset helyeztek fel az autónkra Zuglóban, a Füredi-lakótelepen. Úgy tudom, hogy kerékbilincset csak díjköteles parkolóban, a kifizetett parkolási idő lejárta után lehet alkalmazni, éppen ezért jogtalannak ítélem az eljárást. Kérem, segítsen: jogosan büntettek-e meg.

Köszönettel:

Katalin

Tisztelt Katalin !

Úgy szól a fővárosi rendelet, hogy a közterületen szabálytalanul elhelyezett járműre - ha az balesetveszélyt nem jelent és a forgalmat nem akadályozza - a közterület-felügyelő kerékbilincset alkalmazhat. Nem rögzíthető kerékbilinccsel: a tűzcsapnál vagy tűzcsapszekrénynél álló jármű, a tűzoltási felvonulási úton álló jármű, a közúti forgalom biztonságát vagy a közbiztonságot veszélyeztető jármű, a megkülönböztető fény- és hangjelző készülékkel jogszerűen felszerelt jármű, a figyelmeztető jelzést jogszerűen alkalmazó jármű, a mozgáskorlátozott személy járműve, a kizárólagos használatú várakozóhelyen várakozó jármű, a diplomácia járművei, a háziorvosi szolgálat jelzéssel ellátott járműve.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kérdések az egyedi/egyéni rendszámokkal kapcsolatban

2006. augusztus 31., 21:54 Módosítva: 2006.08.31 21:54

Tisztelt Autójogász!

A következő kérdések merültek fel bennem az egyéni/egyedi rendszámokkal kapcsolatban: El lehet-e adni csak az egyedi rendszámot a gépjármű nélkül? Külföldre el lehet-e adni egyedi rendszámmal ellátott gépjárművet? Ha EU-s tagállam polgára veszi ilyen gépjárművet, használhatja-e azt a saját államában vagy új rendszámot kell csináltatnia? Ki a közlekedési igazgatási hatóság? Milyen jogszabály vonatkozik ide, hol lehet azt megtalálni?

Tisztelettel:

Dr. B. K.

Tisztelt Dr. B. K. !

A kérdéskört a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló 35/2000. (XI. 30.) BM rendelet 48 §-a szabályozza. A rendszámtábla jogosítottjának személyében bekövetkező változás esetén akkora díjat kell fizetni, mintha akkor kerülne engedélyezésre és legyártásra. A díjakat a közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól szóló 29/2004. (VI. 16.) BM rendelet tartalmazza. A rendszámtábla hatósági jelzés, mely a BM Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatal tulajdonát képezi, ezért azt nem lehet eladni. Közlekedési igazgatási hatóság az okmányiroda.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Eladnám a járművet, ami nincs a nevemen

2006. augusztus 21., 22:06 Módosítva: 2006.08.21 22:06

Tisztelt Autójogász!

Egy olyan kérdésem volna, hogy autómat eladnám, azonban nincs a nevemre írva, csupán adásvételim van. Eladhatom, vagy az előző tulajdonossal kell egy újabb adásvételi az én adásvételim pedig tárgytalan?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Vannak, akik így csinálják, de ez nem szabályos elintézési módja az adásvételnek, sőt, okirathamisításnak számít és büntetendő. Ha az adásvételi szerződés megkötése óta eltelt 15 nap, az előző tulajdonos a gépkocsi eladását már bejelentette a biztosítónál, az okmányirodánál és a súlyadó miatt az önkormányzatnál. Ha ezt nem tette meg, már önmagában szabálytalanul jár el. Ha emellett még aláír egy új, későbbi dátumú adásvételi szerződést, akkor pedig anyagilag is rosszul jár, mivel az újabb dátumú adásvételi szerződés alapján a gépjárművel járó terheket is tovább ki kell fizetnie.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Magyar állampolgár, amerikai jogosítvány

2006. augusztus 21., 22:02 Módosítva: 2006.08.21 22:02

Tisztelt Autójogász!

Magyar állampolgárként az Egyesült Államokban dolgozom évek óta. Tartózkodási címem is amerikai. A kérdésem az, hogy ha hazamegyek, akkor vezethetek-e otthon magyar útlevéllel (vagy személyi igazolvánnyal) és amerikai jogosítvánnyal? Esetleg szerezzek be egy amerikai "nemzetközi jogosítványt"?

Köszönettel:

Péter

Tisztelt Péter !

Ezt a kérdést a 35/2000. számú BM rendelet szabályozza, ennek 19. §-a szerint: Az a magyar állampolgár, aki külföldi hatóság által kiállított vezetői engedéllyel rendelkezik, a hazatérés bejelentését követő hat hónapon belül köteles magyar vezetői engedélyt kiváltani. A külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt a közlekedési igazgatási hatóság (okmányiroda) bevonja, és a Hivatal azt viszonosság esetén a kiállító hatóságnak megküldi. Amennyiben a magyar vezetői engedélyt külföldön cserélik ki és erről a Központi Adatfeldolgozó, Nyilvántartó és Választási Hivatalt értesítik, e tényt a nyilvántartásba be kell jegyezni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Sisakom nincs, pénzem a boltban

2006. augusztus 21., 21:54 Módosítva: 2006.08.21 21:54

Tisztelt Autójogász!

A következő a problémám: Közelmúltban vásároltam egy bukósisakot, ezt 3 napon belül visszavittem, hogy kicseréljék egy kisebb méretre (míg nálam volt, nem használtam), ki is cserélték szó nélkül, viszont, amit kaptam helyette hibás volt. Most várnom kell az új sisakra.(3 hét) Tehát sisakom nincs a pénzem a boltban. Visszakövetelhetem-e a sisak árát?

Köszönettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A hibás terméket 15 napon belül ki kell javítani vagy ki kell cserélni. Ha ennek a bolt nem tud megfelelő határidőn belül, jelentős kényelmetlenség okozása nélkül eleget tenni, akkor Ön - választása szerint - megfelelő árleszállítást igényelhet vagy elállhat a szerződéstől, azaz visszakérheti a sisak árát.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

4 napos matrica érvényessége

2006. augusztus 21., 21:43 Módosítva: 2006.08.21 21:43

Tisztelt Autójogász!

Az Állami Autópálya Kezelő ZRt.-től kaptam egy pótdíjfizetési felszólítást, mivel érvényes matrica használata nélkül vettem igénybe az M7-es autópályát. A dologgal kapcsolatosan megkívánom jegyezni, hogy 4 napos matricát vettem, és - mivel nem ismertem a fenti ZRt. ide vonatkozó állásfoglalását - abban a tudatban voltam, hogy a négy nap az ténylegesen 4 napot azaz 96 órát jelent. A 4 napos matricát június 26-án este 20 órakor vásároltam, és abban a tudatban voltam, hogy a matrica június 30-án este 20 óráig érvényes. Felháborítónak és jogsértőnek tartom azt, hogy amit én 4 napos matricaként vásárolok meg, az nem 4 napra szól, hanem csak 3 napra és 4 órára, mivel azt a napot - amikor én a matricát megvásárolom - azt is teljes napnak számítják. A kérdésem az, hogy ez mennyire jogszerű és törvényes, mivel én 4 nap árát fizettem meg a matricáért. Várom szíves válaszát!

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Jogszerű és törvényes én még megtévesztőnek sem mondanám, mivel a matricán is szerepel, hogy érvényes a kilyukasztás napján és még három napig. A kezdő napot a vásárló kérése szerint lyukasztják ki, tehát Ön este kérheti úgy, hogy másnaptól kezdődjön az érvényessége. A vásárlás órájának feltüntetésére nincs rajta lehetőség, így az Ön érveléséhez hasonló nyilatkozattal sokan visszaélhetnének. A nap mindig a naptári napot jelenti, ugyanúgy, mint bármely más területen, pl. hétköznapi ügyek intézése során. A heti matrica a vásárló által megjelölt kezdő napra és további 9 napra érvényes, a havi matrica a vásárló által megjelölt kezdő naptól a következő hónapban számánál fogva kezdő nappal megegyező nap 24. órájáig; ha ez a nap a lejárat hónapjában hiányzik, a hónap utolsó napjának 24. órájáig.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

A városi vezetés még hátravan

2006. augusztus 21., 21:32 Módosítva: 2006.08.21 21:32

Tisztelt Autójogász!

14 éves vagyok, és most járok órákra, jogosítvány szerzése céljából. Megvan már a KRESZ-vizsgám, és a gyakorlati vizsgám, de a városi vezetés még hátravan. Erről kaptam egy vizsgakártyát is. Ha a rendőr megállít, felmutathatom ezt az "igazolást", és a rendőr elengedhet-e? Ha nem, akkor milyen büntetésre számíthatok? Az eltiltás mennyi idő lehet? (Nekem 2 évet mondtak.) Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Sz. D.

Tisztelt Sz. D. !

Hiába mutatja fel a vizsgakártyát, amíg nincs a kezében az okmányiroda által kiállított jogosítvány, az engedély nélküli vezetés szabálysértést követi el. A büntetés maximum százezer forint és egy évig terjedő eltiltás lehet. Pénzbírságot akkor szabnak ki, ha önálló keresete vagy vagyona van. Ha hat hónapnál hosszabb eltiltást kap - ami valószínű -, utánképzésre is kell járnia. A szabálysértés miatt szülőjével együtt beidézik a rendőrségre kihallgatásra és ha úgy látják jónak, a gyámhatóságra is bejelentik, hogy szabálysértést követett el. Nem éri meg ezeket kockáztatni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Szabálysértés céges autóval

2006. augusztus 21., 21:25 Módosítva: 2006.08.21 21:25

Tisztelt Autójogász!

A cégemnél nem hivatásos sofőr állásban vagyok alkalmazott. Céges autót használtam, amikor közúti ellenőrzés során kiderült, hogy az autó zöld kártyája 2 hónapja lejárt. A rendőrbiztos csekket nem állíthatott ki a helyszínen, viszont ellenem, mint az autó vezetője ellen szabálysértési eljárást indítottak. Mivel az ellenőrzés Budapesten történt, én viszont állandó lakcímemként a vidéki lakcímemet diktáltam be, így felhívták figyelmemet, hogy az ügyet az ottani rendőrkapitányság veszi majd át. A rendőr semmilyen igazolást, vagy papírt nekem át nem adott, én semmit nem írtam alá, a forgalmit és a zöld kártyát sem vették el. Miért nem állíthatott a rendőr ki csekket? Ilyen esetben miért nem a céget, mint üzembentartót és autótulajdonost bírságolják meg? 3. Jogosan kérhetem-e a cég vezetőségét a bírság kifizetésére? Milyen hosszú átfutási ideje van az ügynek? Válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Azért Önnel szemben indul szabálysértési eljárás, mert Ön vesz részt vele a forgalomban, nem a cég, ezért az Ön kötelessége meggyőződni arról, hogy a jármű okmányai rendelkezésre állnak-e és érvényesek-e. A szabálysértés miatt a rendőr állapíthatott volna meg helyszíni bírságot is, a rendőr jogosult a körülmények alapján mérlegelni és eldönteni, hogy ezt alkalmazza, vagy szabálysértési feljelentést tesz. A szabálysértési eljárás alapesetben 30 napon belül lezárul és 30 ezer Ft a kiszabható szabálysértési bírság felső határa. A zöldkártya beszerzéséről, érvényességéről az üzembentartó (tulajdonos) köteles gondoskodni, ezért Ön kérheti a szabálysértési bírság megtérítését a cégtől, hacsak a cég belső szabályai nem rendelkeznek arról, hogy a gépkocsi okmányainak érvényességét Ön köteles lett volna előzetesen ellenőrizni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Balesetem volt

2006. augusztus 13., 20:23 Módosítva: 2006.08.13 20:23

Tisztelt Autójogász!

Három héttel ezelőtt frontálisan ütközött velem egy gyorshajtó hölgy. Én voltam a vétlen fél. Sajnos súlyos sérüléseim miatt kórházba kerültem. A bajt tetézte hogy éppen munkanélküli vagyok, és a baleset miatt elestem egy éppen folyamatban levő állástól is. Táppénzt sem kapok. Kitől várhatok elsősorban gyors anyagi segítséget ebből az ügyből kifolyólag anélkül, hogy hosszadalmas bírósági procedúrába keverednék?

Tisztelettel:

B. Lajos

Tisztelt B. Lajos !

A baleset miatt indul egy büntetőeljárás, ennek keretében Ön előterjeszthet polgári jogi igényt (kártérítési igényt), illetve külön polgári pert indíthat a balesetet okozóval szemben kártérítési igénye megtérítése iránt. Ha nem akar hosszas bírósági procedúra során egyezkedni, semmi akadálya annak, hogy ezt megpróbálja peren kívül. Meg kell keresnie írásban a kárt okozó hölgyet és tételesen ki kell mutatnia, hogy Önt a balesetből eredően milyen károk érték, pl. a gépkocsi sérülésétől eltekintve a ruházat, kórházi költségek, elmaradt jövedelem stb. Kérnie kell, hogy a felsorolt kárát térítse meg, erre határidőt adni a részére. Ha sikerül megegyezniük, nincs szükség a bírósági procedúrára az anyagi segítség érdekében, más lehetőség nincs.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Kárigény szerelővel szemben

2006. augusztus 13., 20:14 Módosítva: 2006.08.13 20:14

Tisztelt Autójogász!

2004 év decemberében vásároltam egy nagy köbcentivel rendelkező - utólag belátva nem a mi kasszánknak megfelelő - luxus autót. Több alkalommal meghibásodott a vételt követően, majd 2005 májusában egy végleges motorhibával szerelőhöz került. A szerelő az autót munka lapon átvette, majd előirányozta a kb. 500.000 Ft összegű javítási költséget. Ezen összeget mi nem tudtuk kielégíteni és egy évet tárolta a gépjárművet. Megkeresésünkre az idén, kértem adjon egy pontos összeget, hogy mennyit követel a motor kivételéért, valamint a tárolási költségét is természetesen számolja fel. 100.000Ft-ot állapított meg, majd mikor oda mentem elinalt, és az autót teljesen leamortizálva (ködlámpák,index lámpák, lyukas gumikkal és több sérüléssel) találtam, illetve az utca elején letolva, szinte félre dobva hevert a korábban még ép autó. Kérem önt, tájékoztasson, milyen jogi lépéseket tehetek az ügy érdekében! Köszönettel és tisztelettel:

Üdvözlettel:

J. Tamás

Tisztelt J. Tamás !

Kérem, nézze meg a kapott munkalapot, hogy nincs-e az megőrzési kötelezettségre valamilyen utalás, pl. hogy nem telephelyén, hanem utcán tudja csak tárolni a járművet. Ha nincs, akkor a jogviszonyukra a Ptk. szabályai az irányadók, melyek alapján a szerelőnek megőrzési kötelezettsége lett volna, azaz a gépjármű tárolása során elszenvedett sérüléseiért ő felel, kártérítési felelősséggel tartozik. A kárért felelős személy köteles az eredeti állapotot helyreállítani, ha pedig az nem lehetséges, vagy a károsult azt alapos okból nem kívánja, köteles a károsult vagyoni és nem vagyoni kárát megtéríteni. Az ügy másik oldala, hogy Ön mint megrendelő a szerződéstől bármikor elállhat, köteles azonban a vállalkozó (szerelő) emiatt esetleg keletkezett kárát megtéríteni. A vállalkozót (szerelőt) a vállalkozási díj biztosítására zálogjog illeti meg a megrendelőnek azokon a vagyontárgyain, amelyek a vállalkozási szerződés következtében birtokába kerültek. A lehetséges jogi lépések: egyeztetés az igényekről a szerelővel, írásban, megegyezés hiányában polgári peres út a kártérítési igényük érvényesítésére.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Motorcsere

2006. augusztus 13., 20:08 Módosítva: 2006.08.13 20:08

Tisztelt Autójogász!

Sajnos autóm (Corsa B 1.2 i) motorcserére szorul. A kérdésem az lenne, hogy az új motornál milyen adatoknak kell megegyezni ahhoz, hogy legálisan tudjam használni?

Üdvözlettel:

T. Krisztián

Tisztelt T. Krisztián !

A motorcserét nyilvántartásba kell vetetni az okmányirodában: ezért be kell mennie az okmányirodába, ott bemutatni a forgalmit és ha van, törzskönyvet, a motor tulajdonjogát igazoló okiratot (pl. számla, adás-vételi szerződés). Nem típusazonos motor beépítése esetén a közlekedési hatóság által kiadott átalakítási engedély és Műszaki adatlap is szükséges, valamint a hátsó rendszámtábla, mivel új műszaki érvényességi idő bejegyzése is történik. A motorcsere nyilvántartásba vételének díjai, illetéke: forgalmi engedély illetéke 6.000 Ft, törzskönyv illetéke 6.000 Ft, nem típusazonos motor beépítése esetén az érvényesítő címke díja 320 Ft.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Gyermek utaztatása

2006. augusztus 13., 20:00 Módosítva: 2006.08.13 20:00

Tisztelt Autójogász!

1974-es Zsigulim van. Hátul gyárilag nincs benne biztonsági öv. Az egy éves gyereket ettől függetlenül lehet-e hátul utaztatni gyermekülésben? Vagy egy felnőtt fogja a kezében? Esetleg a gyermekülést lehet-e előre bekötni a menetiránnyal szemben???? Válaszát köszönöm.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A 0-10 kg (kb. 9 hónapos korig) és a 0-13 kg (kb. 12 hónapos korig) jelzésű gyermekülések (bébikagylók) a menetiránynak háttal kell szerelhetők be az első vagy a hátsó ülésre, a használati utasítás szerint. A hátranéző, félig fekvő helyzet a csecsemő számára biztonságosabb, mert ütközésnél a rá eső terhelés egyenletesebben oszlik el. A 9-18 kg jelzéssel ellátott üléseket az autó hátsó ülésére már csak a menetiránnyal megegyező irányban, a gépjármű hárompontos - az üléstől függően esetenként kétpontos - biztonsági övével lehet rögzíteni. Az összevont kategóriájú, tehát a 0-18 kg súlyú gyermekek számára ajánlott gyermeküléseket 10 kg-ig a menetiránynak háttal kell beszerelni, 10 kg felett pedig a menetiránnyal megegyezően. Mivel Ön hátul nem tudja rögzíteni a gyermekülést, ezért ott marad a felnőtt ölébe ültetés.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Örökölt gépjármű

2006. augusztus 13., 19:54 Módosítva: 2006.08.13 19:54

Tisztelt Autójogász!

A férjem nevén van az autónk, de a férjem sajnos meghalt. Azt szeretném megtudni, hogy át kell e íratni az autót az én nevemre, vagy elég, ha csak üzembetartója leszek az autónak? Így megilletnek-e azok a kedvezmények, ami a férjemet is? (pl. a bonusba sorolás) Köszönöm a válaszát!

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A gépjárművet az öröklés szabályai szerint át kell íratni az örökös(ök) nevére, így Ön valószínűleg vagy tulajdonosa, vagy haszonélvezője lesz a gépjárműnek. Üzembentartó a tulajdonos és a haszonélvező is lehet, sajnos azonban a kedvezmények nem szállnak át. A bónusz osztályba sorolás ugyanis az üzembentartó személyéhez kötődik, így az elhunyt férjét követően bejegyzett új üzembentartó nem tarthatja meg az általa megszerzett bónusz fokozatot.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Késik az új gépkocsi átadása

2006. augusztus 13., 19:49 Módosítva: 2006.08.13 19:49

Tisztelt Autójogász!

Április közepén rendeltem egy új ford fusion-t. A szerződésben azt rögzítettük, hogy az autó a rendelés elküldésétől számított 2 hónapon belül átadásra kerül. Előleget adtunk az autó vételárából. A szerződésben írt időponttól a gyár egyedi gyártás esetében 2 széria gyártás esetében 1 hónappal eltérhet előre nem látható ok miatt amiért a vásárló nem élhet panasszal. Az én esetemben viszont ennyi idő elteltével is csak azt tudták mondani a szalonban, hogy az autó eddig még legyártásra sem került és fogalmuk sincs, hogy pontosan mikor vehetem át az autót. A szerződésben rögzített időpontot a (késedelmit is) már túlhaladták. Az autó késedelmes szállítása miatt az egész nyárra tervezett programunkat át kell ütemezni és gyakran kölcsönautó igénybe vételére szorulunk. A kérdésem az, hogy ilyen esetben a vásárló milyen kártérítési, kompenzációs panasszal fordulhat a kereskedő, a forgalmazó felé. Várom válaszát.

Tisztelettel:

M. I.

Tisztelt M.I. !

A szerződésben meghatározott teljesítési határidő ilyen túllépése elállási ok, tehát Önök nyilatkozhatnak arról, hogy a gépkocsira már nem tartanak igényt és visszakérik a vételárelőleget. Ha a gépkocsira igényt tartanak, meghatározhatják a szerződésszegésből eredően bekövetkezett kárigényüket, amit a kereskedő/forgalmazó felé kell benyújtaniuk. Ez esetben meg kell pontosan jelölni, hogy milyen károk megtérítését kérik, itt szóba jöhet a kölcsönautó költsége, az utazási irodának befizetett és lemondott utazás miatti anyagi kár is. A nyári programok átütemezését mint kellemetlenséget és nem vagyoni kárt azonban nem nagyon tudják elszámoltatni.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

ABS csak a hirdetésben szerepel a kocsiban nincs

2006. augusztus 13., 19:43 Módosítva: 2006.08.13 19:43

Tisztelt Autójogász!

Tehetek valamit? Vásároltam egy gépkocsit amit úgy hirdettek, hogy van benne ABS. Hozzáértő megállapította, hogy nincs. Az eladó azt mondja adásvételiben nem szerepel az ABS. Ezenkívül mivel lízinges autó volt, az átírásnál azt mondják, csak akkor írják át, ha kifizetem a vagyonszerzési illetéket, ami 15000 Ft. Az eladónak kellene de nem hajlandó.

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

A hirdetés szövegén és az ön részére átadott dokumentumok, különösen az adásvételi szerződés tartalmán múlik, hogy élhet-e valamilyen igénnyel pl. megtévesztésre mint érvénytelenségi okra hivatkozással. A vagyonszerzési illetéket mindig a vevő fizeti, ez az átírás feltétele.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Mozgáskorlátozottság megállapítása

2006. augusztus 13., 19:38 Módosítva: 2006.08.13 19:38

Tisztelt Autójogász!

A férjemet 2005. évben kétszer műtötték porckorongsérvvel, de nem minősítették mozgáskorlátozottá, továbbra is dolgozik. Ennek ellenére ismerőseimtől hallottam, hogy hasonló betegséggel élő és műtéten átesett (hivatalosan nem mozgáskorlátozott) személyek ún. "hétpontos szakorvosi igazolás"-sal mentesültek a súlyadó fizetése alól, és városunkban ingyenesen parkolhatnak. Szeretném megtudni, Ön szerint férjemet is megilleti-e ez a kedvezmény?

Tisztelettel:

Levélíró

Tisztelt Levélíró !

Ez orvosi szakkérdés. A kedvezmények igénybevételéhez szükséges súlyos mozgáskorlátozottá minősítést külön kérni kell a lakóhely szerinti jegyzőnél, fő szabály szerint ezt minden évben április 30-ig lehet intézni. A kérelemnyomtatványnak tulajdonképpen részét képezi az orvosi igazolás, amit a háziorvos tölt ki. A háziorvosnak a mozgáskorlátozottságot részletesen le kell írnia, és minősítenie/pontoznia kell a közlekedőképességet, konkrétan a járást, terhelhetőséget és a tömegközlekedési jármű használatára való képességet, ennek eredményeként jön ki az a pontszám, ami alapján eldől, hogy valaki mozgáskorlátozott kedvezményt kaphat-e. A hatósági eljáráson kívül is meg lehet kérdezni a háziorvostól, hogy számíthatnak-e erre és ha igen, jövőre kérelmezzék a jegyzőnél. Ha a háziorvos által kiállított igazolással/minősítéssel nem értenek egyet, van lehetőség orvosszakértői (másodfokú) vizsgálatra is.

Tisztelettel:

Dr. Koszoru István

Rovatok